Wyspiański. Dopóki starczy życia

Monika Śliwińska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wyspiański. Dopóki starczy życia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią. „Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie. Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-244-0487-2, 9788324404872
Wydawnictwo: ISKRY
Kategoria: Biografia
Stron: 518

Autor

Monika Śliwińska Monika Śliwińska
Urodzona w 1978 roku w Polsce
Dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Autorka książki Muzy Młodej Polski (2004) uhonorowanej Nagrodą Klio oraz biografii Stanisława Wyspiańskiego Dopóki starczy życia (2017).

Pozostałe książki:

Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich Panny z "Wesela" Wyspiański. Dopóki starczy życia
Wszystkie książki Monika Śliwińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kraków Wyspiańskim stoi

29.06.2021

Dziś zapraszam Was w niezwykłą podróż po XIX i XX wiecznym Krakowie. Spotkajmy się z wybitną i ciekawą osobistością, jaką był Stanisław Wyspiański. Poznajmy koryfeusza, ekscentryka, nierozumianego przez współczesnych mu ludzi. Na chwilę przed śmiercią czytającego o sobie: Największy z żyjących polskich poetów. Określany mianem czwartego wieszcza; ... Recenzja książki Wyspiański. Dopóki starczy życia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ladymakbet33
2021-01-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyspiański. Dopóki starczy życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat