Wilcza godzina

Andrius Tapinas
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wilcza godzina
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Wilno A.D. 1905 Wynalazek alchemików z Uniwersytetu Wileńskiego wywrócił życie w Europie do góry nogami. Teraz między miastami Aliansu latają potężne sterowce, po ulicach jeżdżą karety parowe, porządku pilnują golemy, a mechanicy konstruują automatony. Wilno wyrwało się ze szponów Imperium Rosyjskiego i stało się wolnym miastem – ośrodkiem postępu, nauki i mistyki. A teraz grozi mu niebezpieczeństwo. Tajemnice alchemiczne, przebiegli szpiedzy, tajne organizacje, miłosne intrygi, przerażające morderstwa, okrutne potyczki w wileńskiej przestrzeni powietrznej, ponure podziemia i dobrze znane postaci historyczne przedstawione w nowym świetle. Przygotujcie się na grozę i niebezpieczeństwa w pierwszej litewskiej powieści steampunkowej! Śledźcie wydarzenia i czekajcie, aż wybije… wilcza godzina "Do niezwykle barwnych realiów przełomu XIX i XX wieku Tapinas dokłada jeszcze kilka kolorów. W jego powieści spotykają się technika i alchemia, mistyka, magia i wielka polityka. Wyrazista, steampunkowa mozaika, podkreślająca charakter ówczesnej Europy."- Wioletta Myszkowska, Program III Polskiego Radia "Niezwykłe wynalazki, sterowce, automatony i Kraków pod panowaniem Potockich, zaprzęgający fabryczną Nową Hutę do trybów przemysłowej rewolucji – to wszystko składa się na fantastyczne otwarcie świetnej steampunkowej sagi."- Krzysztof M. Maj, redaktor naczelny „Creatio Fantastica“ "Wilcza godzina jest wspaniałą steampunkową powieścią awanturniczą. Mamy tu wszystko, co potrzeba, a nawet jeszcze więcej. Pełna rozmachu wizja alternatywnej Europy z Wilnem jako kosmopolitycznym miastem-państwem zachwyca od pierwszych stron."- Adam Wieczorek, Interia
Data wydania: 2017-07-05
ISBN: 978-83-65836-10-6, 9788365836106
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cykl: Miasta pary i kamienia, tom 1
Seria: Imaginatio [SQN]
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 480

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A zapowiadało się tak dobrze.

23.01.2022

Napisana 2022-01-23 Jakiś czas temu zaczęłam odkrywać steampunk w literaturze. Dzięki niemu nie tylko jeszcze bardziej zakochałam się w fantastyce; ale zaczęłam szukać innych podobnych powieści, które wpisują się w ten niezwykły rodzaj fantastyki naukowej. Jakiś czas temu znalazłam Wilczą godzinę, którą napisał Andrius Tapinas. Ta powieść przeleż... Recenzja książki Wilcza godzina

@NataliaTw@NataliaTw × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@mala_mi
2022-04-25
3 /10
Przeczytane 2022

Litewska odsłona steampunku zaciekawia tematyką, umiejscowieniem i okładką ale niestety zawodzi na całej długości. Wszystkiego w tej książce było za dużo. Ogromna ilość opisów zamiast zachwycić pięknem Wilna po prostu rozmywa akcję i przytłacza. Z bohaterów, tylko tych wymienionych na początku książki, można by spokojnie sformować ze cztery plutony i jeszcze by zostało. Zresztą autor do każdej z osób przewijających się na kartach powieści doczepia jakąś historię. Większość z nich zupełnie nic nie wnosi do akcji a wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie bo czytając zupełnie nie wiadomo na kim się skupić i kto jest tu właściwie głównym bohaterem. Sama akcja zmierza do zakończenia tak wieloma wątkami, że w połowie powieści zaczęłam się zastanawiać o czym właściwie czytam. Takie nagromadzenie wszystkiego po prostu męczy i sprawia, że książka jest po prostu nudna. Do tego można dołożyć błędy merytoryczne (np. Kraków w czasie zaborów był związany z NIemcami), logiczne (np. opis kobiety, która nosi wysokie, sznurowane buty i długą spódnicę. A skąd to wiadomo skoro spódnica jest długa?), język pełen dziwacznych zwrotów, być może poprawnych ale na co dzień zupełnie nieużywanych (nasze bronie; mylicie się, Niemcze). Przy straszliwie rozwodnionej akcji i bardzo schematycznych bohaterach taki sposób pisania sprawił, że lektura była coraz bardziej nużąca. Odpadłam, gdy przeczytałam, że panna „rozwarła wargi do pocałunku”. Czy tylko ja mam skojarzenia z „Obcy-decydujące starcie”?
...

× 7 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane 2017 Posiadam

To chyba pierwsza litewska książka fantasy jaką przeczytałem. Nie jest zła, ale zachwytu też nie wywołała. Steampunkowe Wilno jako ośrodek intryg politycznych, ekonomicznych i magicznych z nakładającymi się wpływami carskiej Rosji i bogatych, europejskich przemysłowców tworzących alians, którego głównym celem jest handel i zysk. W tle alchemicy, bioinżynierowie, szpiedzy, dywersanci, magicy i wskrzesiciele. Taka mieszanka powinna zagwarantować przyzwoitą rozrywkę, lecz litewski autor nieco nieudolnie dobierał proporcje poszczególnych składników powieści i zbyt często grał w otwarte karty z czytelnikiem. Lepiej byłoby gdyby sens większości wydarzeń w książce nie był oczywisty od początku. Być może są czytelnicy, którym taki sposób opisywania wydarzeń odpowiada, ale ja wolałbym np. nie wiedzieć od razu, który z dwóch możliwych kandydatów został podmieniony przez angielskiego upiora. W ten sposób w trakcie lektury kolejnych rozdziałów wiedziałem więcej niż ich bohaterowie i zamiast w napięciu towarzyszyć im w odkrywaniu sekretu tożsamości upiora, nudziłem się czytając o ich nieudanych próbach i czekając aż się wreszcie połapią. Drugim problemem przeszkadzającym w czytaniu była nadmierna miłość autora do Wilna, którego szczegółowe, liczące do dwóch stron opisy, znajdowały się przynajmniej w połowie rozdziałów. Początkowo były one może i interesujące, ale z czasem zaczynały zwyczajnie nużyć (przyznaję się - od połowy książki zacząłem je częściowo pomijać). Również polityczno-ekono...

| link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Początkowo nie mogłem się zagłębić w lekturę tej powieści. Nie wiem jaki czynnik mi w tym przeszkadzał, ale było ciężko cokolwiek zrozumieć, z pierwszych rozdziałów. A tematyka całkiem zacna-dodatkowo nieźle opisana. Ale zacznę może od początku.

Jeden wynalazek zmienia wszystko. Wileńscy uczeni tworzą coś co wywraca świat do góry nogami. Karoce parowe,sterowce, czy golemy pilnujące porządku, to dopiero początek.
Wilno tworzy koalicję między innymi z Krakowem, a w miastach tych panuje wolność... Do czasu. Tajemnicze wydarzenia wskazują na to, że ktoś bardzo potężny próbuje zakłócić porządek, a niezwykłe technologie zyskać dla siebie. Co dalej? Przekonajcie się sami.

Podsumowując, całkiem udana powieść z gatunku steampunkowego, czyli coś co lubię i chętnie czytam. Niesamowity świat, w którym praktycznie wszystko jest możliwe, a jednocześnie jest to świat nam bliski, bowiem akcja toczy się również w Krakowie. "Wyrwane ze szponów Imperium Rosyjskiego""enklawy" są całkiem interesujące. Również bohaterowie zasługują na naszą uwagę. Warto-na pewno. Czekam na drugą część. Polecam.

| link |
@NataliaTw
2022-01-23
2 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wilcza godzina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl