Wygnanie Melchizedeka

Paweł Lisicki
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wygnanie Melchizedeka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Chrystus Melchizedek. To zestawienie brzmi osobliwie w uszach dzisiejszych katolików. Jeszcze niedawno większość katolików mogłaby odnaleźć imię Melchizedeka w tekście modlitw Kanonu rzymskiego. W modlitwie tej Kościół wspomina trzy imiona ofiarników: Abla, Abrahama i właśnie Melchizedeka. Wypowiadając tę modlitwę Kanon wiąże Melchizedeka z Chrystusem. W ten sposób podkreśla ciągłość ofiarniczej aktywności całej ludzkości.

Protestanci odrzucili Boski akt ofiary na rzecz pełnego uczestnictwa wiernych w nabożeństwie. Okazało się to dramatycznym błędem, wynikającym z niezrozumienia aktu liturgicznego. Bo na czym miało polegać aktywne uczestnictwo uczniów w Wieczerniku, gdy pozwolili, by Chrystus umył ich nogi? Na czym polegało aktywne uczestnictwo Marii i Jana, gdy stali pod krzyżem?

Jeśli próbujemy szukać lekarstwa na kryzys Kościoła, to nie w przepełnionych sloganami pomysłach zdynamizowania i unowocześnienia, ale, przeciwnie, u tych, którzy dochowali wierności dziedzictwu. Którzy w momencie próby wytrwali i obronili wartość klasycznego rytu. Przechowali pamięć o Ablu, Abrahamie, Melchizedeku, ofiarnikach i błagalnikach.

• Czy kapłaństwo chrześcijańskie zostało ustanowione przez samego Chrystusa czy też jest formą naleciałości kulturowej? Czy Chrystus uważał sam siebie za kapłana?
• Na czym polegało podobieństwo kapłaństwa Chrystusa i Melchizedeka?
• Czy Msza Święta to ofiara? Kto, komu, w czyim imieniu i po co ją składa?
• Czy też Msza to tylko uczta i zgromadzenie?
• Dlaczego współcześni katolicy mają tak ogromny problem w doświadczeniu świętości? To nowa mentalność, czy też źródłem jest modyfikacja i zmiana samych rytów i obrzędów dokonana przez Pawła VI w 1969 roku?
Data wydania: 2022-11-15
ISBN: 978-83-8079-839-7, 9788380798397
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 456

Autor

Paweł Lisicki
Urodzony 20 września 1966 roku w Polsce (Warszawa)
Paweł Andrzej Lisicki – polski dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki. W latach 1991–1993 dziennikarz „Życia Warszawy”, od 1993 dziennikarz i w latach 2006–2011 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, współzałożyciel (2011) i w l...

Pozostałe książki:

Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje Grób rybaka. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi Luter. Ciemna strona rewolucji System diabła. Blog z piekła rodem. Tajemnica Marii Magdaleny Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu Epoka Antychrysta Kontrrewolucja. Eseje i szkice Czy Jezus jest Bogiem? Dżihad i samozagłada zachodu Gender - kontrrewolucja Krew na naszych rękach? Po prostu Uważam Rze Tajemnica Marii Magdaleny. Kobiety w otoczeniu Jezusa Wiosna Kościoła, która nie nadeszła Wygnanie Melchizedeka Doskonałość i nędza Końcowe odliczanie Kto fałszuje Jezusa? Nie - ludzki Bóg Powrót z obcego świata Poza polityczną poprawnością Przerwa w pracy Punkt oparcia Spór o Rymkiewicza Do Rzeczy nr 32/2013 Prawdziwie zmartwychwstał Rozmowy jerozolimskie Zaćmienie Boga Świat i Kościół w kryzysie Święty Ojciec Pio. Walka z szatanem
Wszystkie książki Paweł Lisicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wygnanie Melchizedeka aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2023-04-23
1 /10

Co to znaczy „Jeszcze niedawno większość katolików mogłaby odnaleźć imię Melchizedeka w tekście modlitw Kanonu rzymskiego” ? Modlitwa ta nadal brzmi „jak przyjąłeś dary swojego sługi, sprawiedliwego Abla, i ofiarę naszego Patriarchy Abrahama oraz tę ofiarę, którą Ci złożył najwyższy Twój kapłan Melchizedek”.

| link |
@rimland
2023-04-20
9 /10
Przeczytane Filozofia/Metafizyka/Teologia/Msza Święta/Zagrożenia dla wiary/Kryzys w Kościele/Sobór

Cytaty z książki

O nie! Książka Wygnanie Melchizedeka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat