W cieniu zapomnianej olszyny

Juliusz Kaden-Bandrowski
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
W cieniu zapomnianej olszyny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

(...)"„W cieniu zapomnianej olszyny” to książka, którą trzeba czytać razem z poprzedzającym ją zbiorem opowiadań „Miasto mojej matki”. Juliusz Kaden-Bandrowski, wybitny pisarz międzywojennego dwudziestolecia, napisał te dwa tomy opowiadań jako jedną całość autobiograficznych wspomnień o dzieciństwie – swoim i swego o dwa lata starszego brata, o swych rodzicach, szczególnie o matce, i o miastach swego dziecinnego i szkolnego życia: Krakowie i Lwowie.
„Miasto mojej matki” było przede wszystkim pochwałą dziecięcego szczęścia, przeżywania wszystkich uroków świata, intensywności uczuć i doznań – mimo wszelkich trudnych czy smutnych spraw. „Olszyna” jest książką pełną powagi, nawet smutną. Dzieją się w niej rzeczy doniosłe, chłopcy stają wobec wielkich spraw życia: śmierci bliskich, walki politycznej, zbiorowego protestu mas ludowych, dokonanej na nich zbrodni, wobec własnego trudnego dojrzewania, wobec ruiny rodzinnego domu. [...]
Ale jest to także książka bardzo wesoła, zabawna, ciesząca nas mnóstwem śmiesznych szczegółów dziecięcego widzenia świata. Smutek i radość są w niej, jak naprawdę bywa w życiu, dokładnie ze sobą przemieszane. Do tego jeszcze w taki szczególny sposób, w jaki te uczucia objawiają i doznają ich dzieci. Sukces artystyczny obu książek wspomnieniowych Kadena-Bandrowskiego na tym właśnie polega, że nie ukrywając swego dystansu wobec przypominanych zdarzeń i ich bohaterów, z taką trafnością i konsekwencją umie odtworzyć i utrzymać punkt widzenia dziecka..."
Data wydania: 1995
ISBN: 978-83-904503-5-3, 9788390450353
Wydawnictwo: Gebethner i Wolff
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 238

Autor

Juliusz Kaden-Bandrowski Juliusz Kaden-Bandrowski
Urodzony 24 lutego 1885 roku w Polsce (Rzeszów)
Juliusz Kaden-Bandrowski – polski pisarz (prozaik) i publicysta, wolnomularz, kapitan piechoty Wojska Polskiego.

Pozostałe książki:

Generał Barcz Czarne skrzydła. Część 1. Lenora. Miasto mojej matki. W cieniu zapomnianej olszyny. Godziny dzieciństwa Siedem opowiadań o Mickiewiczu
Wszystkie książki Juliusz Kaden-Bandrowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W cieniu zapomnianej olszyny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Klementynka
2021-06-10
5 /10
Przeczytane biografia, pamiętnik Dwudziestolecie międzywojenne literatura polska

Cytaty z książki

O nie! Książka W cieniu zapomnianej olszyny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl