Zapomniane słowa

7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Zapomniane słowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. "Zapomniane słowa" to słowniczek wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, znikających z codziennego języka. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń, anegdot, refleksji i wspomnień znanych pisarzy, wybitnych naukowców, uznanych artystów. Bezcenny sztambuch dla wszystkich, dla których język jest naturalnym środowiskiem myślenia i działania. „Słowa starzeją się podobnie jak ludzie. Najpierw są tylko trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne, często śmieszne, stają się cieniami siebie sprzed lat, po kolei trafiają do umieralni dla słów. Mało kto o nich pamięta, bo tyle się rodzi nowych uroczych słówek, które domagają się uwagi: toster, interfejs, hospicjum, spam…” Jacek Podsiadło „W niewielkim sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, mieszczącym się na tak zwanym bazarku przylegającym do osiedla, na którym od lat mieszkam, poprosiłem o szczotkę do mycia statków; może użyłem zdrobnienia i posłużyłem się słowem „szczoteczka”, nie pamiętam, działo się to przed kilkunastu laty. Młoda sprzedawczyni nie wiedziała, o co chodzi – i mnie powiadomiła, że szczotek odpowiednich rozmiarów do mycia podłóg nie ma, a niewątpliwie taka potrzebna jest na statku”. prof. Michał Głowiński „Na naszych oczach blednie i zanika język literacki, wszystkie te tryby i frazy i kadencje przynależne narracji beletrystycznej – nie ma już narracji beletrystycznej, jest jedna prasowo-blogowo-telewizyjno-uliczna polszczyzna-mielizna. (...) Kto się schyli i wyłowi podgniły czasownik, zaśmierdły przysłówek, rozkładający się na fonetyczny kompost jeden i drugi archaizm, pokonany przez bezfleksyjne anglicyzmy szyk przestawny, kto z powrotem weźmie w usta wyplute słowa?” Jacek Dukaj „Podobno archaiczny jest już ajfon 5, podczas gdy ja nie wiem jeszcze, co to jest w ogóle ajfon. No, ale kiedyś do kelnera – chcąc mu pochlebić – zwracano się „panie starszy”, dzisiaj za coś takiego można by chyba dostać w mordę”. Michał Ogórek
Data wydania: 2014-09-23
ISBN: 978-83-7536-560-3, 9788375365603
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 238

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zapomniane słowa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-15
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Książka ta ukazała się w 2014 roku w Wydawnictwie Czarne w ramach cyklu 'Poza serią'. Ja o tej książce usłyszałam w programie pani Doroty Koman, która w radiowej Jedynce w piątki opowiada o książkach. Podobnie jak pani Koman, moim pierwszym wrażeniem było westchnienie, że te słowa znam. Wiele z nich w moim domu się używa. Więc nie są zapomniane. A może ja archaizuję słownie?
Słów jest wiele, a opowiadają o nich różne osoby. Ich opowieści są kilkustronicowe, zaś treściowo uzależnione od tej osoby. A to mamy opowieść o historii rodziny, a to o podwórku, tam o języku, w innym miejscu o historii. Wszystkie opowieści zaś tworzą klimat nostalgiczny, klimat świata, którego już nie ma. Nawet jedna z ostatnich opowieści o VHS, niby z tak niedawnej przeszłości. Tu widać, jak szybko czas leci.

Bardzo zapamiętałam sobie rozważania o przekleństwach, o ich degradacji w języku. Mądra i odkrywcza była też opowieść o słowie 'osobliwy'. W niej widać jak zmieniło się podejście do bycia kimś odmiennym i do unifikacji w społeczeństwie. Mamy też bardzo ciekawe rozważania o języku dziecięcym i odejściu w zapomnienie słów związanych ze społecznością żydowską. Ja, rocznik 79, już żadnego z tych słów nie znałam.


Książkę czyta się dobrze, troszkę jak gawędy szlacheckie. Można się rozerwać oraz zastanowić się nad słowami, jakich używamy, jakie widzimy, a jakich już nie znamy. To bardzo ciekawy projekt książki.

× 13 | Komentarze (2) | link |
@daka_portal
2022-10-01
8 /10
Przeczytane

Świetny pomysł – namówienie ludzi słowa z różnych dziedzin, aby odkurzyli szare komórki i wspomnieli słowa, które kiedyś chętnie używane, dzisiaj często zapomniane albo o zmienionym znaczeniu, przestały funkcjonować w naszym bogatym języku. Autorce udało się uzyskać refleksje na temat przemijania języka od imponującej liczby osób. Znacząca większość tych niedużych tekstów jest bardzo interesująca, część nawet zaskakująca.

× 9 | link |
@Vemona
2019-11-11
10 /10
Przeczytane Mam Językoznawstwo / nauka o literaturze 2017

Cudowne teksty o słowach, niektóre bardziej naukowe, większość - to wspomnienia, niezwykle intymne skojarzenia.
Przypominają się dawno nieużywane słowa, można poznać kilka nowych, nieznanych do tej pory, poczucie zbliżenia z ludźmi, którzy o tych słowach opowiadają ilustrując je swoimi myślami.

× 2 | link |
@madziab86
2019-10-22
Przeczytane

Mam bardzo mieszane uczucia, bo słowo słowu nierówne. Część zapomnianych słów przekartkowałam, bo były nieciekawe, inne były zabawne.

| link |
EF
@effyy92
2021-11-09
6 /10
Przeczytane Literatura polska
@haudek
2023-09-22
7 /10
Przeczytane Ek2019 2023-Książki
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapomniane słowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat