Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów

Tomasz Żukowski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

O tym, czego nie chcemy wiedzieć

Głębokie, rzetelne i wielopoziomowe studium nad postawą Polaków wobec Zagłady. Autor pokazuje na licznych i konkretnych tekstach kultury, jak społecznie i zwykle nieświadomie dokonujemy samowybielania.

Teoretycznie powinniśmy wiedzieć, a jednak nie wiemy, co się stało z Żydami podczas okupacji i jaki był w tym udział Polaków. Zgromadzono dane, przeanalizowano je, ale przy tym wytworzyła się dziwna umiejętność niedostrzegania tego, czego udało się nam o sobie dowiedzieć. Sedno problemu wciąż spowija milczenie.

Żukowski wykazuje, w oparciu o najgłośniejsze filmy i książki ostatnich siedemdziesięciu lat, jak powstają, pracują i przekształcają się mity służące retuszowaniu wizerunku Polaków. Sprawdza, jak i którędy do kanonu pamięci o relacjach polsko-żydowskich wlewają się stereotypy i jakie są tego konsekwencje. Tylko takie, odważne i bezkompromisowe naukowe działania dają szansę na przezwyciężenie emocji i oswojenie przeszłości. Odmowa konfrontacji z prawdą i utwierdzanie milczenia prowadzi donikąd – nierozpoznana agresja powraca, urazy stają się silniejsze. Ta książka to historia polskiej choroby, diagnoza i recepta w jednym.


Data wydania: 2018-11-28
ISBN: 978-83-8032-296-7, 9788380322967
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 480
dodana przez: Beata_

Autor

Tomasz Żukowski Tomasz Żukowski Historyk literatury. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się problemami dyskursu publicznego w Polsce; interesuje się funkcjami obrazów Żyda i ich rolą w definiowaniu polskiej tożsamości oraz narracjami o PRL-u i komunizmie po roku 1...

Pozostałe książki:

Dobro które czynisz powraca Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos
Wszystkie książki Tomasz Żukowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Beata_
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl