Ucieczka z Auschwitz

Alfréd Israel Wetzler "Józef Lánik" ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ucieczka z Auschwitz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Oparta na faktach powieść uciekiniera z Auschwitz. Bohatera, którego odwaga uratowała życie dziesiątków tysięcy ludzi.

Wiosną 1944 roku, po niemal dwóch latach nieustającego strachu, głodu, bestialskich mordów i nieludzkiego traktowania, dwóch słowackich Żydów uciekło z Auschwitz. Zabrali ze sobą dokumenty – plany obozu, krematoriów i komór gazowych, spisy tysięcy ludzi skazanych na śmierć tylko dlatego, że urodzili się w niewłaściwym kraju lub niewłaściwej rodzinie. Obaj wiedzieli, że bez twardych dowodów nikt nie uwierzy w to piekło na ziemi. Najbardziej przekonująca okazała się etykieta zerwana z kanistra z cyklonem B, początkowo służącego do odkażania baraków i odzieży, później używanego do szybkiej i efektywnej eksterminacji więźniów.

Dzięki nim świat po raz pierwszy zyskał niepodważalne dowody na koszmar panujący za pilnie strzeżonym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Ucieczka z Auschwitz to sfabularyzowane – ale nadal w pełni prawdziwe – wspomnienia Alfréda Wetzlera z lat katorgi. Fragment historii ludzkości, o którym wszyscy chcieliby zapomnieć, ale każdy ma obowiązek pamiętać. Wstrząsające świadectwo zła oraz dowód ludzkiej siły, wiary i niezłomności.

Film na podstawie tamtych wydarzeń jest słowackim kandydatem do Oscara.

W czasach, kiedy „szczepionka II wojny światowej” powoli przestaje działać, a miejsca związane z Zagładą stają się tłem do radosnych selfie, ta książka – opowiadająca o autentycznym bohaterstwie Żydów podczas pobytu w obozie Auschwitz i brawurowej ucieczce, oparta na własnych przeżyciach – jest arcyważnym świadectwem czasów minionych, oby nigdy niezapomnianych.

Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka

Powieść Wetzlera niesie w sobie moralne przesłanie o odwadze człowieka, który przeciwstawia się złu nawet w najcięższych czy na pozór beznadziejnych sytuacjach… I zawiera jeszcze jedno ponadczasowe stwierdzenie: Holokaust nie rozpoczął się wtedy, gdy jego ofiary zapędzano do wagonów w pociągach deportacyjnych, czy też wtedy, gdy stanęły one pod bramami obozów zagłady i komorami gazowymi. To był kolejny etap procesu, który rozpoczął się od ataków słownych, ostracyzmu i prześladowania określonej grupy obywateli, których wkrótce uznano za wrogów narodu, państwa i całej ludzkości…

Ivan Kamenec

Alfréd Wetzler był prawdziwym bohaterem. Jego ucieczka z Auschwitz oraz raport, który pomógł stworzyć i w którym po raz pierwszy przekazał prawdę o tym obozie koncentracyjnym, przyczyniły się bezpośrednio do uratowania życia 120 000 Żydów z Budapesztu, którzy mieli zostać deportowani na śmierć. Żaden inny czyn jednostki podczas II wojny światowej nie uratował tylu Żydów przed losem, jaki zaplanowali dla nich Hitler i funkcjonariusze SS.

sir Martin Gilbert

Minęło ponad pół wieku lat od dnia, w którym świat po raz pierwszy usłyszał o udanej ucieczce Rudolfa Vrby i Alfréda Wetzlera z Auschwitz. Ich ucieczka i świadectwo o hitlerowskich obozach śmierci zmusiły przedstawicieli demokratycznego świata, by spojrzeli w oczy prawdzie, w którą wielu nie chciało uwierzyć, nawet po wojnie. Dzięki Vrbie i Wetzlerowi zbrodnie i zakres nazistowskiego „ostatecznego rozwiązania” są dziś powszechnie znane.

Václav Havel


Data wydania: 2021-01-27
ISBN: 978-83-66671-07-2, 9788366671072
Wydawnictwo: Marginesy
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 392
dodana przez: chudini0505

Autor

Alfréd Israel Wetzler "Józef Lánik" Alfréd Israel Wetzler "Józef Lánik"
Urodzony 10 maja 1918 roku na Słowacji (Trnawa)
Alfréd Wetzler - jeden z dwunastu więźniów, którym udało się uciec z Auschwitz. Jako pierwszy, razem z Rudolfem Vrbą, opowiedział i opisał pod koniec kwietnia 1944 roku zbrodnie, których był tam świadkiem. Po wojnie pracował jako redaktor, robotnik,...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ucieczka z Auschwitz? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@moj.drugiswiat
2022-06-08
Przeczytane biografie/ wspomnienia literatura faktu literatura obozowa / wojenna

Bardzo poruszająca. Historia udanej ucieczki dwóch Żydów słowackich z obozu zagłady Auschwitz, z miejsca, skąd wg Niemców, można było wyjść tylko jedną drogą...przez komin.
Zabrali ze sobą determinację i nadzieję, iż pokażą światu, że piekło istnieje, by świat usłyszał...
Hmmm...a jaka byłyby nasza reakcja na takie wiadomości ??
Nikt nie widział i nie chciał widzieć ani wiedzieć co dzieje się za drutami obozów...nikt nie mógł po prostu w to uwierzyć

× 3 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2021-03-12
7 /10
Przeczytane

Literatura obozowa wyrasta na polskim rynku wydawniczym, jak grzyby po deszczu. I w lesie i wśród tego wysypu książek znajdą się smaczne prawdziwki i trujące muchomory, które nigdy nie powinny powstać. Jak tym razem wypada nowość, czyli "Ucieczka z Auschwitz"?

Wiele obozowych książek porusza wątek ucieczki więźniów z obozu koncentracyjnego. Jedną z najbardziej znaczących, a jednocześnie świadczących o niebywałej odwadze jest ucieczka dwóch słowackich Żydów, którzy oprócz ratowania własnego życia zadbali o to, by świat dowiedział się o tym, co dzieje się za drutami, w setkach baraków umierający z głodu i wycieńczenia ludzie, zatrważające choroby, wobec których nie ma dostępu do leków, bestialstwo i uporczywa walka o każdy dzień w nadziei na wolność. Jedni tą wolność zyskali dopiero po śmierci, innym udało się przeżyć. To właśnie dzięki dokumentom przemyconym z obozu udało się pozyskać znaczące dowody tego, co działo się w Auschwitz.

"Ucieczka z Auschwitz" to wprawdzie sfabularyzowana, lecz oparta na faktach historia jednego z dwunastu uciekinierów - Adolfa Wetzlera (w książce pod imieniem Karol), która pierwszy raz ukazała się już w 1964 roku, by po latach trafić na ekrany w międzynarodowej produkcji.
Trzecioosobowa narracja dominuje w treści książki i zawiera pierwsze nadzieje o wyjeździe na czas określony do pracy, by skończyć się spektakularną, sprytną, obarczoną ogromnym ryzykiem ucieczką.
Uzupełnieniem treści jest nota końcowa sprawozdania W...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ucieczka z Auschwitz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl