Weronika

Lucyna Olejniczak
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Weronika
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Finał historii o rodzinnej klątwie, aptece „Pod Złotym Moździerzem” i kobietach, które w trudnych czasach potrafiły odczarować los.

Jest rok 1938. Nad Europą zawisły czarne chmury. Matylda nadal próbuje odnaleźć zaginioną przyjaciółkę. Wszystkie tropy prowadzą do ogarniętego nazistowskim szaleństwem Berlina.

W tym samym czasie młoda kobieta odkrywa, kto naprawdę jest miłością jej życia. Ukoronowaniem tego uczucia staje się córeczka Weronika.
Niestety, rodzinna klątwa znów daje o sobie znać. Kilka miesięcy po narodzinach dziecka wybucha wojna, Matylda musi się rozstać się ze świeżo poślubionym mężem i całą swoją miłość i energię poświęcić córeczce. Jak się wkrótce okaże, mała Weronika nie będzie jedynym dzieckiem, które znajdzie miłość i opiekę w domu przy Grodzkiej.

Czy bohaterkom powieści uda się ostatecznie przezwyciężyć rodzinną klątwę? Odpowiedzi trzeba szukać w powojennym Paryżu.
Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu laborantka medyczna, były pracownik Katedry Farmakologii UJ. Autorka powieści: „Jestem blisko”, „Wypadek na ulicy Starowiślnej”, „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela” (nagroda na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach w 2014 roku, za powieść o tematyce wykluczenia) i „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”.
Data wydania: 2022-03-15
ISBN: 978-83-8295-058-8, 9788382950588
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej, tom 4
Stron: 526
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lucyna Olejniczak Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu laborantka medyczna, były pracownik Katedry Farmakologii UJ, jako pisarka zadebiutowała już na emeryturze. Dużo podróżuje, lubi poznawać nowych ludzi, łatwo się zaprzyjaźnia. Wielbicielka...

Pozostałe książki:

Hanka Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria Obca Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda Weronika Dziedzictwo Emilia. Kobiety z ulicy Grodzkiej Lilie królowej. Siostry Aleksandra Matki Lilie królowej. Wiedźmy Jestem blisko Księżniczka Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela Lilie królowej. Wilczyce Dagerotyp Tajemnica Chopina Wypadek na ulicy Starowiślnej
Wszystkie książki Lucyna Olejniczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Weronika nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2023-09-02
8 /10
Przeczytane Polscy autorzy 2023 2023

Dalszy ciąg losów kobiet związanych z ulicą Grodzką w Krakowie. I jest to nadal niezmiennie bardzo dobra lektura. Tym razem dotarliśmy do Wybuchu i trwania II Wojny Światowej. Nikt wówczas nie miał łatwo a samym kobietom było z pewnością jeszcze ciężej. Książka w większym wymiarze opisuje losy Matyldy a Weronika, córka Matyldy, pojawia się dobrze po połowie i w niewielkim wymiarze. Podejrzewam, że kolejna książka z cyklu będzie opowiadać o życiu Weroniki i kolejnej kobietki z Grodzkiej. Czyta się lekko, szybko, miło i przyjemnie. Do tego dobrze opisane wątki historyczne. Nic tylko czytać.

× 19 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2022-08-13
7 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Olejniczak Lucyna

Tym razem na ulicę Grodzką w odwiedziny do Matyldy i jej rodziny zajrzałam nie tylko ja. Krok w krok za mną postępowała wojna. Ta, w którą nikt nie wierzył, a zaraz potem, okupacja.

W mieszkaniu, jak i w aptece pozostały same kobiety. Mężczyźni zostali zmobilizowani i przykładnie poszli walczyć za Ojczyznę. Czy wrócą? Jedni tak, inni mający mniej szczęścia, nie. A kobiety na Grodzkiej, wciąż twarde jak skała, a jednocześnie "miękkie" kiedy trzeba pomóc bliźnim, borykają się z wojenną codziennością.

Akurat ta część dawała autorce sporo możliwości do popisu, czas wojny może obfitować w różne zagadnienia i tak właśnie jest w przypadku czwartego tomu. Dzieje się dużo, ale wszystko jest doskonale poprowadzone, nie ma nudy i dłużyzn, akcja jest wartka i dostarczająca czytelnikowi coraz to nowych wrażeń i emocji.

Ten tom zaczyna się w maju 1938 roku, a kończy wraz z końcem wojny. Jest jeszcze epilog, w którym jest pewien czasowy przeskok, taka zapowiedź przed następną częścią, którą ja z prawdziwą chęcią przeczytam.

× 15 | link |
@Malwi
2021-10-09
7 /10
Przeczytane

Mam to szczęście że sagę o kobietach z ulicy Grodzkiej zaczęłam czytać dopiero po opulikowaniu całości. Dzięki temu pamiętam wszystkie wydarzenia i postaci. Dodatkowym atutem jest to że po kolejny tom mogę sięgnąć w każdej chwili i nie muszę czekać przez wiele tygodni czy wręcz miesięcy aby poznać dalsze losy bohaterów.

Tym razem akcja książki osadzona jest w niezwykle tragicznym dla Polski okresie II wojny światowej. Autorka w mistrzowski sposób odtworzyła, zarówno, atmosferę jak i sytuację polityczną tego okresu. Bardzo łatwo jest wraz z bohaterami przeżywać trud przetrwania i strach o najbliższych. Książka pełna empatii. Ukazuje jak ludzie z narażeniem swojego życia pomagali innym.

W tej powieści postaci są bardzo dobrze wykreowane. Wydawało mi się że są moimi znajomymi a nie bohaterami z kart książki. Można ich kochać, lubić lub nienawidzić, to bez znaczenia. Poznajemy pełny obraz zarówno wygląd, sposób działania jak i przyczyny postępowania.

Ten tom jest chyba najbardziej dynamiczny i najlepiej mi się go czytało. Jednak na końcu książki jest duży przeskok czasowy. Brakuje opisu wydarzeń pomiędzy 1945 rokiem a 1957, czyli czasu powojennego kiedy rodzina na nowo musiała wracać do normalności.

Mimo wszystko całość oceniam bardzo pozytywnie i wiem że już wkrótce powrócę, ponownie, na ulicę Grodzką.

× 5 | link |
@Nina
2019-11-21
7 /10
Przeczytane E-book 2017

Ależ miło było wrócić na Grodzką i spotkać starych znajomych. Chociaż miło to może nie jest właściwe słowo, gdyż spotykamy się z nimi w czasie wojny,kiedy miło to raczej ostatnie słowo, którego można byłoby użyć.
Było bardzo ciekawie, doczekaliśmy się finału losów Matyldy z poprzedniego tomu (cóż to biedne dziewczę musiało przeżyć!). Na szczęście los uśmiechnął się i do niej ale o tym musicie przeczytać już sami. Ja żałuję tylko jednego - to już koniec, już nie będzie kolejnego tomu, trzeba się pożegnać z przeklętymi kobietami z Grodzkiej.

× 5 | link |
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Dla relaksu
@bettypietras
2024-01-16
10 /10
Przeczytane
@Rakshell
2023-09-27
7 /10
Przeczytane
ZI
@zima3
2023-08-29
10 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2022-08-21
6 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2021-11-11
7 /10
Przeczytane
@KingaP
@KingaP
2021-10-13
8 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-07-26
8 /10
Przeczytane literatura piękna
@Morella
2021-04-03
8 /10
Przeczytane Posiadam
@reniarenia
2020-11-25
7 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2021-07-07
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Weronika. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Hanka
Hanka
Lucyna Olejniczak
7.9/10
Powieść o klątwie, trudnych relacjach rodzinnych, ale i o konieczności wybaczania, przywołująca duch...
Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria
Kobiety z ulicy Grodzkiej. ...
Lucyna Olejniczak
7.9/10
Dalsze dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata, losy jego potomków, ...
Matylda
Matylda
Lucyna Olejniczak
7.5/10
Losy potomków krakowskiego aptekarza Franciszka Bernata, a zwłaszcza silnych kobiet, które nie boją ...
Emilia. Kobiety z ulicy Grodzkiej
Emilia. Kobiety z ulicy Gro...
Lucyna Olejniczak
7.7/10
Piąta w cyklu powieść o klątwie, która wciąż ciąży nad rodziną. Jest rok 1957. Weronika, córka Mat...
Aleksandra
Aleksandra
Lucyna Olejniczak
7.6/10
Czy klątwa Hanki wreszcie przestanie unieszczęśliwiać kolejne pokolenia? Ostatni tom opowieści o ko...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl