Za Złotą Bramą. Działalność społeczno-kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920

Mariusz Korzeniowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Za Złotą Bramą. Działalność społeczno-kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Główna teza jaką postawiono w monografii sprowadza się, co podniesiono w tytule pracy, do podjęcia próby omówienia szeregu aspektów polskiej aktywności społeczno-kulturalnej w Kijowie w ostatnich latach caratu, w okresie dwuwładzy w Rosji, okupacji niemieckiej i bolszewickiej miasta oraz podczas sprawowania władzy przez Ukraińców. Usiłowano zatem dokonać oceny liczebności ludności polskiej w Kijowie, jej składu zawodowego, społecznego, następnie zajęto się omówieniem działalności polskich organizacji charytatywnych niosących pomoc przede wszystkim uchodźcom z Królestwa Polskiego i Galicji, a w dalszej kolejności i miejscowym Polakom. W kolejnej części monografii zajęto się rozwojem narodowej oświaty, którego zwieńczenie stanowiło założenie Polskiego Kolegium Ukraińskiego, placówki edukacyjnej o ambicjach akademickich. Nie mniejsze znaczenie posiadał rozwój polskiej prasy i periodyków fachowych będący następstwem polaryzacji politycznej społeczności polskiej, a także funkcjonowania narodowego środowiska naukowego, lekarskiego, pedagogicznego itp., których ambicje sprowadzały się do posiadania pism specjalistycznych i naukowych. Nie omieszkano również zająć się instytucjonalizacją wszelkich aspektów narodowej aktywności oraz działalnością drukarską i biblioteczną, a przede wszystkim teatralną. Niezmiernie istotna dla właściwej oceny podejmowanych przez Polaków przedsięwzięć była praca organizacji młodzieżowych zarówno harcerskiej, jak i gimnazjalnych oraz studenckich.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-227-3046-1, 9788322730461
Wydawnictwo: UMCS
Stron: 614

Autor

Mariusz Korzeniowski Mariusz Korzeniowski Dr hab. Mariusz Korzeniowski - historyk, UMCS Lublin.

Pozostałe książki:

Polacy w guberni połtawskiej na przełomie XIX i XX wieku Uchodźcy polscy w księgach metrykalnych parafii rzymskokatolickich archidiecezji mohylewskiej i diecezji tyraspolskiej (Charków, Kazań, Ługa, Saratów) Uchodźstwo polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów
Wszystkie książki Mariusz Korzeniowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Za Złotą Bramą. Działalność społeczno-kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bastet
2012-01-11
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Za Złotą Bramą. Działalność społeczno-kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl