Wrota obelisków

N.K. Jemisin
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Wrota obelisków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Laureatka Nagrody Hugo. Nominowana do Nagród Nebula i Locus. Tak właśnie kończy się świat – po raz ostatni. Nastaje Sezon, a ludzkość pogrąża się w długiej, zimnej nocy. Essun – kiedyś opiekuńcza matka, obecnie mścicielka – znalazła schronienie, nie zdołała jednak odszukać córki. Spotyka dziesięciopierściennika Alabastra, który ma do niej prośbę. Jeśli Essun ją spełni, los Bezruchu zostanie przypieczętowany na zawsze. Daleko stamtąd jej córka, Nassun, rośnie w siłę, a jej wybory mogą doprowadzić do rozerwania świata. Kontynuacja trylogii rozpoczętej Piątą Porą Roku: – uhonorowaną nagrodą Hugo, – nominowaną do nagród Nebula, Audie i Locus, – będącą pierwszą książką wyróżnioną przez Wired.com, – nagrodzoną tytułem Notable Book of 2015 magazynu „New York Times”. *** Proza N.K. Jemisin stawia czytelnikowi duże wymagania, dostarczając w zamian nieporównywalnie większych emocji. Autorka nie tylko stosuje unikalny sposób opowiadania historii – tworzy zupełnie nowy podgatunek fantastyki. Paweł Dębowski, P42 Umberto Eco mawiał, że „wartość estetyczna dzieła jest tym większa, im bogatsze są możliwości jego interpretacji”, a trzeba być naprawdę skrajnym ignorantem, aby przy każdym ponownym odczytaniu Wrót Obelisków nie dostrzec czegoś nowego. Jemisin w Piątej Porze Roku podjęła niezwykle ważkie współcześnie tematy – kryzys tożsamości, alienacja czy wyobcowanie – w drugim tomie zaś poszerzyła horyzont problematyki i konsekwentnie rozbudowała świat. Adrian Turzański, Kawerna Kocham książki, które są zdolne mnie poharatać. Ta zostawiła mnie poturbowanego, pozbawionego oddechu, desperacko łaknącego ostatniego tomu. Publishers Weekly Interesująca nowa seria. Booklist
Data wydania: 2017-06-14
ISBN: 978-83-65836-09-0, 9788365836090
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cykl: Pęknięta Ziemia, tom 2
Seria: Imaginatio [SQN]
Stron: 432

Autor

N.K. Jemisin N.K. Jemisin
Urodzony 19 września 1972 roku
Amerykańska pisarka fantastyki i blogerka. Jej twórczość obejmuje m.in.konflikt kultutowyi prześladowanie poprzez światy fantasy oraz fantastyczno-naukowe

Pozostałe książki:

Sto tysięcy królestw Zabójczy księżyc Piąta Pora Roku Mass Effect. Anromeda. Inicjacja Kamienne niebo
Wszystkie książki N.K. Jemisin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wrota obelisków? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-09
8 /10
Przeczytane Fantastyka L. amerykańska Dobra ksiązka Nagroda Hugo

Drugi tom jest nadal fascynujący z ciekawą akcją. Oprócz dalszych losów Essun poznajemy losy jej córki Nassun. Dowiadujemy się więcej o obeliskach, a także dlaczego planetę zaczęły nawiedzać Piąte Pory Roku i jak je powstrzymać. Czy jednak to się uda? Olbrzymi kataklizm nadal niszczy planetę i może nikt tego nie przeżyć. A może ktoś przeżyje?. Czy to doprowadzi do zjednoczenia się wszystkich istot ludzkich, aby przeżyć, czy raczej do walki o resztki pożywienia? Społeczeństwo tej planety składa się z nieruchomych, górotworów, strażników i zjadaczy kamieni? Czy w obliczu zagłady animozje między tymi grupami osłabną? W tej części najważniejsze są relacje jakie łączą i dzielą tą społeczność. Kim są górotwory, których rodzice są najczęściej nieruchomi? Różnią się od reszty tylko swoimi umiejętnościami, a jak są postrzegani i traktowani? Co to znaczy żyć z piętnem inności? Kim są zjadacze kamieni i jaka jest ich rola? Kto ma prawo uważać siebie za człowieka, a innych traktować jako podludzi?
Fantastyczne w tej opowieści jest że, oprócz stworzenia niezwykłego świata w sytuacji granicznej, oprócz intrygujących i emocjonujących przygód głównych bohaterów zawiera ona dylematy całej ludzkości. Poruszane są kwestie nietolerancji, wyobcowania i określania własnej tożsamości. .
Niesamowity klimat tej powieści, a także wielowymiarowe osobowości bohaterów zachwyciły mnie.
Polecam i biegnę do biblioteki po następny tom.

× 3 | link |
@chomiczek71
2020-06-07
10 /10
Przeczytane Najfantastyczniejsze

Kolejne wielkie dzieło Jemisin. Wcale nie ustępuje kunsztem ani rozmachem pierwszej części. Może trochę więcej tu emocji, ale nastrój nadal duszny i napięty. Tak samo jak "Piąta pora roku", "Wrota obelisków" wymagają od czytelnika skupienia i uwagi, ale również zachwycają i oczarowują.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Czasami trafi się książka, która-mimo tego, że jej akcja znacznie odbiega od rzeczywistości, zapada tak w pamięci, że ciągle myślimy o bohaterach, czy świecie, w którym przyszło żyć naszym ulubieńcom. Nie wiele jest takich powieści, przynajmniej dla mnie. Ale parę odcisnęło swoje piętno. Klasyczny już klasyk, czyli "Władca Pierścieni", "Diuna", czy inne. Teraz przyszła pora na "Piąta pora roku" i jej kontynuację.

Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i inne nieszczęścia spadają na świat. Zbliża się koniec, a ludzie próbują mimo wszystko przetrwać.Essun, która mimo desperackich prób nie zdołała odnaleźć jedynej córki, znalazła wreszcie schronienie. Jednak nadal myśli o synku, którego zabił jej mąż i o córce, która w dalekiej krainie, rośnie w siłę, szkoląc się na mędrczynię. Jej wybory, a także, to kim się staje, mogą odmienić świat. Świat, który właśnie wydaje przedostatni wdech... Tyle fabuła.

Mając na uwadze, że jest to drugi tom, spodziewałem się, że część ta będzie mniej absorbująca. Tak zazwyczaj bywa, że coś zaczyna się wybuchem, a potem oglądamy tylko skutki tegoż. Tutaj jest inaczej. Autorka postarała się, aby emocje nie opuszczały nas praktycznie przez całą powieść. Znani bohaterowie, w niezwykłych sytuacjach, nowi sojusznicy, potężni wrogowie. Jest o czym czytać!
I kraina, opisana w taki sposób, że nie możemy przejść obojętnie. Świat zbliżający się ku końcowi. Jednak w ludziach nadal tli się nadzieja. Być może płonna, ale to nie zmienia zaangażowa...

× 1 | link |
@yantri
2021-12-25
8 /10
Przeczytane
@u2003
2021-12-04
10 /10
Przeczytane
@misia_be
2020-11-26
10 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-11
7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
CH
2019-05-05
7 /10
Przeczytane Mam na półce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wrota obelisków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Piąta Pora Roku
Piąta Pora Roku
N.K. Jemisin
8.5/10
Rozpoczął się czas końca. Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plu...
Kamienne niebo
Kamienne niebo
N.K. Jemisin
8.2/10
Księżyc wkrótce powróci. Czy przyniesie ze sobą zagładę? Ostatnie słowo zawsze należy do Ojca Ziemi....
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl