Wymazane

Michał Witkowski
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wymazane
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zapomnijcie o Lubiewie, witajcie w Wymazanym!

Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike, finalista Angelusa. Tłumaczony na 30 języków.

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji.
Michał Witkowski, kronikarz Polski z pozłotka, dykty i blachy falistej, stworzył nową baśń o tej dziwnej krainie. Nie przestał być sobą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w Wymazanym obok absurdalnego poczucia humoru i groteski pojawia się nowy ton – poważny, miejscami gorzki.
Akcja tej napisanej z niewiarygodnym epickim rozmachem powieści rozgrywa się m.in. we współczesnej Polsce, w średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach.

Data wydania: 2017-09-27
ISBN: 978-83-240-4663-8, 9788324046638
Wydawnictwo: Znak
Seria: Proza PL
Stron: 496

Autor

Michał Witkowski Michał Witkowski
Urodzony 17 stycznia 1975 roku w Polsce (Wrocław)
Mieszka w Warszawie. Studiował filologię polską, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Debiutował zbiorem opowiadań Copyright (wyd. Zielona Sowa, Kraków 2001), następnie wydał powieść Lubi...

Pozostałe książki:

Lubiewo Drwal Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej Margot Wiara. Autobiografia Fototapeta Lubiewo bez cenzury Wymazane Fynf und cfancyś Tango Zbrodniarz i dziewczyna Copyright Laquearia subter. Dekoracja malarska żółkiewskiej rezydencji króla Jana III i jej europejskie źródła Ojciec. Opowiadania Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym Trafieni. Siedem opowiadań o AIDS
Wszystkie książki Michał Witkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zmazaniec-niebożę

23.04.2024

To właśnie Wy stanowicie klientelę bibliotek. Teraz zwracam się do Was, lubieżne babcie! (...) Ta książka ma być dla Was, starsze panie, jak wczasy pod gruszą, jak dodatek do renty! (...) Będę się starał, aby wpisano ją na listę leków refundowanych, jako środek, który przywróci Wam wiarę w siebie! (...) Chciałbym z każdą z Was wziąć ślub, (...) a ... Recenzja książki Wymazane

@tsantsara@tsantsara × 23

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anna30
2020-10-06
8 /10
Przeczytane

''Wymazane'' to powieść autora Michała Witkowskiego, której akcja rozrywa się we współczesnej Polsce.

Książka składa się z 33 rozdziałów podzielonych na II części i opowiada o losach Damiana, który fascynuje się losami starszymi kobiet.

Nie zabraknie w tekstach dialogowych stosownie dobranego słownictwa w sytuacjach wykonywanych codziennych zajęć oraz dokładnie opisanych miejsc, w których toczy się akcja tej powieści.

Lekkie pióro autora powoduje, że można na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, które nas wokół otacza, gdyż można na chwilę korzystać z uroku życia w książce i odrobinę pofantazjować.

Tekst zawarty w książce czyta się szybko ze względu na dobrze dobraną czcionkę.

Twarda oprawa przedstawiająca niebieskie tło, Wydanie I, Wydawnictwo Znak Litera nova, s.498, Kraków 2017.

Polecam przeczytać tę książkę, którzy lubią dobry humor, gdyż autor zadbał o to, aby było go jak najwięcej.

× 6 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Klub mola książkowego Ebooki 2019

Jedna z siedmiu gwiazdek za efekt zaskoczenia, a kolejna za poprawę nastroju.

Było to moje pierwsze literackie spotkanie z Witkowskim, którego nie lubię, mam wrażenie zbyt dużego parcia na szkło i celebrycenia jako sposobu na zwiększenie sprzedaży. Nawet jeśli robi to ironicznie, nie kupuję tego puszczania oka.
Niemniej powieść, po początkowym szoku i obrzydzeniu, z każdą stroną dawała mi więcej przyjemności. Fabularnie jest to powieścidełko, oparte na zgranych do bólu schematach, ale napisane wyśmienicie. Postacie papierowe a jednocześnie na wskroś prawdziwe, z jednej strony menażeria jak w XIX-wiecznym cyrku, z drugiej w każdej z nich dało się zobaczyć realne osoby. Podziwiam sprawność językową autora, podziwiam dosadność, precyzyjnie skrojone zdania i do tego mnóstwo złośliwego humoru. Bawiłam się świetnie, polecam na stany doła psychicznego :)

× 1 | link |
BA
@batulinek
2020-07-18
6 /10
@tsantsara
2024-04-22
5 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna) Rozrywka

Cytaty z książki

czego nie widać na zdjęciu, w to nie warto inwestować (s.107)
Polak plazmę zawsze ma, nie rzucim plazmy skąd nasz ród, co plazma to nie ektoplazma! (s.215)
Fuj, że też na mnie akurat oglądać to padło, dwa tysiące lat cywilizacji, a może cztery, zależy jak liczyć, i tylko pół wieku komuny, i właśnie musiało na mnie trafić! (s. 253)
Cuda się zdarzają, ale w filmach. (s.273)
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl