Ziemiaństwo wielkopolskie : w kręgu arystokracji

Andrzej Kwilecki
Ziemiaństwo wielkopolskie : w kręgu arystokracji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jasna Góra 1i i 2 czerwca 1937 r. Ogólnopolska pielgrzymka i zarazem ostatni zjazd ziemiaństwa polskiego przed II wojną światową z udziałem około pięciu tysięcy osób. Akademia odbyła się na dziedzińcu i w krużgankach klasztoru. Przybyłych powitał Adolf Rafał hr. Bniń-ski z Gułtów, prezes Komitetu Naczelnego Organizacji Ziemiańskich. Podkreślił on m.in.: "Ziemiaństwo polskie ma wciąż ten sam, z odległej tradycji przodków płynący obowiązek wychodzenia na szańce, gdy najwyższe narodowe wartości są narażone". Uroczystą mszę św. odprawił kard. August Hlond, Prymas Polski; służyli do niej -książę Andrzej Lubomirski z Przeworska i szambelan papieski Edward Potworowski z Goli. Kazanie wygłosił ks. Jan Rostworowski. Matka Urszula Ledóchowska wystąpiła z referatem pt. Wewnętrzne wyrobienie ziemiaństwa - warunkiem spełnienia obowiązków oraz przywiozła wydrukowaną w Pniewach przez SS. Urszulanki broszurę - W promieniach Jasnej Góry.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7177-368-6, 9788371773686
Wydawnictwo: Poznańskie

Autor

Andrzej Kwilecki Andrzej Kwilecki
Urodzony 23 września 1928 roku
Socjolog, nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych. Z zamiłowania szachista

Pozostałe książki:

Poznań stolicą Polski Zachodniej. Od kongresu Wiedeńskiego do Powstania Wielkopolskiego Silva Rerum. Ludzie - instytucje - wydarzenia Wielkopolskie rody ziemiańskie Ziemiaństwo wielkopolskie : w kręgu arystokracji
Wszystkie książki Andrzej Kwilecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ziemiaństwo wielkopolskie : w kręgu arystokracji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ziemiaństwo wielkopolskie : w kręgu arystokracji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl