TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Beata Sabała-Zielińska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją? Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności. TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: uroczyście przysięgam pod słowem honoru będzie życiowym mottem? TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach. TOPR od początku swej działalności w 1909 roku skupia w swoich szeregach ludzi o różnych poglądach i losach, ale zawsze potrafiących połączyć swe siły i umiejętności dla wspólnego celu, jakim jest ratowanie ludzi. To największa siła naszego stowarzyszenia. „Zapraszam do odwiedzenia ratowników TOPR i poznania naszego spojrzenia na problem wypadków w górach, a może nawet bardziej na poznanie naszego podejścia do ratowania ludzi w Tatrach i wyzwań, z którymi na co dzień się spotykamy. Taką możliwość daje właśnie ta książka. Zapraszam do lektury” – Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. Beata Sabała-Zielińska – urodzona w 1968 roku w Nowym Targu, dziennikarka radiowa. Jako rodowita góralka przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny, zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego oraz wzruszającej opowieści o wierności i akceptacji Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak, a także współautorką książek o Zakopanem: Zakopane, odkopane... i Zakopane, nie ma przebacz. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w studenckiej rozgłośni UJOT FM szlifuje nowe radiowe talenty.
Data wydania: 2018-10-30
ISBN: 978-83-8123-382-8, 9788381233828
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 352
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Beata Sabała-Zielińska Beata Sabała-Zielińska Beata Sabała - Zielińska to rodowita zakopianka. Jest dziennikarką, która przez ponad 12 lat współpracowała z Radiem ZET, przygotowując relacje z Podhala. Znana słuchaczom radia jako "głos z Zakopanego". Obecnie pełni funkcję redaktor naczelnej maga...

Pozostałe książki:

Jak wysoko sięga miłość ? TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka TOPR. Żeby inni mogli przeżyć TOPR 2. Nie każdy wróci Pięć Stawów. Dom bez adresu
Wszystkie książki Beata Sabała-Zielińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieść o ludziach niosących ratunek w górach.

16.01.2021

Wzięłam się za tę książkę, ponieważ chciałam się czegoś dowiedzieć o ratownikach górskich, a poza ogólnym wyobrażeniem, że są i mają ciężką pracę, niewiele wiedziałam o funkcjonowaniu TOPRu. Autorka, dziennikarka, podeszła do opisu TOPRu niezwykle rzetelnie. Opowiedziała o historii tej formacji, metodach działania, wyposażeniu, o specyfice poszcze... Recenzja książki TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2022-01-23
9 /10
Przeczytane

Książka to swego rodzaju laurka wystawiona TOPRowi i nie piszę tego z przekąsem, a wręcz przeciwnie – powinniśmy jako ludzie, społeczeństwo zdawać sobie sprawę i doceniać ogrom poświęcenia ratowników pracujących dla TOPRu.

Publikacja ta jest skarbnicą wiedzy o tej organizacji, a także o tym, jak się zachować w górach, co jest przydatne, a przede wszystkim przypomina ważną rzecz: wybierając się na trasę trzeba być dobrze przygotowanym (fizycznie i sprzętowo), i nie zapominać o zdrowym rozsądku.

Najmocniejszą stroną książki są jednak wspomnienia, wypowiedzi samych ratowników, które przyprawiają nieraz o gęsią skórkę.

× 13 | link |
@Anjanka
2022-08-17
9 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże ✅Góry małe i duże....

Góry są moją drugą pasją po książkach, bez której nie jestem w stanie się obejść i jak tylko czas i warunki pozwalają, biorę plecak i ruszam na szlaki. Tam dopiero odpoczywam, oczyszczam myśli, pokonuję własne lęki i ograniczenia, pozbywam się też zbędnego balastu, obciążającego moje myśli i serce. To dla mnie najlepsza terapia zwłaszcza, że mam za sobą ostatnio bardzo ciężki czas.... NIGDY jednak nie przyszłoby mi do głowy wybrać się w wysokie parte gór bez należytego przygotowania, bez sprawdzenia prognoz i to na nie na jednym ale na kilku specjalistycznych portalach, bez sprawdzenia komunikatów TOPR i bez odpowiedniego ekwipunku. Opisy ludzkiej głupoty i bezmyślności oraz lekceważenia potęgi gór, w tej książce porażają.Wielu turystów zdaje się zapominać o podstawowej zasadzie respektu dla gór, o szacunku dla ich potęgi i BEZWGLEDNEJ akceptacji. My w górach nie znaczymy nic. Jesteśmy tam tylko gośćmi i nie mamy patentu na nieśmiertelność. Jeśli nie potrafimy podejść do gór z pokorą i respektem to łatwo wtedy wyłączyć myślenie a to już o krok od tragedii. Nie chcę się tutaj wymądrzać bo absolutnie nie o to mi chodzi. Chodzę po górach około 20 lat i tego właśnie góry mnie nauczyły - szacunku, respektu i wykorzystywania strachu, jako Twojego największego sprzymierzeńca, który chroni przed bezmyślnością i brawurą. I tak kolejny raz nasuwają mi się traumatyczne przeżycia upadku z 1987 metrów zwłaszcza, że autorka opisuje w książce niemal identyczny przypadek upadku z tego s...

× 9 | link |
@agulkag
2021-07-30
Przeczytane

Przemierzając kilkukrotnie tatrzańskie szlaki zdarzyło mi się widzieć toprowski śmigłowiec, lecący gdzieś tam między szczytami. Owszem pojawiła się myśl pewnie leci komuś na pomoc, ewentualnie są jakieś ćwiczenia. Ale dopiero po lekturze tej książki tak na poważnie dotarło do mnie jak ogromną rolę odgrywają członkowie tej niesamowitej organizacji. Autorka uświadomiła mi jak wszechstronni są to ludzie i jak bardzo narażają się dla niefrasobliwych turystów, którzy wkraczają na górskie szlaki, nie mając kompletnie pojęcia gdzie się znajdują.
Książka ta, to nie tylko opisy niesamowitych akcji, ale przede wszystkim usystematyzowana wiedza o tym jak zostać ratownikiem, jakie są rodzaje akcji , jak wygląda praca pilota Sokoła i wiele, wiele innych.
Myślę, że powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego, kto kocha góry i choćby od czasu do czasu po nich wędruje.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@Jack_
2022-01-05
9 /10
Przeczytane Zielińska_Sabała_Beata Zz_Lit_(Górska)

„TOPR – ŻEBY INNI MOGLI PRZEŻYĆ” to wspaniała książka, niezwykle wartościowa z cennymi informacjami, lektura obowiązkowa dla każdego, kto wędruje po Tatrach, ale nie tylko. Autorka Beata Sabała – Zielińska to publicystka i dziennikarka związana swego czasu z radiem ZET i z Podhalem, co ma swoje odzwierciedlenie w znajomości zagadnień poruszanych przez nią w tej lekturze. Dla mnie książka wyjątkowa, sam od lat przemierzam Tatry i wiem, że takie opracowania są potrzebne na rynku czytelniczym. Przede wszystkim, dlatego aby potencjalnym turystom uzmysłowić, czym jest potęga gór i siła natury oraz jaka skala niebezpieczeństw, czyha na nas podczas wędrówek, zwłaszcza, gdy nie mamy dostatecznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania.

Na ogół nasza lekkomyślność, bezmyślność, brawura, czy brak przygotowania fizycznego i technicznego niejednokrotnie determinują podejmowanie działań przez ratowników TOPR, którzy z narażeniem życia wyruszają w trudno dostępne rejony Tatr by nam pomóc. Wielu z tych działań można byłoby uniknąć, gdybyśmy, choć trochę poświęcili czasu na odpowiednie przygotowanie, na ogół tego nie robimy, bo uważamy się za herosów, którym nic nie może się stać. Ale tak nie jest, wielu z nas przekonało się o tym na własnej skórze, że góry potrafią być nieobliczalne, złamanie nogi, skręcenie kostki czy nagłe załamanie pogody, mgła, deszcz, silny wiatr, lawina, potrafią w mgnieniu oka zmienić nasze położenie z czysto rekreacyjnego w dramatyczne i wtedy ...

× 3 | link |
NA
2019-02-11
Przeczytane

„TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” to książka absolutnie genialna. Rzadko czytuję literaturę faktu, ale w takim wydaniu mogę czytać ją codziennie! Świetna praca autorki, książka jest podzielona na rozdziały, mamy w niej trochę o historii TOPRu, ratownictwie lawinowym, jaskiniowym, ścianowym itp. Opowieści o akcjach ratowniczych przyprawiały mnie momentami o dreszcze i tylko umocniły mnie w opinii, że chłopaki z TOPRu to Bohaterowie! Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla każdego „tatromaniaka”, ale również dla ludzi, którzy po górach nie chodzą. Będę polecała ten tytuł do znudzenia 🤷🏻‍♀️ TOPRowcy - raz jeszcze, chapeau bas!

× 1 | link |
@Natula
2019-11-25
8 /10
Przeczytane Reportaże, wywiady

Rewelacyjny reportaż. Wstrząsający, intrygujący, momentami zabawny. Czytanie tej książki wywoływało u mnie ciary, często łzy wzruszenia. Chylę czoła przed ratownikami, są mistrzami świata.

× 1 | link |
@izuu_i_ksiazki
2022-11-28
8 /10
Przeczytane
@trabska
2022-08-19
8 /10
Przeczytane
@Ivciak
2022-07-08
10 /10
Przeczytane
AN
2022-05-24
8 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Góry, wspinaczka, himalaizm Literatura faktu/reportaż Literatura polska Wypożyczone z biblioteki
@weronika_mazurek
2022-04-13
9 /10
Przeczytane
@Fredkowski
2022-03-15
9 /10
Przeczytane
KG
2021-01-27
8 /10
Przeczytane
@dorota.sawicka
2021-01-16
9 /10
Przeczytane 2021
@annagromek25
2020-11-17
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka TOPR. Żeby inni mogli przeżyć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl