Wojskowość polska w XIII wieku

Jakub Juszyński
Wojskowość polska w XIII wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Polska wojskowość w XIII wieku nie była nigdy tematem odrębnej pracy naukowej lub popularnonaukowej, mimo zapotrzebowania na literaturę w tym zakresie. Jest to szczególnie ważny temat, gdyż w tym stuleciu podzielona Polska toczyła liczne walki na własnej ziemi i za granicami. Co ważne, często kończyły się zdecydowanymi zwycięstwami w obliczu przewagi wroga.
Mimo to, z XIII wieku znana jest głównie bitwa pod Legnicą, a ówczesna wojskowość polska jest błędnie postrzegana przez pryzmat tej klęski. Tymczasem źródła pisane niemieckie, ruskie czy czeskie przekazują dużo na temat polskich zwycięstw w tym okresie. Także ikonografia z krajów ościennych nakreśla wiarygodnie charakter polskich sił zbrojnych.
Jest on szczególnie widoczny w samym przebiegu kampanii i starć, który wyraźnie odróżnia się od ówczesnych wojen toczonych na zachodzie Europy. Trzynastowieczne polskie rycerstwo, jak w poprzednich wiekach, nie dążyło do bitew takich, jakie toczyła ciężka jazda. Zamiast nich, stosowało szybkie, zaskakujące przemarsze, w celu rozbicia armii wroga z zaskoczenia, gdy była jeszcze rozproszona. Do rozstrzygania bitew używano też broni dystansowej.
Podkreślić należy, że nie były to nigdy „działania podjazdowe”, lecz operacje prowadzące do decydujących zwycięstw nad liczniejszym przeciwnikiem, często na jego terenie. Podobny przebieg większości polskich kampanii zgodnie przekazują wszystkie źródła od pierwszych Piastów do Kazimierza Wielkiego. Armie typu zachodniego były niezdolne do takich posunięć...
Wstęp
I. Jazda
II. Łucznictwo
III. Kusznictwo
IV. Opancerzenie
V. Broń do walki wręcz
VI. Umocnienia i machiny wojenne
Bibliografia
Data wydania: 2023-10-16
ISBN: 978-83-67730-22-8, 9788367730228
Wydawnictwo: INFORTeditions
Seria: Wojownicy [INFORTeditions]
Stron: 89
dodana przez: AnotherOne

Autor

Jakub Juszyński Jakub Juszczyński - historyk, zajmuje się rekonstrukcją historyczną Scytów i średniowiecznych Węgier. Publikuje w "De re militari", "Mówią Wielki" i "Pruthenii" "Mówią Wielki" i "Pruthenii"

Pozostałe książki:

Adrianopol 14 kwietnia 1205. Wielka bitwa Połowców z zachodem Bratysława 4–5 VII 907. Bitwa, która zmieniła Europę Etos łucznika w starożytnej Europie Grgurevci 8 - 9 VI 1463 Magdeburg 1007. Wróg uciekł, zanim stanął do bitwy Polska jazda i konne łucznictwo w XII wieku Polska jazda i łucznicy za pierwszych Piastów Polskie łucznictwo i kusznictwo konne w X-XVIII wieku Połowcy węgierscy Północny łuk refleksyjny w Polsce Trutina 8 X 1110. Zwycięstwo polskich konnych łuczników Wojny Rusi z Połowcami w XI–XIII wieku Wojny polsko-jaćwieskie 1247-1282 Wojskowość polska w XIII wieku Wojskowość prusko-jaćwieska w XIII wieku Ziemia Dziadoszan 1 IX 1015. Wielkie zwycięstwo polskich łuczników
Wszystkie książki Jakub Juszyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wojskowość polska w XIII wieku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojskowość polska w XIII wieku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat