Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część środkowa

Marek Dudziak, Tomasz Sowiński
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część środkowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

90 opuszczonych miejsc województwa warmińsko-mazurskiego:
część środkowa
Obejmuje powiaty: kętrzyński (mnóstwo zapomnianych miejsca!), giżycki i mrągowski.

Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.

Ze wstępu:
Ziemie, na których przez wieki ścierały się obce sobie ludy, a ci, co pozostawali na dłużej, doświadczali licznych najazdów, obfitują w wiele różnorodnych pozostałości i zagadkowych historii. Wiadomo, że zdobywcy zacierali ślady po poprzednikach, a im dłużej władali, tym skuteczniej mogli to robić. Pisali własną wersję historii i wystawiali wiele świadectw swojej obecności. Dzięki temu, gdy tereny przejmowali nowi najeźdźcy, były większe szanse, że gdzieś w zapomnieniu uchowa się więcej pamiątek po nich.
Niszczenie pamiątek po poprzednikach odbywało się na dwa sposoby. Oddolnie, gdy ludzie mieli uraz do narodowości wcześniej mieszkającej na tych terenach lub zwyczajnie rozbierali coś, aby wybudować to, co akurat było im potrzebne. Drugie niszczenie wiązało się z ideologią narzucaną przez władzę, która ustawami i nakazami oficjalnie niszczyła pamiątki i przy okazji wpajała ludziom ideologię nienawiści.
Z tych względów tereny Prus wschodnich, których częścią są Warmia i Mazury, posiadają tak wiele pozostałości materialnych i ciekawych historii owianych mgiełką tajemnicy. A jak wiadomo, to, co najbardziej przyciąga ludzi, to zagadki i skarby. Tak naprawdę każde miejsce ma swoją niezwykłą historię, tylko brak jest świadków i zapisów mogących uchylić rąbka ich tajemnic.
Data wydania: 2021-01-31
ISBN: 978-83-66704-57-2, 9788366704572
Wydawnictwo: CM - Ciekawe Miejsca
Cykl: Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, tom 3
Seria: Zapomniane miejsca
Stron: 194
dodana przez: ZapomnianaBiblioteka

Autor

Pozostałe książki:

Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część środkowa Zamek Czocha. Dzieje, tajemnice, legendy Zapomniane miejsca Warmińsko-Mazurskie. Część wschodnia Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie. Część północna. Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie. Część zachodnia W poszukiwaniu Wunderwaffe. Bronie V na ziemiach polskich Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy
Wszystkie książki Marek Dudziak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedyś piękne i sławne a teraz zniszczone i zapomniane... aż żal.

18.02.2023

"Twierdza Boyen w Giżycku jest dobrze znana odwiedzającym, ale są miejsca, o których się nie pisze i nie opowiada turystom..." W tej części autorzy chcą przypomnieć o zapomnianych miejscach z terenów środkowych Warmińsko-mazurskiego. Są to trzy powiaty: kętrzyński, mrągowski i giżycki. Tu również jest wiele zapomnianych i zrujnowanych obiektów, k... Recenzja książki Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część środkowa

@maciejek7@maciejek7 × 28

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2023-02-18
8 /10
Przeczytane z Biblioteki Przewodnik turystyczny

Muszę przyznać, że ta seria pomogła mi bardzo w planowaniu wakacyjnej wycieczki, w którą obiecałam zabrać kuzynkę latem, lecz zażyczyła sobie trasę całkowicie odmienną od tych proponowanych przez biura turystyczne. Mam jeszcze jedną część Warmińsko-mazurskiego do przejrzenia.
Wam polecam te publikacje, bo naprawdę warto ocalić chociaż w pamięci i fotografiach, piękne kiedyś budowle a dziś niszczejące.

× 7 | link |
@ZapomnianaBiblioteka
2021-10-17
9 /10

Trzy lata po napisanym przez Emilię Jaroszewską przewodniku „Zapomniane miejsca. Warmińsko-mazurskie. Część zachodnia” w księgarniach pojawił się kolejny tom serii „Zapomniane miejsca” poświęcony temu wyjątkowemu regionowi. Jego autorzy, Marek Dudziak i Tomasz Sowiński postanowili przybliżyć czytelnikom pasjonującym się historią warte odwiedzenia miejsca leżące w części środkowej tego województwa.
Więcej na:

× 2 | link |

Cytaty z książki

Jak już wspomniano, z kościołem w Bezławkach wiąże się ciekawa legenda o świętym Graalu, czyli naczyniu, z którego pił Pan Jezus podczas ostatniej wieczerzy.
Na cmentarzu w Drogoszach jest grób Józefa Cyrankiewicza.
-------------------------------------------------------
Spoczywający w Drogoszach Józef Cyrankiewicz był księdzem.
Gierłoż jest miejscowości utożsamianą wyłącznie z polową kwaterą główną Adolfa Hitlera zwaną Wilczym Szańcem. Zapominamy, że jest nazwą istniejącej wsi.
Każde większe miasto w dawnych Prusach miało swoją lożę masońską. W niektórych miejscach do dziś zachowały się ich siedziby, obecnie rozbudowane i wykorzystywane w innych celach.
Twierdza Boyen w Giżycku jest dobrze znana odwiedzającym, ale są miejsca, o których się nie pisze i nie opowiada turystom...
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie. Część zachodnia
Zapomniane miejsca Warmińsk...
Marek Dudziak, Tomasz Sowiński
8/10
Jeden z najbardziej oczekiwanych tomów serii: wreszcie opisujemy zrujnowane zabytki z krainy jezior...
Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie. Część północna.
Zapomniane miejsca Warmińsk...
Tomasz Sowiński, Marek Dudziak
7/10
Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których "się nie zwiedza" i "się nie opisuje". Zrujnowane pała...
Zapomniane miejsca Warmińsko-Mazurskie. Część wschodnia
Zapomniane miejsca Warmińsk...
Marek Dudziak, Tomasz Sowiński
8/10
Przewodnik dla ludzi, którzy nie chcą zwiedzać miejsc obleganych przez turystów, wolą za to dotrzeć...