W nawiedzonym zamczysku

ks. Jan Gnatowski "Jan Łada"
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
W nawiedzonym zamczysku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Powieści Jan Łady (literacki pseudonim księdza Jana Gnatowskiego) „Oman”, „W zaklętym zamczysku” czy „Antychryst” cieszyły się olbrzymią popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym. W okresie PRL-u jego książki objęte zostały całkowitą cenzurą i wycofane z bibliotek. Jan Łada uważany jest za twórcę polskiej powieści gotyckiej w manierze powieści historycznej Waltera Scotta. W 2020 roku w bestsellerowej antologii „Z duchami przy wigilijnym stole” ukazała się po raz pierwszy po wojnie jego mini powieść „Lucyfer”.

„W nawiedzonym zamczysku”(zmieniony tytuł „W zaklętym zamczysku”) rozpoczyna się w 1633 roku na Wołyniu . Ukazuje wydarzenia na kresach będące jakby prologiem do historii z „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza.

Książka opisuje dzieje zwaśnionych rodów Miśniakowskich i Turobojskich. Zło zasiane przez Hrehora Miśniakowskiego, okrutnego i chciwego wojewodę, jest krwawym dziedzictwem - klątwą, z którą zmagają się bohaterowie powieści, szczególnie jego prawnuk rotmistrz Kazimierz.
Książka przemawia filmowym klimatem i tempem zdarzeń. Jest napisana według oczekiwań dzisiejszego czytelnika, poszukującego opisu obrazami, a nie słowem, połączenia magii, cudowności z rzeczywistymi wydarzeniami historycznymi.
Książka na nowo opracowana i zredagowana zgodnie z wymogami współczesnej polszczyzny.
Data wydania: 2021-07-06
ISBN: 978-83-8202-265-0, 9788382022650
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 480
dodana przez: Catta

Autor

ks. Jan Gnatowski "Jan Łada" ks. Jan Gnatowski "Jan Łada"
Urodzony 22 lipca 1855 roku na Ukrainie (Topolivka)
Jan Gnatowski, pseudonim artystyczny Jan Łada – polski pisarz i publicysta, ksiądz prałat. Do gimnazjum uczęszczał w Odessie i w Rydze, uniwersyteckie studia filozoficzne odbywał na Uniwersytecie Jagiellońskim głównie u prof. Tarnowskiego; studiowa...

Pozostałe książki:

W nawiedzonym zamczysku Białe i czarne duchy
Wszystkie książki ks. Jan Gnatowski "Jan Łada"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Do czego prowadzi zadawniona zawiść, pycha i egocentryzm.

WYBÓR REDAKCJI
18.11.2022

Szukałam książki dziejącej się na terenach dzisiejszej Ukrainy i do przypadkowo natrafiłam na audiobook „W nawiedzonym zamczysku”. Zafascynował mnie autor tej powieści, wszechstronnie wykształcony ksiądz katolicki, dyplomata watykański, prowadzący salon literacki. Oprócz tego był niezwykle poczytnym pisarzem. Pisał pod pseudonimem może, aby oddzie... Recenzja książki W nawiedzonym zamczysku

@jatymyoni@jatymyoni × 40

Ku przestrodze

3.03.2022

W 1914 roku zaczęła ukazywać się w odcinkach w "Słowie", wydana w 1925, roku śmierci pisarza przez Gebethnera i Wolffa. Dwukrotnie w historii książki Jana Łady zostały niedocenione. W międzywojniu przez zaniedbania w edycji i przez zaściankowe poglądy polskiej krytyki, która nie potrafiła docenić dzieł wartych uwagi w światowej literaturze popular... Recenzja książki W nawiedzonym zamczysku

Dla tych, którzy lubią dreszczyk

24.10.2021

"W nawiedzonym zamczysku" zaczęłam czytam o porze wręcz wymarzonej... Tuż przed północą, kiedy za oknem dudnił wiatr a o szyby chlustała ulewa. Mimo że akcja powieści zaczyna się pierwszego dnia lata - cieszę się, że książka Jana Łady wpadła mi w ręce właśnie jesienią. Spieszę podkreślić, że porównania "W nawiedzonym zamczysku" do powieści Sien... Recenzja książki W nawiedzonym zamczysku

@luizko@luizko × 2

„W Nawiedzonym Zamczysku”.

23.10.2021

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Z wielkim entuzjazem czekałam na chwilę, w której będę mogła zacząć czytać „W Nawiedzonym Zamczysku” Jana Łady. Opis i porównanie do „Ogniem i Mieczem” było tak bardzo zachęcające, że nie mogłam się doczekać lektury. „W Nawiedzonym Zamczysku” spodoba się nie tylko czytelnikom... Recenzja książki W nawiedzonym zamczysku

@Shinedown@Shinedown × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MA
@Magnis
2022-03-06
7 /10
Przeczytane GROZA FANTASTYKA POWIEŚĆ HISTORYCZNA

Jan Łada to tak naprawdę Jan Gnatowski, autor książek przygodowych i grozy, o którym słyszałem już wcześniej, lecz nie miałem okazji nic z tych powieści czytać. Kiedy dowiedziałem się o wydaniu W nawiedzonym zamczysku chciałem przeczytać licząc na powieść grozy w starym stylu z niesamowitym klimatem niepokoju i przygody. Właśnie po takie książki z dawnych czasów uwielbiam sięgać, bo mogą okazać się świetną okazją do odkrycia ciekawych autorów i ich powieści.

Książka W nawiedzonym zamczysku dzieje się na kresach w tysiąc sześćset trzydziestym trzecim roku na Wołyniu, gdzie dwa rody Miśniakowskich i Turobojskich walczą ze sobą za sprawą dawnych krzywd. W tym wszystkim znalazło się miejsce na duchy, wiedźmy i ludowy folklor z tamtych stron. Autor przedstawia przygody ostatniego z rodu Kazimierza Miśniakowskiego, któremu na drodze do szczęścia stają przeszkody w postaci jego wrogów Turobojskich czekających na okazje do zadania śmiertelnego ciosu. Jednak wszystko się jeszcze bardziej komplikuje za sprawą poznanej wybranki serca Kazimierza. Autor tym sposobem kreśli znakomicie obyczaje tamtych czasów, gdzie królowały przemoc, brutalność i napaści na sąsiadów. Z gwałtownością realizowane za sprawą wybuchowego charakteru panów Turobojskich na okolicznych włościach. Naszego bohatera Kazimierza ukazuje jako dobrego i uczciwego człowieka, który musi przejść własną drogę i zawirowania losów, aby wreszcie być szczęśliwym. Niebezpieczne jego przygody jakich jesteśmy świadkami...

× 11 | link |
@tomzynskak
2021-07-21
8 /10

Gdy zobaczyłam, że „W zaklętym zamczysku” powraca pod zmienionym tytułem na „W nawiedzonym zamczysku” wiedziałam, że nie może tej książki zabraknąć na mojej liście książek do przeczytania. Przez wielu uznawana jest za swoistego „białego kruka”, a sama szukałam jej wiele lat w wersji papierowej (chociaż w ostatnim czasie ciężko było dostać także ebook). Książki Jana Łady za czasów PRL-u były wycofywane i usuwane. Dopiero niedawno zaczęto na nowo je wydawać z czego bardzo się cieszę.

Zacznijmy od tego, że jeżeli sądzicie, że „W nawiedzonym zamczysku” znajdziecie historię o duchach to jesteście w ogromnym błędzie. Ks Jan Gnatowski bo tak naprawdę nazywa się autor (Jan Łada to jego pseudonim) stworzył swoisty prolog do Sienkiewiczowskiej Trylogii. Za sprawą akcji przenosimy się do 1633 roku na Wołyń, gdzie za chwilę rozpocząć ma się wojna domowa z Kozakami, a duchy pojawiają się w ilości minimalnej.
Styl pisana autora dla współczesnego czytelnika może wydać się specyficzny, dlatego został on zredagowany i przystosowany dla niego. Jednak zachowano piękne słownictwo, które zdecydowanie zachęca do czytania. Jest to powieść historyczna z elementami fantastyki i romansu. Autor „funduje” nam opisy dwóch zwaśnionych rodów i historie niczym z „Romea i Julii”. Tak naprawdę miłość pomiędzy Kazimierzem i Hanią jest motorem napędowym powieści. Jednak relacja ta, a raczej jej opisy nie do końca przypadły mi do gustu. Zachowanie tej dwójki wydaje się by...

× 3 | link |
@moj.swiatksiazek
@moj.swiatksiazek
2021-07-10
9 /10

Szybkie tempo, zawrotna akcja, wątek romansu, genialne postacie. To wszystko w mocno oddaje książkę i to jakie mam przeczucia po jej przeczytaniu.
W tej powieści jest wszystko co kocham w powieściach historycznych. Przepych, zajazdy, potyczki, pojedynki, bitwy, namiętność, porwania do tego upiory, wilkołaki, legendy, mity, stare budynki, ruiny i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność.
Nie mam słów na tę powieść, bo dla mnie jest genialna i cieszęsię, że w ostatnim czasie udaje mi się czytać tak dobre książki.
Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka historii która wciągnie i nie da o sobie zapomnieć.

× 3 | link |
@przyrodazksiazka
2021-08-20
10 /10
Przeczytane

Przyznam się wam, że spodziewałam się nieco innej historii niż ta, którą tutaj znalazłam. Okładka bardziej jawiła mi się jako opowieść grozy, a tymczasem przeniosłam się do odległych lat tysiąc sześćset trzydzieści trzy do tysiąc sześćset trzydzieści pięć. Od razu domyśliłam się, że spotkam tu znajomą opowieść zaklętą w czasie.
Od pierwszych stron czytałam starodawnymi sformułowaniami. Nawet zwroty do ludzi czy zwierząt były pięknie dopasowane do tych lat, które do tej pory znałam tylko z podręcznika od historii i języka polskiego. Dodam jednak, że gdyby w ten sposób były prowadzone szkolne podręczniki, to moje oceny byłyby znacznie wyższe:-)
Ja znałam tą historię w oryginale, ale nie spodobała mi się tak jak ta. Tutaj aż sama zachęca do czytania, Pozostawia po sobie wiele niewiadomych, gdyż jest rozszerzoną wersją. Aż łaknie się tych przygód, choć powiem wam, że bardziej jawiły mi się jako głosy zza mgły. Opisy były bardzo emocjonalne ale bez wylewności. Byliśmy smutni, ale nie wywoływały w nas łez. Bardziej im współczułam. Nie próbowałam pocieszyć, gdyż czułam, że na nic nie mam tu wpływu. Jakby to wszystko już się wydarzyło, a tutaj było jedynie przypomnieniem.
Jeśli ktokolwiek zna historię Romea i Julii, a tym bardziej, jeśli mu się ona podobała w oryginale, to tutaj będzie pod większym wrażeniem. Niby historia znana, ale odbierzecie ją jako zasłyszaną, opowiedzianą z drugich ust. Bardzo szybko sobie wszystko wyobrazimy, jak byśmy oglądali film.
Ta ks...

× 1 | link |
@jatymyoni
2022-11-18
7 /10
Przeczytane 12 klasyków w 12 miesięcy Audiobook Bardzo dobra książka L. polska Wyzwanie ukraińskie
@karolina92
2022-03-03
10 /10
Przeczytane
@luizko
@luizko
2021-10-24
7 /10
Przeczytane
@Shinedown
2021-10-23
8 /10
Przeczytane Rok 2021 Klub Recenzenta nakanapie Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka W nawiedzonym zamczysku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat