Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów

Tomasz Żukowski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

O tym, czego nie chcemy wiedzieć

Głębokie, rzetelne i wielopoziomowe studium nad postawą Polaków wobec Zagłady. Autor pokazuje na licznych i konkretnych tekstach kultury, jak społecznie i zwykle nieświadomie dokonujemy samowybielania.

Teoretycznie powinniśmy wiedzieć, a jednak nie wiemy, co się stało z Żydami podczas okupacji i jaki był w tym udział Polaków. Zgromadzono dane, przeanalizowano je, ale przy tym wytworzyła się dziwna umiejętność niedostrzegania tego, czego udało się nam o sobie dowiedzieć. Sedno problemu wciąż spowija milczenie.

Żukowski wykazuje, w oparciu o najgłośniejsze filmy i książki ostatnich siedemdziesięciu lat, jak powstają, pracują i przekształcają się mity służące retuszowaniu wizerunku Polaków. Sprawdza, jak i którędy do kanonu pamięci o relacjach polsko-żydowskich wlewają się stereotypy i jakie są tego konsekwencje. Tylko takie, odważne i bezkompromisowe naukowe działania dają szansę na przezwyciężenie emocji i oswojenie przeszłości. Odmowa konfrontacji z prawdą i utwierdzanie milczenia prowadzi donikąd – nierozpoznana agresja powraca, urazy stają się silniejsze. Ta książka to historia polskiej choroby, diagnoza i recepta w jednym.


Data wydania: 2018-11-28
ISBN: 978-83-8032-296-7, 9788380322967
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 480
dodana przez: Beata_

Autor

Tomasz Żukowski Tomasz Żukowski Historyk literatury. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się problemami dyskursu publicznego w Polsce; interesuje się funkcjami obrazów Żyda i ich rolą w definiowaniu polskiej tożsamości oraz narracjami o PRL-u i komunizmie po roku 1...

Pozostałe książki:

Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów Dobro, które czynisz, powraca Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II
Wszystkie książki Tomasz Żukowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Beata_
2019-10-31
10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat