Wyjście z utopii

Leszek Szaruga
Wyjście z utopii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Opatrzony niejako programowym tytułem zbiór tekstów znanego uczonego i poety Leszka Szarugi zawiera prace z lat 2008-2013. Autor od lat konsekwentnie diagnozuje nie tyle stan czy jakość współczesnej literatury polskiej, ile jej sens. Szuka jej związków z czasami minionymi, zwłaszcza z artystyczną ?epoką? PRL-u, oraz tych cech, które nadają jej rys nowości, która niekoniecznie przekłada się na potocznie rozumianą nowoczesność. Próbuje ostrożnych, ale uderzająco trafnych syntez. Spośród głębokich i erudycyjnych opisów ważnych zjawisk artystycznych wyłania się niedostrzegany przez innych literaturoznawców i krytyków obraz literatury ? z jednej strony wpisującej się w postmodernizm, z drugiej stanowiącej wartość samoistną, ciekawą myślowo i ideowo, a przez to także atrakcyjną czytelniczo. prof. UKSW dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski Społeczność ludzi parających się literaturą jest ponadczasową i niezależną od języka wspólnotą osób bezinteresownie i w poczuciu swobody dążących do prawdy artystycznej, to znaczy takiej prawdy, która wyraża się w zmiennych regułach użycia zasobów języka. Przy czym oczywiste wydaje się zastrzeżenie, że swoboda może być ? w granicach reguł ustanawianych przez pisarza ? także demonstracją samowoli i dowolności. W przypadku ? co się w historii zdarzało ? naruszenia zasad obowiązującego prawa artysta broniący swej swobody twórczej podejmuje związane z tym ryzyko, ale to już sprawa osobistej odpowiedzialności artysty, która związana jest z istotą uprawiania jego sztuki; ryzyko takie istniało zawsze, zmuszając do wyboru między kompromisem a wiernością sobie. Leszek Szaruga, z eseju Manifest multipoetyki
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-64708-01-5, 9788364708015
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Volumen
Stron: 270

Autor

Leszek Szaruga
Urodzony 28 lutego 1946 roku w Polsce (Kraków)
Leszek Szaruga, właśc. Aleksander Wirpsza – polski poeta, prozaik, tłumacz niemieckiej i rosyjskiej poezji, wykładowca uniwersytecki – historyk literatury, krytyk literacki.

Pozostałe książki:

Kanibale lubią ludzi Klucz od przepaści Krasnogruda, no 13/2001 Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji Trochę inne historie Carmina Burana Dane elementarne Dochodzenie do siebie Fluktuacja kwantowa Gra o tożsamość Kolaże List Ludzki język muz. Czytanie Różewicza Lustro poezji Mucha Mucha Palimpsest Międzymorza Podróż mego życia Powinności literatury i inne szkice krytyczne Przestrzeń spotkania : eseje o Kulturze paryskiej Przetwarzanie Międzymorza Ukraiński kalejdoskop Współczesna powieść polityczna : sens literatury, sens historii Wyjście z utopii Wyzwanie : (o poezji z przypisami i bez) Zaczyna się Zdjęcie Zeszyty Literackie nr 119 (3/2012) Zmowa kontrolowana Znaki przesilenia extractum Łowca Świat, język, księga Życiowy wybór (wiersze 1968-1998)
Wszystkie książki Leszek Szaruga

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wyjście z utopii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyjście z utopii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat