Wprowadzenie do nauki świętego Augustyna

Étienne Gilson
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wprowadzenie do nauki świętego Augustyna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Dzieło Gilsona daje na kilkuset stronicach wierne streszczenie olbrzymiej twórczości wielkiego Doktora Kościoła. Tylko rozległa erudycja i płynąca z głębokiej kultury autora zdolność precyzji intelektualnej sprawia, że czytając Wprowadzenie poznajemy odrębnie naukę św Augustyna i komentarz GIlsona do niej. Ta zaleta dzieła umożliwia czytelnikowi włączenie się do niej. Ze wstępu Bolesława Piaseckiego.
Mimo iż Augustyn był teologiem i jednym z pierwszych Ojców Kościoła obdarzonych tytułem Doktora, i to doktora łaski, jego refleksja intelektualna dała początek także niektórym ważnym ujęciom filozoficznym. Uważa się, że jego twórczość ,,stanowi punkt szczytowy filozofii patrystycznej, a być może także całej filozofii chrześcijańskiej". Z pewnością była przez ponad 700 lat najbardziej wpływową szkołą myślenia filozoficznego w Kościele katolickim. System filozoficzny Augustyna można najkrócej scharakteryzować jako konsekwentne przystosowanie klasycznego platonizmu do treści zawartych w teologicznej doktrynie chrześcijańskiej. Próby takiego przystosowania były już przeprowadzane przez wcześniejszych myślicieli chrześcijańskich, jak Orygenes, Augustyn zdołał jednak przez stworzenie nowych pojęć w dziedzinie teodycei wypracować spójny z wiarą chrześcijańską system filozoficzny. Rozumienie sposobu dochodzenia do poznania prawd wiecznych i rzeczywistości duchowej określa się czasem mianem iluminacji. Gilson Etienne francuski filozof i historyk filozofii, jeden ze współtwórców neotomizmu. Analizując myśl św. Tomasza, Gilson doszedł do wniosku, że wbrew utartym poglądom tomizm nie był zwieńczeniem myśli scholastycznej i nie mieścił się w jej głównym nurcie, a przeciwnie, był wyrazem reakcji przeciw niej. Dostrzegł zaczątki dokonującego się w czasach Tomasza rozdziału filozofii i nauki, co jego zdaniem oznaczało odarcie człowieka z jego boskości i uczynienie go "zwyczajnym" tworem natury. To z kolei otworzyło drogę do najrozmaitszych eksperymentów społecznych, włącznie z tymi najbardziej zbrodniczymi. Zdaniem Gilsona nie tworzenie rozmaitych systemów filozoficznych, lecz powrót do myśli Akwinaty stwarza szansę na rozwiązanie trapiących nas problemów. ! Uwagi: Oprawa lekko zarysowana i wytarta. Brzegi stron minimalnie zakurzone. Kartki pożółkłe.
Data wydania: 1961-01-01
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Stron: 345
dodana przez: jatymyoni

Autor

Étienne Gilson Étienne Gilson
Urodzony 13 czerwca 1884 roku we Francji (Paryż)
Étienne Henry Gilson – francuski filozof i historyk filozofii, jeden ze współtwórców neotomizmu. W roku 1919 został profesorem Uniwersytetu w Strasburgu, który był silnym ośrodkiem historii średniowiecznej. Tam powziął myśl nowego naświetlenia myś...

Pozostałe książki:

Bóg i filozofia Heloiza i Abelard Historia filozofii chrześcijańskiej w wiekach średnich Jedność doświadczenia filozoficznego Tomizm. Wprowadzenie do Filozofii Św. Tomasza z Akwinu Wprowadzenie do nauki świętego Augustyna Byt i istota
Wszystkie książki Étienne Gilson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wprowadzenie do nauki świętego Augustyna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@rimland
2021-12-29
8 /10
Przeczytane Filozofia/Metafizyka/Teologia/Msza Święta/Zagrożenia dla wiary/Kryzys w Kościele/Sobór

Cytaty z książki

O nie! Książka Wprowadzenie do nauki świętego Augustyna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl