Przygoda fryzjera damskiego

Przygoda fryzjera damskiego
4.28
Ocena 4.28 na 5 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Główny bohater i zarazem narrator powieści, odznaczający się niepospolitym in...
Główny bohater i zarazem narrator powieści, odznaczający się niepospolitym intelektem lump i - wedle jego własnej definicji - "element przestępczy", postanawia zerwać z dotychczasowym życiem i zacząć uczciwie zarabiać na chleb. Wyrusza do Barcelony, gdzie podejmuje pracę w obskurnym zakładzie fry...
Pełny opis
Data wydania: 2005
ISBN: 9788324003761
Wydawnictwo: Znak

Recenzje

Przygoda fryzjera damskiego
Po tę książkę sięgnełam z dwóch powodów - po pierwsze po przeczytaniu niezwykle jednogłośnie pozytywnych recenzji na wielu blogach i portalach , po drugie - mama przyniosła z biblioteki i książka jakoś sama wepchała mi się w ręce.Pierwsze 70 stron było dla mnie trochę irytujące - bohater sprawiał...
Napisz swoją opinię

Opinie

@aga3tka
@aga3tka 2010-06-05
Przeczytane (2010-06-05)
Monty Pyton - tak można określić styl pisarza. Od pierwszych kilku stron wpadłam jak śliwka w kompot. Jednak ciurkiem tego nie idzie czytać. Mimo że humor tryska strumieniami, nagromadzenie faktów i makaroniczne wypowiedzi bohaterów, którzy mają tendencje do dywagacji i schodzenia z tematu, sprawia, że gubię się i muszę zrobić przerwę. A może to sprawka polskiego tłumaczenia? Trzeba przyznać tłumacz to mistrzu w swoim fachu, ale oryginał przebija nawet jego. Polecam !!!!:)
@kuciej
@kuciej 2009-06-07
Przeczytane (2009-04-29)
Po książkę sięgnęłam, ze względu na miejsce akcji - Barcelonę. Ale już po pierwszych kilku stronach wiedziałam, że dobrze trafiłam. Od razu przyszła mi na myśl Joanna Chmielewska - bardzo podobny typ bohatera i zwrotów akcji. Wprost fenomenalny styl pisania - niesamowity humor pełen ironii i sarkazmu. Absurdalne wydarzenia i absurdalne wypowiedzi. Nie mogłam powstrzymać śmiechu. Zdecydowanie polecam wszystkim.
@zuzankawes
@zuzankawes 2011-08-16
Przeczytane (2011-08-16)
Nie przeczytać tej książki to grzech. Świetna, genialna, kapitalna - takie określenia same nasuwają się na myśl o niej. To dowód na to, że czytanie jest świetną rozrywką, a nie stratą czasu. Co najbardziej urzeka? Połączenie kryminału z komedią. Jest wesoło i jest groźnie, ironia popędza sensację. Majstersztyk! Po przeczytaniu tej książki, Mendoza stał się moim guru!
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-09-03
Przeczytane (2007-08-29)
Ksiązki Mendozy o detektywie-amatorze w bardzo niekonwencjonalny sposób rozwiązującym zagadki kryminalne po prostu mnie zauroczyły. Niesomowity humor z dużą dawką sarkazmu, fenomenalne opisy ludzkiej natury i Barcelony sprawiają, że od książki nie można się oderwać.
@Hairofthedog
@Hairofthedog 2012-05-21
Przeczytane (2012-05-21)
Warto rozpocząć swoją przygodę z autorem od tej właśnie książki. Jeśli ktoś lubi połączenie kryminału i humoru na dobrym poziomie, to zdecydowanie polecam.
@WehikulCzasu
@WehikulCzasu 2011-06-21
Przeczytane (2011-06-21)
Uwielbiam styl Mendozy, dowcipny i ironiczny ;) Jego książki są bardzo oryginalne, ta bardzo mi się podobała, choć końcówka trochę zagmatwana. Polecam!
@ranisz
@ranisz 2007-08-26
Przeczytane (2007-08-26)
Zacząłem czytać i ..... zgubiłem książkę.Jednak po tym co zdążyłem przeczytać muszę w pełni zgodzić się z xxanni. Rewelka.
ME
@mente 2012-01-06
Przeczytane (2012-01-06)
przezabawna i w dodatku dzieje się w Barcelonie :)
MA
@Macarena 2010-01-25
Przeczytane (2007-07-28)
Ciekawy styl pisania i mnóstwo śmiechu !
NA
@nadzi 2009-07-06
Przeczytane (2009-07-06)
głośno się smiałam
Przygoda fryzjera damskiego

Główny bohater i zarazem narrator powieści, odznaczający się niepospolitym intelektem lump i - wedle jego własnej definicji - "element przestępczy", postanawia zerwać z dotychczasowym życiem i zacząć uczciwie zarabiać na chleb. Wyrusza do Barcelony, gdzie podejmuje pracę w obskurnym zakładzie fryzjerskim. Pewnego dnia spotyka tam piękną nieznajomą, która proponuje mu duże pieniądze w zamian za drobną przysługę: kradzież dokumentów kompromitujących miejscową elitę... Tak rozpoczyna się powieść obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, śledztwa, przebieranki, gagi i szalone qui pro quo. Przez karty książki przewija się cała galeria dziwacznych postaci: nostalgiczna kochanka, jej głupkowaty mąż, jeszcze głupszy, bufonowaty prezydent Barcelony, nieuczciwy adwokat, potulny jak owieczka afrykański ochroniarz... Szalona, urągająca wszelkim zasadom logiki, intryga i absurdalny humor są jedynie sztafażem, za którym kryje się ostra krytyka świata polityki i biznesu - podejrzanych interesów i mafijnych układów. Powieść Mendozy można też czytać jako swoisty antykryminał; autor bawi się literackimi konwencjami, przerysowując i doprowadzając do absurdu założenia gatunku. Jest to więc wyśmienita lektura nie tylko dla miłośników zawiłej intrygi i wartkiej akcji, lecz także dla czytelników gustujących w tropieniu literackich aluzji i świadomie podejmujących zaproponowaną przez pisarza grę. Zapewne ta właśnie możliwość wielowarstwowej lektury stała się źródłem zarówno komercyjnego, jak i literackiego sukcesu Mendozy; Przygoda fryzjera damskiego przez wiele miesięcy nie schodziła z pierwszych miejsc hiszpańskich list bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.

Autorzy
Mendoza Eduardo
Eduardo Mendoza (ur. 11 stycznia 1943) - hiszpański pisarz związany z Barceloną. Autor m.in. trylogii: Sekret hiszpańskiej pensjonarki (1979), Oliwkowy labirynt (1982) i Przygoda fryzjera damskiego...
Inne książki:
Książka Prawda o sprawie Savolty
Książka Oliwkowy labirynt
Książka Rok potopu
Książka Lekka komedia
Książka Lekka komedia
Współtworzący tą stronę
puchar @vanin @vanin pierwsza opinia