Trzy żywoty świętych

Eduardo Mendoza
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Trzy żywoty świętych
Książka Trzy żywoty świętych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść Mendozy to opowieść o ludziach, o świętych nie w religijnym tego słowa znaczeniu, ale noszących ich pewne przymioty, poświęcających życie pewnej, często zwariowanej idei. To zwykli ludzie, niezauważani i niewyróżniający się niczym szczególnym. To, co jest w nich wyjątkowe jest najczęściej niedoceniane i nieakceptowane przez środowisko, w jakim żyją. Są nieprzystosowani. Wykluczeni. Inni. A jednak z pasją i wytrwali w swoim postanowieniu. To właśnie typ bohatera jest łącznikiem trzech opowieści, które opowiada nam Mendoza w swojej najnowszej książce. Nie ma tu nic z hagiografii, cuda się nie zdarzają, wszystko jest z życia wzięte. Każda z tych historii mogłaby wydarzyć się naprawdę. I ta o niezwykle skromnym i cichym Jego Świętobliwości Fulgencio Putucásie, zapomnianym, porzuconym przez rewolucję biskupie, który traci wszystkie tytuły i powoli zamienia się w zwykłego kloszarda. I ta o więźniu, który z kryminalisty staje się autorem poczytnych kryminałów. I Dubslava, swoistego Pana Nikt, który decyduje się na wystąpienie przed gronem obsypanych nagrodami naukowców, by odebrać w imieniu swojej matki nagrodę za całokształt dokonań, którą przyznano dokładnie w dniu jej śmierci. A że bohater ceni absurd, i jego wystąpienie na długo zapadnie w pamięć szanownemu gremium. Mendoza to wirtuoz języka. Każda z opowieści dzieje się w innym czasie, miejscu, ma innego bohatera, a jednak trzy na pozór niezwiązane ze sobą historie uzupełniają się nawzajem i wzbogacają o nowe sensy. Opowiedziane są charakterystycznym dla pisarza gęstym, kipiącym od ironii stylem. Nie chodzi w nich jednak tylko o rozbawienie czytelnika. Humor służy głębszej refleksji, a w języku do życia budzą się niebanalne, wielowymiarowe postaci, które swoimi ułomnościami i natręctwami dodają książce jeszcze więcej kolorytu i zdobywają sympatię, a każda z nich nadawałyby się na głównego bohatera kolejnych powieści Mendozy. "Trzy żywoty świętych" to kwintesencja pisarstwa Eduardo Mendozy. Proza krystaliczna, przepełniona niebanalnym poczuciem humoru, wzruszająca i skłaniająca do myślenia. Wyjątkowa.
Data wydania: 2011-02-21
ISBN: 978-83-240-1621-1, 9788324016211
Wydawnictwo: Znak
Stron: 184

Autor

Hiszpański pisarz związany z Barceloną. Autor m.in. książek o damskim fryzjerze - detektywie amatorze: Sekret hiszpańskiej pensjonarki (1979), Oliwkowy labirynt (1982), Przygoda fryzjera damskiego (2002), Awantura o pieniądze albo życie (2012) i Taj...

Książki Eduardo Mendoza

Wszystkie książki Eduardo Mendoza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Z Bogiem lub mimo Boga. Kilka słów o „świętości” w XX wieku

Moja fascynacja literaturą hiszpańską zaczęła się na drugim roku studiów, kiedy uczestniczyłam w kursie literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej prowadzonym przez panią doktor z filologii hiszpańskiej. To właśnie wtedy odkryłam, jak bardzo literatura tego kręgu różni się od naszej oraz że jest c... czytaj dalej »

@Intueri @Intueri

"Trzy żywoty świętych"

W prozie Mendozy zakochałam się już przy jego pierwszej przeczytanej książce jaką były "Przygody damskiego fryzjera" . Uwiodły mnie jego specyficzne widzenie rzeczywistości , styl i oryginalność . "Trzy żywoty świętych" to zbiór trzech opowiadań , które powstały w różnym czasie twórczości autora.... czytaj dalej »

@malineczka74

Święci?

Najnowsza książka Eduardo Mendozy składa się z trzech opowiadań, o których sam autor mówi, że „różnią się długością, stylem, a przede wszystkim celem jaki im przyświecał”. Napisane w różnych momentach życia autora, opublikowane zostały pod wspólnym tytułem „Trzy żywoty świętych”. Jednakże święci w ... czytaj dalej »

AG
@Etincelle

Moja opinia o książce

Opinie
@iusta
@iusta
2011-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2011-04-20)
RE
@rememberme
2011-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane (2011-03-17)

Co czytać po książce “Trzy żywoty świętych”- Eduardo Mendoza

Książka Żądza krwi
Żądza krwi Val McDermid
{}9.3/10
Martwa dziewczyna leży na zakrwawionym materacu z rękami i n...
Książka Koniec człowieka : konsekwencje rewolucji biotechnologicznej
Koniec człowieka : konsekwe... Francis Fukuyama
{}8.3/10
Z wizjonerskim rozmachem autor prognozuje, jak dalece zmieni...
Książka Genetyczne piekło
Genetyczne piekło Medina John J., John Medina
{}10/10
Czy współczesna nauka potrafi rozstrzygnąć odwieczny spór "n...
Książka Seks
Seks
{}10/10
Żadna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedzia...
Książka Boga przecież nie ma!
Boga przecież nie ma! Patrik Lindenfors
{}9/10
Niektórzy wierzą, że w niebie mieszka staruszek, który może ...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się