Unikat. Biologia wyjątkowości

Marek Kaczmarzyk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Unikat. Biologia wyjątkowości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jeśli chcemy zrozumieć siebie, musimy zrozumieć także naszą wyjątkowość. Biologia uczy, że każdy z nas jest wyjątkowy już na samym początku naszego istnienia. Nasz rozwój jest realizacją potencjału, którego główną cechą jest właśnie niepowtarzalność. Perspektywa przyjęta w tej książce pozwala zrozumieć, jak bardzo ważne jest to, że każdy człowiek to unikat, i jak cenna jest różnorodność z tego wynikająca. Kiedy widzimy grupę rówieśników bawiących się na szkolnym boisku, zakładamy, że są oni do siebie podobni, więc można stworzyć dla nich jeden wspólny zestaw propozycji dydaktycznych. Taki uniwersalny system szkolny powinien pozwolić im budować i doskonalić zbiór kompetencji niezbędnych w przyszłości. W naszej grupie znajdziemy jednak dzieci o różnych potrzebach, zainteresowaniach i pragnieniach, z niepowtarzalnymi sposobami radzenia sobie ze światem. Mechanizmy, które sprzyjają różnorodności, są wpisane w rozwój człowieka. Mierząc wszystkich jedną miarą, narażamy się na straty, których nie można będzie odrobić. Dla dzieci oznacza to nieodkryte talenty, brak motywacji i przekonanie, że inny sposób myślenia to ich problem. Dla nas wszystkich może stać się przyczyną porażki w przyszłości, kiedy zabraknie ludzi myślących w nietypowy sposób, zdolnych rozwiązać problemy, których dzisiaj nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Polecamy również Szkołę neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu. Dr Marek Kaczmarzyk – nauczyciel i wykładowca, biolog, neurodydaktyk i memetyk, popularyzator nauki, twórca podręczników i programów szkolnych. Autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Proponuje spojrzenie na proces edukacji przez pryzmat podłoża biologicznego, szczególnie najnowszych osiągnięć neuronauk. Od roku 2000 prowadzi Pracownię Dydaktyki Biologii (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski).
Data wydania: 2018-05-15
ISBN: 978-83-65897-32-9, 9788365897329
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Stron: 240

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Biologia wyjątkowości

WYBÓR REDAKCJI
22.05.2022

Autorem książki "Unikat. Biologia wyjątkowości" jest profesor Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, memetyk, znany również ze strony na Facebooku o nazwie "Neurodydaktyka doktora Kaczmarzyka" oraz z takich książek jak np.: "Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu", "Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej", "Strefa napię... Recenzja książki Unikat. Biologia wyjątkowości

Moja opinia o książce

Opinie

@paulina2701
2022-05-21
9 /10
Przeczytane

Lektura bardzo interesująca, ale też wymagająca skupienia i uważności. Zawiera sporo faktów i ciekawostek na temat budowy i funkcjonowania układu nerwowego. Pokazuje przy tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Nawet bliźnięta jednojajowe!
Dzięki "Unikatowi" łatwiej jest zrozumieć ogromne znaczenie naszej wyjątkowości i różnorodności. Ostrzegam jednak, że książka jest raczej dla tych, których nie przerażają zagadnienia biologiczne oraz związana z nimi terminologia. Moim zdaniem autor przedstawił wszystko w dość jasny i zrozumiały sposób.

× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Unikat. Biologia wyjątkowości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl