Wielki następca

Anna Fifield
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Wielki następca
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Zakulisowa opowieść o karierze najbardziej tajemniczego tyrana świata

Odkąd rozniosła się wieść, że Kim Dzong Un przejmie schedę po ojcu, narosła wokół niego gruba warstwa mitów i przypowiastek propagandowych. W wieku trzech lat przyszły Wielki Następca miał posługiwać się bronią, w wieku sześciu ujeżdżać najdziksze konie, a jako dziewięciolatek pokonać mistrza Europy w wyścigach motorowodnych.

Mało kto wierzył, że niedoświadczony, chorowity chłopiec wychowywany w izolacji od świata zdoła utrzymać władzę w państwie. Tymczasem nie tylko przetrwał, ale i doskonale sobie radzi.

Jak wyglądało dzieciństwo Kim Dzong Una? Skąd wzięła się legenda o boskim pochodzeniu rodu Kimów? Dlaczego siostra Wielkiego Następcy nazywana jest koreańską Ivanką Trump i jaką rolę odegrała w polityce międzynarodowej? Czy powolne uwalnianie gospodarki w socjalistycznym kraju to najlepszy przepis na długie rządy?

Anna Fifield rekonstruuje przeszłe i teraźniejsze życie dyktatora, powołując się na ekskluzywne relacje osób z jego otoczenia, i przygląda się dynastycznym ambicjom Kimów. Dzięki połączeniu sceptycyzmu i rozległej wiedzy odmalowuje fascynujący obraz najdziwniejszego i najbardziej skrytego reżimu świata. Reżimu, który prowadzi politykę izolacjonizmu, a mimo to ma ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej, który trwa w stanie permanentnego bankructwa, choć stać go na broń atomową. Autorka ze znawstwem kreśli sylwetkę jego przywódcy, Wielkiego Następcy, Niepokonanego Zwycięskiego Generała, Słońca Socjalizmu, wodza Kim Dzong Una.
Tytuł oryginalny: Great Successor
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 978-83-8129-748-6, 9788381297486
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Reportaż
Stron: 416
dodana przez: ReniBook

Autor

Anna Fifield Anna Fifield
Urodzona 14 marca 1976 roku w Nowej Zelandii
Jest aktualnie szefową pekińskiego biura „The Washington Post”, wcześniej piastowała podobne stanowisko w Tokio. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w Nowej Zelandii w „Rotorua Daily Post”, przez 13 lat pisała również dla „Financial Times”. Pełnił...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rewelacyjna

WYBÓR REDAKCJI
25.04.2020

Anna Fifield zaczyna swoje wprowadzenie od podróży do Korei, a nie jest to łatwe. Koreańczycy bronią zaciekle bańki mydlanej jaką udało im się stworzyć i nie często pozwalają na wizyty zachodnich reporterów, którzy mogliby odnieść się krytycznie do sytuacji w kraju. Udaje jej się uzyskać wizę, dzięki zaplanowanym rozgrywkom sportowym. Podoba mi si... Recenzja książki Wielki następca

Z DZIECIŃSTWA MELEKSEM DO TYRANII

13.04.2021

Od ponad roku miałam ochotę ją przeczytać, dzięki @Link w końcu się udało 🙏 Ta książka jest wynikiem wielu podróży Autorki @Link do Korei Północnej, gdy jako dziennikarka pełniła funkcję korespondentki (obecnie jest szefową pekińskiego biura "The Washington Post"). Ten kraj ją zafascynował i trudno się temu dziwić, bo to kraj reżimu i absurdów, g... Recenzja książki Wielki następca

Wielki następca

6.03.2020

Młody Kim odbierał nauki w Szwajcarii, był fanem amerykańskiej koszykówki i można by pomyśleć, że jego światopogląd ulegnie zmianie. Nic bardziej mylnego. Kiedy Wielki Następca ogłosił, że naród koreański nie będzie musiał już zaciskać pasa, jednak ucisk aparatu władzy wcale się nie zmniejszył, wręcz w pewnych kwestiach się wzmocnił. Jednak Kim ni... Recenzja książki Wielki następca

Kim jest Kim (Dzong Un)?

8.03.2020

Książka Anny Fifield należy do tego rodzaju literatury faktu, jaką lubię najbardziej - napisana przez osobę naprawdę znającą się na opisywanym temacie, rzetelna, powołująca się na różne źródła, naszpikowana informacjami i ciekawostkami, a przy tym bardzo łatwa w odbiorze. Do sięgnięcia po nią zachęciła mnie fantastyczna, oryginalna okładka, która... Recenzja książki Wielki następca

@Sylwia_K@Sylwia_K × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-03-11
7 /10
Przeczytane audiobook

Właściwie nie jest to biografia w czystym znaczeniu tego słowa, a raczej opis Korei Północnej pod rządami Kim Dzong Una, bo trudno napisać coś konkretnego o człowieku, którego życie od najmłodszych lat jest owiane tajemnicą, który jeśli wyjeżdża poza granice swojego Pustelniczego Królestwa zabiera własną przenośną toaletę, żeby przypadkiem nie zostawić po sobie żadnych biologicznych śladów.

Anna Fifield szyje zatem z tego co ma. Dociera do nielicznych znajomych Wielkiego Następcy z czasów, gdy ten uczył się w Szwajcarii, czy do japońskiego kucharza, który w dzieciństwie przyrządzał małym Kimom sushi, oraz rozmawia z uchodźcami z KRLD, przy okazji opisując dziwaczny system polityczny, ekonomiczny i takież stosunki społeczne panujące w tym komunistycznym raju.

Finalnie Wielki Następca okazał się książką wartościową i interesującą, ale - mimo sporej objętości - pozostawiającą czytelnika z poczuciem lekkiego niedosytu i obecnie już delikatnie przeterminowaną (pandemia, wyboru w U.S.A) - mimo to warto.

× 31 | Komentarze (1) | link |
@ilona_m2
2020-04-02
7 /10

Interesuje was Korea? Lubicie czytać biografie napisane w sposób dość ciekawy, szczegółowy - zachęcam do sięgnięcia po Wielkiego Następcę. Podziwiam autorkę, bo odwaliła kawał dobrej roboty i podjęła się tak trudnego przedsięwzięcia jak opisanie biografii dyktatora, który stoi na czele Państwa, niesamowicie izolującego się od reszty świata. Do Europy dociera aktualnie niewiele rzetelnych informacji dotyczących życia w Korei. Zadanie jakie postawiła sobie autorka stało się niezwykle trudne, a przede wszystkim ambitne i oczywiście wiele tym ryzykowała. Autorka przez wiele lat zbierała informacje, które musiała odróżnić od ówcześnie panującej propagandy, zweryfikować i odsiać wszelkie kłamstwa - zrobiła to w sposób rzetelny. Nie będę zdradzać wam szczegółów - zajrzyjcie sami! Jedyny minus za który odejmuję gwiazdkę to dla mnie brak fotografii, do których jestem przyzwyczajona czytając biografię, jednak ze względu na tak trudny temat mogę to autorce wybaczyć.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@sanaecozy
2021-01-18
8 /10
Przeczytane

Bardzo przystępnie napisany reportaż, to dopiero drugi o Korei Północnej, z którym mam do czynienia, ale znacznie lepszy. Jest to bardzo fajnie przedstawiona historia dyktatora (od najmłodszych lat do dziś), z której można dużo wynieść. Dla laików zarówno treść, jak i forma będą idealne, natomiast siedzący w temacie raczej nic nowego z niej nie wyniosą, gdyż to przede wszystkim opisanie i podsumowanie znanych spraw, ale i tak uważam, że byłaby to dla nich przyjemna i odświeżająca lektura. Bardzo polecam, zdecydowanie jest warta przeczytania! Nie przytłacza, a jedynie ciekawi.

× 2 | link |
EK
2022-05-24
7 /10
Przeczytane

Ubiegły tydzień upłynął mi literacko pod znakiem Korei Północnej, kraju o najbardziej totalitarnym reżimie na świecie. Czytałam o niej kiedyś niemało, ale moja wiedza zatrzymała się na czasach śmierci Kim Dzong Ila i lekturze książki „Światu nie mamy czego zazdrościć”. Tak więc ojciec umarł. Władzę po nim odziedziczył 27-letni synuś Kim Dzong Un. Za młodu zepsuty dzieciak, potem rozpieszczony, arogancki i wychowany w duchu uwielbienia młodzieniec, wreszcie bezwzględny dyktator.
Po „Wielkim następcy” nie oczekiwałam opowieści o współczesnej Korei, ale o jej obecnym przywódcy, o którym niewiele wiadomo. A co dostałam? Tytułem bardzo rozbudowanego wstępu - najpierw dzieje sławnego dziadka Kim Ir Sena, potem ojca - Ila oraz opis sytuacji w Korei za panowania obu tych panów, ale to już znałam. I wreszcie nadszedł On - Wielki Przywódca, Ojciec Narodu, Wskazujący Drogę Promienia Słońca, Wielki Człowiek, który Zstąpił z Nieba. Wróżono, że nie będzie w stanie samodzielnie sprawować rządów, a on sobie świetnie radzi, trzyma pełnię władzy w swych pulchnych łapkach, zlikwidował opozycję i niewygodnych członków rodziny, konsekwentnie rozszerza kult jednostki, czyli swój, a zastraszanie i inwigilację wzniósł na wyżyny. I pomalutku wprowadza reformy gospodarcze, wskutek czego niektórym ludziom żyje się odrobinę lepiej, nie jedzą już z głodu trawy, nie pieką chleba z kory drzew i żołędzi, w ramach otwarcia na świat w Pjongjangu powstają nawet sushi bary, włoskie pizzerie i lunaparki...

× 1 | link |
@dominika.nawidelcu
2020-03-29
9 /10
Przeczytane

Powiedzieć, ze w Korei źle się dzieje... to nie powiedzieć nic. Szokująca i dająca do myślenia książka o jednym ze współczesnych dyktatorów. Poznajemy go jako małe dziecki, a potem stopniowo odkrywamy tajniki manipulacji ludzem.
Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, jaki autorka włożyła w napisanie tego reportażu. Dodatkowo, pomimo tego, że jest on bardzo merytoryczny, świetnie się go czyta.

× 1 | Komentarze (1) | link |
JU
2020-04-21
7 /10
Przeczytane

Autorka książki Anna Fifield wykonała tytaniczną pracę i w sposób bardzo wyczerpujący opisała dynastię Kimów, szczególnie skupiając się na obecnie sprawującym władzę – Kim Dzong Unie.

Możemy się z tej lektury dowiedzieć jak doszedł do władzy założyciel dynastii, dziadek Kim Dzong Una – Kim Ir Sen. 9 września 1945 roku została oficjalnie powołana do życia Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, a na jej czele Sowieci postawili właśnie Kim Ir Sena. Gdy Kim objął nowy urząd zaczął nachalnie propagować kult jednostki, nakazał stawiać swoje pomniki, a historia musiała zostać spisana od nowa. Uwikłał kraj w niepotrzebną wojnę z Koreą Południową, zaś po jej zakończenie wzmocnił swoją władzę nad zrujnowanym krajem. Rozprawił się też z opozycją i rządził niepodzielnie przez wiele lat.

Wielki Wódz dobiwszy do sześćdziesiątki zaczął myśleć o tym, aby władza pozostała w rodzinie. Syn Wodza – Kim Dzong Il zaczął szybko awansować w partyjnej hierarchii. Został w 1991 roku mianowany wodzem naczelnym Koreańskiej Armii Ludowej. Nie dane mu było długie panowanie. Z powodu problemów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoje rządy. W 2010 roku wyszło na jaw, że najmłodszy syn Umiłowanego Przywódcy zostanie jego następcą. Wielki Następca miał zaledwie 27 lat, gdy odziedziczył państwo.
Kim Dzong Unowi od najwcześniejszych lat życia niczego nie brakowało. Kimów otaczał zbytek, zaś przeciętni Koreańczycy często nawet głodowali. Miał swój prywatny plac z...

| link |
ZA
2020-03-25
7 /10

Intrygująca historia jednego z ostatnich współczesnych dyktatorów. Kim Dzong Un jest stosunkowo młodym mężczyzną, który bardzo wcześnie objął rządy w Korei Północnej. Jednak, jak powszechnie wiadomo jest to miejsce, gdzie propaganda jest niezwykle ogromna, a kult jednostki jest nadrzędną wartością w państwie.
Gdy tylko zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Chciałam dowiedzieć się, co takiego ma w sobie ten młody mężczyzna, który potrafi rządzić twardą ręką, a obywatele zgadzają się na wszystko co dzieje się w państwie, bo nie mają innego wyboru. Chciałam poznać fenomen rodziny Kimów, która utrzymuje władzę w Korei Północnej od trzech pokoleń.
Autorka w czytelny sposób przybliża nam wiedzę o tym interesującym dyktatorze nazywanym powszechnie Wielkim Następcą. Plusem jest to, że książka składa się z trzech części, w których po kolei opisywane są losy głowy państwa, a większość z nich utrzymana jest w porządku chronologicznym, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w tej historii jeżeli jest ona jego pierwszym kontaktem z postacią Kim Dzong Una.
Mnie książka bardzo się spodobała, ponieważ napisana jest w przystępny sposób i nie utrzymywana jest w tonie typowych książek historycznych. Myślę, że dzięki temu będę mogła śmiało zgłębiać historię tego intrygującego człowieka oraz jego kraju.

| link |
@kasandra_other
2021-08-27
8 /10
Przeczytane
@Paskud
2021-07-10
8 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-04-13
8 /10
Przeczytane
KA
2021-01-19
6 /10
Przeczytane 2021 Audio Legimi
AL
2020-12-10
8 /10
@piotr_osowski
2022-08-24
8 /10
Przeczytane Zbrodniarze i zbrodnie 01. Biografie i pamiętniki 08. Historia - inne 04. po II Wojnie Światowej
@Patriseria
2020-04-25
8 /10
Przeczytane
@w.moich.kregach
2020-03-30
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielki następca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl