Watykan zdemaskowany

Paul L. Williams
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Watykan zdemaskowany
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Mroczna historia Państwa Watykańskiego, od konkordatu z Mussolinim, po ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II - związki z mafią, pranie brudnych pieniędzy, podejrzane interesy, skandale seksualne.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-88353-91-8, 9788388353918
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Seria: Prometeusz
Stron: 272

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Watykan zdemaskowany nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Z historią w tle Reportaże i literatura faktu

Książka napisana świetnie - rzuciłam wszystkie inne w kąt dopóki nie skończyłam tej skróconej historii Państwa Watykańskiego w XX wieku. Autor skupia się głównie na sposobach odbudowania przez Watykan mocnej pozycji finansowej, które starania doprowadziły do zawarcia paktu z Mussolinim, popierania Hitlera, reżimu Franco i ustaszów. To nie wrodzona delikatność i skromnośc nie pozwolily Piusowi XII reagować ostrym sprzeciwem wobec działań Hitlera - Watykan był finansowo uzalezniony od wpływów z podatku kościelnego wprowadzonego przed wojną w Niemczech. Zresztą Stolica Apostolska wykazywała wybitną żyłkę do interesów, po wojnie za słoną opłatą organizowała przerzut zbrodniarzy hitlerowskich np. do Argentyny. Niby o tym wszystkim wiedziałam, a mimo to włos się jeżył na głowie. Opis inwestycji i machlojek finansowych, powiązanych z tzw. Bankiem Watykańskim i Banco Ambrosiano był dosyć zagmatwany ale jedno jest jasne - Watykan kieruje się starą rzymską maksymą, że pecunia non olet.
Pojawiają sie też wątki polskie, padają pytania o rolę Jana Pawła II, jego milczenie, o pieniądze przesyłane na działalność "Solidarności" (brudne pieniądze, ale widać cel uswięcał środki), wreszcie o nielegalne biznesy w Polsce.
Wątków ciekawych jest mnóstwo - podsłuch CIA na konklawe, śmierć Jana Pawła I, powiązania z mafią - naprawdę materiał obszerny. A każdy rozdział zaczyna sie cytatem z Nowego Testamentu - o grobach pobielanych, o kupcach w świątyni, o oddaniu cesarzowi co cesarskie, sreb...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Watykan zdemaskowany. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl