Wieczny początek. Warmia i Mazury

Beata Szady
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wieczny początek. Warmia i Mazury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa. 
Data wydania: 2020-03-18
ISBN: 978-83-8049-984-3, 9788380499843
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Stron: 408
dodana przez: Chassefierre

Autor

Beata Szady Beata Szady Dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”.

Pozostałe książki:

Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (19) / lipiec 2019 Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie
Wszystkie książki Beata Szady

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mazury i Warmia.

15.01.2022

Tym razem zmierzyłam się z reportażem o tak jakby moim regionie. Piszę tak jakby, gdyż to nie są moje strony rodzinne, lecz mieszkam na Mazurach już kilkadziesiąt lat i mogę teraz stwierdzić, że to już jest moje miejsce. Raczej nie zamieniłabym na inne. Bieszczady to moje strony rodzinne, równie urokliwe jak te, które teraz zamieszkuję. Gdy miałam... Recenzja książki Wieczny początek. Warmia i Mazury

@maciejek7@maciejek7 × 28

Historia Warmiaków i Mazurów

30.04.2020

Czy wiesz czym różni się Warmia od Mazur? Niezależnie od odpowiedzi ta książka jest idealna dla Ciebie. Znając Warmię i Mazury (w moim przypadku znam je osobiście, ja jestem z Warmii a mój mąż z Mazur) nie spodziewałam się, że dowiem się tylu ciekawostek o miejscowości, w której żyje. Historia osób, które tu mieszkały przed w czasie i po wojnie, i... Recenzja książki Wieczny początek. Warmia i Mazury

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2022-01-15
7 /10
Przeczytane z Biblioteki reportaż

Dość ciekawy reportaż, pozwalający czytelnikom poznać historię Warmii i Mazur, połączonych ze sobą, ale zupełnie innych i odrębnych regionów.

× 7 | link |
@bea-ta
2022-02-13
7 /10
Przeczytane przeczytane 2022

Jako dziecko wychowywane w miejscu i czasie bez historii - chociaż z prehistorią :), - od zawsze odczuwam brak zakorzenienia w ziemi, która stała się moją. I niezmiennie ciekawią mnie poplątane ludzkie losy, życie na nowym, życie na styku kultur, narodowości, religii. Bardzo interesuje mnie kwestia tożsamości, wpływu tego, co było na to, co jest…

Zawiłe losy mieszkańców Warmii i Mazur. I tych, którzy uciekli lub zostali zmuszeni do wyjazdu, i tych, którzy zostali. I tych, których los (urzędnik, władza) wprowadził do domu po Niemcach. I którym przyszło tam żyć. Od początku.

Książka uporządkowała moją wiedzę dotyczącą różnic między Warmią i Mazurami. Zwróciła uwagę na sztuczność tworu pn. „Mazur”. Uzmysłowiła niedorzeczność plebiscytu i niefrasobliwość polskich polityków w walce o polskość tych ziem.

Książka B. Szady, choć dobra, to jednak nie spełniła moich oczekiwań. Zabrakło. Zabrakło świadków. Głównie mówiły ich dzieci, wnuki… Wiem, że czas świadków minął, a o głos świadków w postaci zapisków myśli, wydarzeń, codzienności – trudno.

× 2 | link |
@dorota.sawicka
2020-10-14
7 /10
Przeczytane
@Evita
2022-06-08
7 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż Z biblioteki 2022
@Monika_Zygadlo
2020-04-30
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“To była dziwna polskość. Taka polskość z alzhaimerem. Warmia bowiem w momencie plebiscytu od prawie stu pięćdziesięciu lat (czyli od pierwszego rozbioru Polski) należała do Niemiec, a dokładni...”
× 1
#
“Mazurzy mentalnie byli Niemcami. Tylko mówili po polsku. Niektórzy nazywali ich dość osobliwie: niemieckie Poloki.”
× 1
#
“Klątwa wiecznego początku odnosi się do okoliczności zewnętrznych: politycznych, ekonomicznych, przyrodniczych. Przyjdzie wojna – trzeba uciekać i zaczynać życie w nowym miejscu. Przyjdzie bur...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl