Weronika chce umrzeć

Jerzy Kruk
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Weronika chce umrzeć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Weronika… to powieść inspirowana faktami. Opowiada o tragicznej miłości 15-letniej dziewczyny do 65-letniego księdza. Autor z wielką empatią opisuje fascynację intelektualnie rozbudzonej nastolatki księdzem erudytą i poliglotą, absolwentem seminarium duchownego oraz studiów filozoficznych i psychologicznych, poszukującym nowych form interpretacji nauki Jezusa, które przystawałyby do naszych postmodernistycznych czasów. Relacja przyjaźni pomiędzy księdzem i dziewczyną zostaje ukazana na tle religijno-politycznych wydarzeń, jakie w ostatnich latach mają miejsce w naszym kraju.

Weronika to kolejna z książek Jerzego Kruka spod znaku „miłość niejedno ma imię”. I choć opowiada o miłości dwojga ludzi, trudno ją nazwać romansem. To raczej eroica — poemat o dwojgu bohaterach próbujących się zmierzyć z płaskością i bezmyślnością naszych czasów. Ale można ją także zaliczyć do dzieł, które próbują rozrywać rany polskie, żeby się nie zabliźniły błoną podłości. Przeczytaj ją już dziś, dopóki opisywane w niej wydarzenia wciąż jeszcze należą do żywej historii.

Data wydania: 2023
ISBN: 978-83-957660-4-6, 9788395766046
Wydawnictwo: Porte-Parole
Stron: 396
dodana przez: wojciechpatyna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Weronika chce umrzeć aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wojciechpatyna
@wojciechpatyna
2023-10-21
9 /10
Przeczytane

Mam nadzieję, że książka będzie zauważalnym głosem w toczącej się w naszym kraju rozgorączkowanej dyskusji na tematy religijne i społeczno-polityczne. Można w niej znaleźć
- z jednej strony - mądre wypowiedzi księdza Jana inspirowane słowami takich duchownych jak Józef Tischner czy Adam Boniecki, a z drugiej - wierutne bzdury w stylu pseudointelektualnych popisów takich księży jak Guz, Oko czy Wątroba. książka zawiera dwa obszerne (każdy po ponad 30 stron) eseje polityczne, wypowiadane ustami księdza Jana. Pierwszy z nich podnosi kwestię polskiego nacjonalizmu, a drugi — populizmu. Ze względu na eseistyczną warstwę Weroniki, kojarzę ją z Kompleksem polskim Tadeusza Konwickiego, który wciąż jest (albo był do niedawna) lekturą obowiązkową dla licealistów. Oczywiście przede wszystkim ze względu na zawartą w niej krytykę komunizmu. Ale czy dla współczesnej młodzieży komunizm nie staje się powoli problemem dość abstrakcyjnym i archaicznym? I czy nie warto by zwrócić uwagi młodych ludzi na to, co się dzieje na ich oczach (lub za ich plecami),czyli na problem populizmu i nacjonalizmu? Może więc Weronika zasłuży sobie, jeśli nie na zastąpienie Kompleksu polskiego w roli politycznego edukatora młodych czytelników, to przynajmniej na to, by postawić ją na tej samej półce, co dzieła Tadeusza Konwickiego?

| link |
NA
@natashaberezyk
2023-11-30
10 /10

Na razie przeczytałam około 100 stron, ale mogę powiedzieć, że książkę czyta się bardzo fajnie. Rozdział o seminarium jest wspaniały, rozmowa księży o gender i feminizmie napisana jest na najwyższym poziomie i pokazuje prawdziwą głupotę kleru, a kazanie księdza Jana wyciska łzy z oczu. Weronika pojawiła się w książce późno i jestem pełna napięcia, jak potoczy się jej życie. Całość zapowiada się mega ciekawie.
Przeczytałam do końca. Nie mogę odżałować jednego: że Weronika zdecydowała się umrzeć. Myślałam, że tytuł, to tylko prowokacja, ale jednak nie. Zwłaszcza, że przez całą książkę Weronika była dziewczyną pełną życia, energii, pomysłów i dobrego humoru. Taka mądra i dobra osoba o otwartym sercu powinna promieniować na świat swoim szczęściem przez całe życie, a ona zdecydowała się je przerwać. Dlaczego? Kochała miłością tak wielką, że pękło jej serce z rozpaczy. Wstrząsająca historia, wstrząsająca książka.

| link |
EL
@elapatyna
2023-10-21
9 /10
Przeczytane

Jeśli lubisz książki o miłości i dość masz już tandetnych harlekinów, ta książka jest dla Ciebie.

Książka o głębokiej i trudnej miłości niemożliwej do spełnienia. Przeżycia miłosne opisane w sposób mistrzowski, niespotykany w tanich romansidłach.

Jeśli szukasz w literaturze rozważań o religii, polityce, problemach społecznych, znajdziesz to w „Weronika chce umrzeć”, gdzie spotkasz się z postacią księdza Jana, który jest uroczym człowiekiem, mądrym, myślącym. Jego wiedza i rozumienie świata jest tak interesująca, że wciśnie ciebie w fotel.

Jeżeli lubisz przy lekturze zwyczajnie się pośmiać „Weronika…” ciebie nie zawiedzie.

Zachęcam gorąco do przeczytania tej bardzo ciekawej powieści. Jestem pod jej wrażeniem.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Weronika chce umrzeć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl