Znikanie

Izabela Filipiak-Morska
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Znikanie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.
Kończy sprawdzać prace studentów, gdy nagle traci czucie w palcach. Potem przychodzą potworny ból i inne objawy. Jej świat to teraz mapa z adresami kolejnych specjalistów. Uczy się, jak być dobrą pacjentką, która pretensji nie ma nigdy, a pieniądze – zawsze. Jednocześnie z pasją naukowca rozpoczyna własne dochodzenie: co to za choroba? Co zaniedbała, czego nie zauważyła? A może choruje razem z Polską?
Wielki powrót pisarki kiedyś znanej jako Izabela Filipiak, obecnie Morska.
Jak wcześniej Susan Sontag autorka bierze pod lupę tajemniczą chorobę, siebie jako pacjentkę, a co równie ważne – polską służbę zdrowia. Tworzy opowieść dla tych, którzy nie chcą zniknąć. Chcą wyzdrowieć.
Data wydania: 2019-10-02
ISBN: 978-83-240-7018-3, 9788324070183
Wydawnictwo: Znak literanova
Nagrody: Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” (Zwycięzca)
Kategoria: Powieść polska
Stron: 505
dodana przez: donka

Autor

Izabela Filipiak-Morska Izabela Filipiak-Morska
Urodzona 24 sierpnia 1961 roku w Polsce (Gdynia)
Izabela Morska (Filipiak) – polska pisarka, eseistka, krytyk kultury, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Izabela Filipiak uzyskała magisterium na Uniwersytecie Gdańskim w 1986 roku pisząc pracę Śmierć jako gwałt pod kierunkiem Marii Janion....

Pozostałe książki:

Trafieni. Siedem opowiadań o AIDS Kultura obrażonych Alma Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009) 10 x miłość
Wszystkie książki Izabela Filipiak-Morska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Znikanie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

SP
2020-02-11
4 /10
Przeczytane

Wygląda na to, że mam ograniczoną odporność na czytanie o mankamentach życia w Polsce. Mankamentach, które są widoczne zwłaszcza, gdy przyjdzie nam się zderzyć z poważnym wyzwaniem – chorobą, niepełnosprawnością, starością. Wówczas, gdy potrzebujemy więcej uwagi i zainteresowania od otoczenia – zwykłych ludzi w sklepach, przychodniach, szpitalach, urzędach – i gdy tej uwagi nie otrzymujemy.

Z jednej strony książka Izabeli Morskiej Znikanie jest świetnie napisana, pełna gorzkiego humoru, interesujących obserwacji rzeczywistości i wrażeń osoby, która zderza się z rzeczywistością marnej służby zdrowia, nieudolnej diagnostyki, zabiegania o każdy grosz, gdyż leczenie zaczyna tego wymagać, no i przede wszystkim utraty przez siebie poczucia kontroli i bezpieczeństwa. Z drugiej zaś brakuje mi jakiegoś skoncentrowanego ładunku emocjonalnego. Wiwisekcja, każdego dnia, każdej chwili jest zrozumiała w prywatnym dzienniku. Próba zrobienia z tego literatury – świetnej językowo, to prawda – jest męcząca. Lewis swój Smutek zawarł w osiemdziesięciu dwóch stronach i jest to prawdziwa, skoncentrowana bomba emocjonalna. W przypadku Znikania, męczy mnie w pewnym momencie ten szczegółowy opis świata zewnętrznego i przy 27 procentach książki na czytniku zerkam w sieci ile książka papierowa ma stron. 512! 

Dziękuję. Trudno, być może stracę inteligentne obser...

× 2 | link |
@MgorzataM
2022-11-06
8 /10
Przeczytane Y: 2022 X: Inspirująco-intrygujące A: Posiadam
@maria
2022-01-24
8 /10
Przeczytane rok 2022 TOP 22 domowa biblioteczka
DO
2020-01-20
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Znikanie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl