Wielki bazar kolejowy Pociągiem przez Azję

Paul Theroux
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wielki bazar kolejowy Pociągiem przez Azję
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wielki bazar kolejowy jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągiem, a właściwie wieloma pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską. I to właśnie pociąg jest w pewnym sensie głównym bohaterem tej książki, pociąg rozumiany nie tylko jako środek lokomocji, ale także jako wynalazek szczególnie sprzyjający komunikacji. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym to niepowtarzalna okazja do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość. W tej opowieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych „atrakcji turystycznych” jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala nam zobaczyć na własne oczy to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością, a zarazem tęsknoty. Wszystko to sprawia, że książka Theroux wnosi w tradycyjną literaturę podróżniczą prawdziwy powiew świeżości. Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor nie jest turystą, świadomie omija miejsca polecane w przewodnikach, wybiera raczej lokalne atrakcje i jest prawdziwym podróżnikiem – kimś, kto dostrzega sens raczej w byciu w drodze niż w docieraniu do celu.
Data wydania: 2016-11-30
ISBN: 978-83-8049-424-4, 9788380494244
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Orient Express
Kategoria: Reportaż
Stron: 412
dodana przez: ziellona
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paul Theroux Paul Theroux
Urodzony 10 kwietnia 1941 roku w USA (Medford, Massachusetts)
Paul Theroux — amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu, aktualnie dom dzieli między Hawaje, a Cape Cod. Jest...

Pozostałe książki:

Pętla Ostatni pociąg do Zona Verde. Lądem z Kapsztadu do Angoli Wybrzeże Moskitów Koniec świata Głębokie Południe
Wszystkie książki Paul Theroux

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję.

18.08.2010
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Odkąd pamiętam uwielbiałam podróżować pociągami. Lubiłam dworce, uczucie oczekiwania, targanie ze sobą zapasów na drogę, ciekawe książki, które się czytało w trakcie podróży, interesujące (lub nie) widoki za oknem, możliwość obserwacji i ewentualnej interakcji z innymi podróżnymi, nawet wagony restauracyjne. To zamiłowanie do podróży kolejowych s... {} Recenzja książki Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję

@enga@enga {}

Moja opinia o książce

Opinie

@staszek89
2013-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka o podróżach. Dokładnie o jednej podróży i o środku transportu ,którym podróżował autor. Książka ciekawa lecz nie powala na kolana. Autor uosabia najbardziej prymitywnego turystę ,który się boi otoczenia ,osób i osoby ,która bardzo negatywnie jest do wszystkiego co zobaczy. Jednak państwa ,które widzi odpierają to i bronią książkę. Bronią te pociągi ,które się zmieniają co chwile. Autor lub bardziej podróżnik jest w tej książce najmniej potrzebny. Taki jak jest.

{} | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane 💩 Do podarcia i d...... ZZZ....oddane Niedoczytane -...

Nie dotarłam do końca i nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia.
Autor to zarozumiały typ i gdy kolejny raz przeczytałam z jaką pogardą i lekceważeniem pisze o spotykanych ludziach to dałam sobie spokój i rzuciłam książką w kąt. I po kolejną książkę tego pana na pewno nie sięgnę.

{} | link |
@Asamitt
2019-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Klimaty Orientu Podróżnicza/Reportaż
@Pioropisz
2011-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@enga
2010-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Recenzyjne

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielki bazar kolejowy Pociągiem przez Azję. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl