Zachód w oczach liberałów. Literatura niemiecka, francuska i angielska na łamach "Wiadomości literackich" (1924-1939)

Agata Zawiszewska
Książka Zachód w oczach liberałów. Literatura niemiecka, francuska i angielska na łamach "Wiadomości literackich" (1924-1939)
Książka Zachód w oczach liberałów. Literatura niemiecka, francuska i angielska na łamach "Wiadomości literackich" (1924-1939)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Wiadomości Literackie" redagowane przez Mieczysława Grydzewskiego w Warszawie w latach 1924-1939 były pierwszym w Polsce niepodległej nowoczesnym magazynem społeczno-kulturalnym, który traktował literaturę jednocześnie jako sztukę, jako narzędzie do popularyzacji światopoglądu liberalnego oraz jako towar. Zgodnie z założeniem programowym pismo prezentowało utwory i sylwetki zarówno najważniejszych pisarzy XX wieku, jak również artystów drugo- i trzeciorzędnych, reprezentujących różne kierunki literackie i opcje światopoglądowe. W ten sposób stało się dla przeciętnego polskiego inteligenta okresu międzywojennego jednym z najważniejszych źródeł wiedzy na temat literatur europejskiego kręgu kulturowego. Stosunek "Wiadomości Literackich" do Związku Radzieckiego oraz sposoby przedstawiania literatury rosyjskiej i sowieckiej na łamach tygodnika zostały omówione w książce Recepcja literatury rosyjskiej na łamach "Wiadomości Literackich" (1924-1939) (Szczecin 2005). Prezentowana książka uzupełnia obraz recepcji literatur obcych w piśmie M. Grydzewskiego o część "zachodnią".
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7241-571-4, 9788372415714
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zachód w oczach liberałów. Literatura niemiecka, francuska i angielska na łamach "Wiadomości literackich" (1924-1939) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zachód w oczach liberałów. Literatura niemiecka, francuska i angielska na łamach "Wiadomości literackich" (1924-1939). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe