Węgierski syndrom Trianon

Bogdan Góralczyk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Węgierski syndrom Trianon
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Opisywane tutaj, tak bardzo różniące się między sobą węgierskie władze i reżimy w ostatnim półtora stuleciu odmiennie interpretowały interesy państwa i jego rację stanu. Najczęściej robiły to z konieczności opartej na związku z innymi, silniejszymi graczami, zmuszającymi Węgrów do podporządkowania się. Podejście do Trianon polegające na wyrażaniu protestu przeciwko dyktatowi mocarstw jest tu symboliczne. W epoce Horthyego postawiono je na samym piedestale jako najważniejszy priorytet całej polityki państwa, wręcz rację stanu. Potem natomiast, w czasach dyktatury i realnego socjalizmu, z powodów ideologicznych i pod naciskiem Wielkiego Brata z Moskwy zupełnie zdjęto to bolesne zagadnienie z porządku dnia.

Dopiero wraz z Systemem Orbána wahadło wróciło do wyjściowego, przedwojennego stanu (nawet jeśli nie tak mocno i wyraziście jak poprzednio). W kwestii odpowiedzialności za Trianon ścierają się na Węgrzech i w całej węgierskiej diasporze dwie zupełnie odmienne koncepcje i szkoły myślenia. Pierwsza, popularna w epoce Horthyego, która teraz z całą mocą powróciła do oficjalnego dyskursu, mówi o dyktacie mocarstw i wynikającej stąd klęsce Węgrów, poszatkowanych i poćwiartowanych z woli obcych…. Natomiast koncepcja druga doszukuje się przyczyn tej klęski nie tyle u innych, co przede wszystkim u siebie.
Data wydania: 2020-06-03
ISBN: 978-83-8002-859-3, 9788380028593
Wydawnictwo: Dialog
Kategoria: Historia
Stron: 373
dodana przez: almos

Autor

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk
Urodzony 16 sierpnia 1954 roku w Polsce (Siedlce)
Prof. dr hab. Bogdan Góralczyk jest dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Politolog, dyplomata, publicysta. Wybitny znawca spraw międzynarodowych. Jego specjalnością są rynki Azji, oraz tematyka europejska. Analizuje dla nas ...

Pozostałe książki:

Pekińska wiosna 1989 : początki ruchu demokratycznego w Chinach Chiński feniks Nowy Długi Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga
Wszystkie książki Bogdan Góralczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Węgierska trauma

{} WYBÓR REDAKCJI
28.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Znakomicie napisana książka historyczna pokazująca czym dla Węgier był traktat z Trianon podpisany 100 lat temu, który zabrał im 2/3 terytorium i 3/4 ludności, z tej traumy nie mogą otrząsnąć się do dzisiaj. Zaczyna Góralczyk swój wywód od drugiej połowy XIX wieku (lata 1867-1914), kiedy to Węgry uzyskały w ramach C.K. Monarchii Austriackiej dużą... {} Recenzja książki Węgierski syndrom Trianon

@almos@almos {}× 18

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2020-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ebook historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Węgierski syndrom Trianon. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl