Wir. Na linii ognia.

Krzysztof Pluta, Edyta Żemła
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wir. Na linii ognia.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie.

Żołnierz, z którym walczysz ramię w ramię, przyjdzie ci z pomocą, gdy zostaniesz ranny. Opatrzy cię. Wyprowadzi spod ognia nieprzyjaciela. Zaryzykuje swoim życiem, by ratować twoje. Jeśli będzie naprawdę ciężko, zostanie przy tobie. Jego twarz będzie ostatnim obrazem w twojej pamięci.

Wir poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny. Był na misjach w Macedonii, Afganistanie i Iraku. Dziesiątki razy uratował życie rannym żołnierzom i cywilom. Pamięta też tych, których ocalić nie zdołał. Najgorzej, gdy twoim pacjentem jest dziecko. Tego się nie zapomina.

To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. To historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.

"Gdy wszyscy w bazie siadali do wigilii, my ratowaliśmy życie rannym chłopakom przy bramie. Wokół krew, bandaże, nosze… Wracający z pola polski patrol śpiewał kolędę Dzisiaj w Betlejem. Każde auto, które nas mijało, milkło…"

Data wydania: 2019-04-03
ISBN: 978-83-240-5707-8, 9788324057078
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 318
dodana przez: allizabela.99

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wir na linii ognia.

27.05.2019

Żołnierz, z którym walczysz ramię w ramię, przyjdzie Ci z pomocą, gdy zostaniesz ranny. Opatrzy Cię. Wyprowadzi spod ognia nieprzyjaciela. Zaryzykuje swoim życiem, by ratować twoje. Jeśli będzie naprawdę ciężko, zostanie przy tobie. Jego twarz stanie się ostatnim obrazem w twojej pamięci. Uroczyście oznajmiam iż zakończyłam pierwszą książkę na Bo... Recenzja książki Wir. Na linii ognia.

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-04-19
9 /10
Przeczytane Posiadam 2019

"(...) mieliśmy zajrzeć śmierci w oczy, oswoić się z nią. Nie łatwo się było z tym pogodzić, szczególnie gdy umierały dzieci lub młodzi ludzie. My, medycy, zostaliśmy wyszkoleni tak, by stać między życiem a śmiercią. Walczyć z nią do ostatniego tchnienia człowieka, najlepiej jak potrafiliśmy."

"Wir. Na linii ognia" to historia polskiego żołnierza, komandosa elitarnej jednostki wojskowej z Lublińca. To historia człowieka, który dzięki swojej odwadze, motywacji oraz doskonałemu wyszkoleniu, ocalił podczas misji zagranicznych niejedno wspomniane tchnienie. Pod ostrzałem wroga, w chłodzie, skwarze, to właśnie on kupował swoim pacjentom dodatkowe minuty. Minuty, które pozwalały uchronić ich przez śmiercią.
Wydawnictwo Znak, Edyta Żemła i Krzysztof "Wir" Pluta przedstawiają historię jego samego - historię medyka pola walki.

Książka napisana jest prostym językiem, okraszona męskim humorem i niestety łzami. W chronologiczny sposób przedstawia historię polskiego bohatera począwszy od jego służby zasadniczej aż do momentu opuszczenia wojskowych szeregów. Operacje najwyższego ryzyka podczas zagranicznych misji w Macedonii, Iraku oraz Afganistanie ukazują charakter powierzonych mu zadań jako żołnierza wojsk specjalnych jak i oczywiście medyka.

"Wir. Na linii ognia" to jednak nie tylko wojna. Czytelnik poznaje tu szereg szkoleń, testów i treningów, które pozwalają wykształcić u żołnierza tzw. pamięć mięśniową. Jak zwykle, przy takich historiach powraca t...

× 1 | link |
@andrzej.trojanowski
2021-11-22
8 /10

Edyta Żemła a przede wszystkim Krzysztof Pluta, bo to jego historia, zabierają nas autobiografią „Wir. Na linii ognia” przede wszystkim w świat, że jak się chce to można spełnić marzenie i zostać nawet operatorem jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie a przy tym zostać świetnym medykiem. Nie jest to powieść, którą opowiada żołnierz przy kieliszku ubarwiając swoje wyczyny. Jest to powieść faktu, nie ma tu popisów czy śmieszków oraz przygód. Jest wojna, śmierć, dzieci i bezsilność widziana okiem medyka. Jest marzenie, ryzykowne decyzje i oczekiwanie na los szczęścia z WKU. I tu można napisać, że później było tylko gorzej. Szkolenie, pot, krew i nauka przez duże „n”. Dzięki temu Wir nauczył się nie tylko zabijać ale znakomicie ratować ludzkie życie a swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje już w cywilu następnym pokoleniom. Świetnie pokazuje szkolenie medyków SOCM w forcie w fort Bragg i piechoty armii USA 68W Combat Medic w fort Sam Huston czym, jak dla mnie, pokazuje amerykańskie realia ale jakie i w poszukiwaniu medycznych ciekawostek zapraszam do powieści.

| link |
GA
2021-11-07
8 /10
Przeczytane
@allizabela.99
2019-05-27
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wir. Na linii ognia.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl