Ziemia Szczycieńska. Ocalić przed zapomnieniem

Zbigniew Kudrzycki
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ziemia Szczycieńska. Ocalić przed zapomnieniem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Krajobraz kulturowy kształtuje ludzi, którzy poprzez swoja działalność korzystają z jego osobliwości. Dzisiejsi mieszkańcy Mazur identyfikują się z krajobrazem i dziedzictwem kulturowym ziemi, którą zamieszkali i poszukują tutaj swej tożsamości. Należy jednak pamiętać, że dziedzictwo kulturowe tego rejonu związane było z ludźmi, których los w wyniku wydarzeń II wojny światowej, zaprowadził daleko od miejsc dzieciństwa, do których wracają tylko w nostalgicznych podróżach. W publikacji przedstawiono w fotografiach południowe Mazuty przełomu XIX i XX wieku. Byli mieszkańcy i ich potomkowie będą mogli wrócić wspomnieniami do lat dzieciństwa i opowiadań przodków o minionych czasach. Współcześni mieszkańcy uzyskali możliwość odkrycia Mazur, epoki, z której pozostało tak niewiele śladów. Pozwoli im to, na budowanie poczucia więzi z Małą Ojczyzną.
Data wydania: 2014-10-01
ISBN: 978-83-64531-58-3, 9788364531583
Wydawnictwo: VEGA
Kategorie: Kultura, Historia
Stron: 120
dodana przez: maciejek7

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ocalić od zapomnienia...

20.02.2024

Co prawda, nie jestem rodowitą Mazurką, bo urodziłam się w Bieszczadach, lecz losy mojej rodziny tak się potoczyły, że od ponad półwiecza mieszkam na Mazurach, więc mogę się już niejako uważać za prawowitą (niemal zabytkową) mieszkankę tych terenów... Nie znam jednak wszystkich mazurskich zakątków, bo praca uniemożliwiała mi zwiedzanie może nie sw... Recenzja książki Ziemia Szczycieńska. Ocalić przed zapomnieniem

@maciejek7@maciejek7 × 34

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-02-20
10 /10
Przeczytane z Biblioteki historia

Co prawda, nie jestem rodowitą Mazurką, bo urodziłam się w Bieszczadach, lecz losy mojej rodziny tak się potoczyły, że od ponad półwiecza mieszkam na Mazurach, więc mogę się już niejako uważać za prawowitą (niemal zabytkową) mieszkankę tych terenów...
Nie znam jednak wszystkich mazurskich zakątków, bo praca uniemożliwiała mi zwiedzanie może nie swojego powiatu, ale bardziej odległych terenów. Lecz w czasach szkolnych więcej podróżowałam po Mazurach i różnymi ciekawymi szlakami, częściej pieszo i rowerem niż samochodem. Dlatego poznałam więcej małych miejscowości, które leżą z dala od głównych szos. Teraz, na emeryturze również spędzam czas na odkrywaniu piękna swojego regionu, lecz już w zupełnie inny sposób niż za młodych lat...

× 2 | link |

Cytaty z książki

Pierwszy polski starosta Walter Późny przybył do Szczytna 2 kwietnia 1945r., jednak uroczyste przejęcie władzy z rąk komendanta sowieckiego Romanienki odbyło się 26 maja 1945r.
Pasym został pozbawiony praw miejskich i od 1 czerwca 1946 r. stał się siedzibą gminy wiejskiej, w skład której wchodziło 19 wsi. Podobną uchwałę Powiatowa Rada Narodowa w Szczytnie podjęła wobec Wielbarka pozbawiając także jego praw miejskich.
Opaleniec. Pierwsze wzmianki o Opaleńcu pochodzą z XVI wieku i mówią o niej jako wsi posiadającej własny kościół, do którego należały Opaleniec, Baranowo, Przybrody i Róg. Była to zamożna wieś chłopska. W niezbędne siano gospodarze z Opaleńca zaopatrywali się w pobliskiej Polsce.
Przed otrzymaniem praw miejskich w 1386r. Pasym był wsią kościelną o nazwie Henrykowo (Heinrichswalde - dosłownie "Lasy Henrykowskie").
Ratusz w Pasymiu wybudowany w latach 1854-1855. Przed wejściem do ratusza znajdował się wybudowany w 1924r. pomnik poświęcony żołnierzom I wojny światowej.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl