Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

Agata Puścikowska
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej?

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.

Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.
Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w Palace w 1942 roku.

Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.
Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-240-6286-7, 9788324062867
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 400
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Agata Puścikowska Agata Puścikowska
Urodzona w 1979 roku w Polsce
Agata Puścikowska - absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka działu „Polska" w tygodniku „Gość Niedzielny”, felietonistka i reportażystka. Współpracuje z mediami elektronicznymi. Zajmuje się też ...

Pozostałe książki:

ŻYCIA RYSY Siostra na krawędzi I co my z tego mamy? Wojenne siostry Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę
Wszystkie książki Agata Puścikowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bohaterki.

1.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka "Waleczne z gór"to moja pierwsza książka Pani Agaty Puścikowskiej, nie czytałam wcześniejszych, ale myślę że warto to zrobić. Czytałam ją niemal ciurkiem, wciągnęła mnie bardzo. Oczywiście trochę słyszałam o konspiracyjnej działalności w górach. Zwłaszcza o Marusarzach słyszeli niemal wszyscy, nazwisko to znane jest nie tylko z czasów wojn... {} Recenzja książki Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

@maciejek7@maciejek7 {}× 12

Waleczne kobiety, które zostały zapomniane przez świat

4.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

,,Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet" Agaty Puścikowskiej to poruszająca i wzruszająca książka, opowiadająca o zapomnianych już kobietach, które wspierały walczących żołnierzy i konspiratorów w czasie drugiej wojny światowej na różne sposoby. Część z nich była kurierkami, łączniczkami, sanitariuszkami, nauczycielkami lub siostra... {} Recenzja książki Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

@aalexbook@aalexbook {}× 6

Waleczne z gór

5.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Literatura faktu, reportaże i biografie rzadko trafiają na moją półkę. Po te ostatnie sięgam gdy bohater jest mi znany – i niekoniecznie musi to być postać ze świata muzyki. Po „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” Agaty Puścikowskiej sięgnęłam zachęcona tematyką górską. Ostatnio mało gór w moim prywatnym życiu wiec kiedy mogę... {} Recenzja książki Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

@justyna_@justyna_ {}× 4

Waleczne z gór

14.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Agata Puścikowska "Waleczne z gór" Nieznane historie bohaterskich kobiet, Najbardziej znaną góralką uczestniczącą w konspiracji podczas II wojny światowej była polska narciarka Helena Marusarzówna, siostra olimpijczyka i uczestnika mistrzostw świata w narciarstwie Stanisława Marusarza. Tylko jej historię spośród piętnastu przedstawionych przez ... {} Recenzja książki Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

@toptangram@toptangram {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2021-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam konkurs historia

Bardzo mnie ta książka wciągnęła, wywołała duże emocje. Nie wiemy, że tak wiele kobiet walczyło za wolną Polskę i oddało za to swoje życie. A my nawet o nich nie pamiętamy, bo nawet wcale nie wiemy o ich bohaterstwie.

{}× 3 | link |
MA
2021-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

W literaturze można dużo znaleźć książek o tematyce wojennej, o ludziach oddających życie za kraj, tragediach całych rodzin, obozach.
Jednak ta książka jest pierwszą na jaką trafiłam opisującą góralki walczące w czasie II wojny światowej.
Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka.
Nazwiska całkowicie obce, gdzieś pominięte, zapomniane, a to błąd.
Były młode, wykształcone, miały całe życie przed sobą. Jednak wojna miała dla nich inny plan. Miłość do ojczyzny, wiara i patriotyzm kazały im walczyć, pomagać.
Nikt nie znał gór jak one, to dzięki nim udało się tak wiele.
Autorka w książce zebrała piętnaście nazwisk walecznych góralek. Każda była wyjątkowa, były odważne i bohaterskie. Dzięki materiałowi zebranemu przez autorkę oraz rozmową z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów możemy dokładnie poznać ich historie.
Złapane i katowane nie zdradziły, nie pisnęły nawet słowa.
Katownia Podhala to miejsce gdzie były więzione i poddawane nieludzkim torturom.
Jednak nie zdradziły. Jedna z nich wybitych zębem wyryła w celi słowa modlitwy.
Ten fragment rozszarpał mnie na kawałki. Książka nie jest łatwą lekturą. Nie jestem w stanie wyobraźic sobie bólu , strachu tych kobiet. Kto z nas dałby dzisiaj radę?
Autorka wykonała kawał świetnej i rzetelnej pracy. Książka jest dopracowana w każdym detalu. Napisana przystępnym w odbiorze językiem. Emocje kipią czytając. Mamy zdjęcia, do których wracałam czytając...

{}× 1 | link |
TO
2022-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2021-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@justyna_
2021-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@aalexbook
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Helenka pomagała w polu. Podobno przyjezdni, turyści się dziwili, że taka sława, mistrzyni ciężko pracuje fizycznie: gwiazda, a wywija grabiami jak zwykła góralka.”
{}× 2
#
“Dziewczęta w domu Marusarzów traktowano na równi z chłopcami. Wolno było im szaleć w lesie, zjeżdżać zima po śniegu. Najpierw zresztą i one, i bracia używali do tego zjeżdżania... krzeseł.”
{}× 2
#
“Modlitwę, wstrząsający wiersz, na ścianie katowni wyryła wybitym jej przez oprawców zębem.”
{}× 2
#
“Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Katarzyna wychowywała siedmioro ukochanych dzieci. Dumna matka miała dla kogo być ostrożną, miała dla kogo przetrwać wojnę. Mimo to zgodziła się rato...”
{}× 2
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl