Zobaczyć Sorrento i umrzeć

Katarzyna Kwiatkowska
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Zobaczyć Sorrento i umrzeć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Konstancja Radolińska, młoda Polka podróżująca po Europie, płynie do Neapolu na spotkanie ze swym prawie narzeczonym, Janem Morawskim, bohaterem Zbrodni w błękicie. Mężczyzna jednak w ostatniej chwili zmienia plany i rozżalona dziewczyna zaczyna podejrzewać, że Janowi na niej nie zależy. Przypadkowo Konstancja wpada na trop spisku anarchistycznego, którego pierwszym aktem był udany zamach na króla Włoch. Bez wahania postanawia rozwikłać tę zagadkę i ostatecznie podbić serce ukochanego. Trafia do luksusowego hotelu w Sorrento, w sam środek międzynarodowego zgromadzenia arystokratów i awanturników, ale to, co miało być wakacyjną rozrywką, wkrótce zmienia się w tragedię, gdyż dochodzi do morderstwa. Dziewczyna bynajmniej nie rezygnuje i do zadania wytropienia spiskowców dokłada sobie nowy cel ? upolowanie zabójcy. I nawet nie podejrzewa, że to jeszcze nie koniec niespodzianek. W pogoni za przestępcami Konstancja zagłębia się w zaułki Neapolu, wspina na Wezuwiusz, zwiedza Pompeje, wędruje wokół Sorrento i płynie na Capri. Poznaje także nowe fakty z przeszłości Jana, a przede wszystkim odkrywa samą siebie. W tle tych wydarzeń nieustannie ścierają się dwie rzeczywistości: rodowitych Włochów i turystów okupujących Południe. Ta pierwsza to świat kontrastów ? nędzy i ekstrawagancji, żarliwego katolicyzmu i zabobonów, wiary w świętych i w loterię; to nory biedoty w półmilionowym mieście i pizza jedzona na ulicy. Ta druga ? to codzienność wypełniona podróżami parowcami, pociągami i powozami; to ekskluzywne hotele i pieczone przepiórki na obiad. Z jednej strony chaos i hałas, z drugiej ? etykieta i bedeker.
Data wydania: 2014-12-01
ISBN: 978-83-940786-0-7, 9788394078607
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Cykl: Jan Morawski, tom 3
Stron: 348

Autor

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska Autorka kryminałów retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Za debiut, – Zbrodnia w błękicie – nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Recenzenci przyrównują styl pisania Kwiatkows...

Pozostałe książki:

Zbrodnia w błękicie Abel i Kain Zbrodnia w szkarłacie Zgubna trucizna Dziedzictwo
Wszystkie książki Katarzyna Kwiatkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zobaczyć Sorrento i umrzeć aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-08
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017

Męczyłam książkę i w sumie nie wiem dlaczego:-/
Włochy, zabytki, obyczaje, kultura, jedzenie, ludzie pokazani wspaniale.
Historia wpleciona w fabułę, mamy Serba, Amerykanina, Austriaczkę, Polkę, Niemca, Francuza, Anglika, Włocha i na tym tle antagonizmy między tymi nacjami na krótko przed wybuchem I wojny światowej, układy polityczne, skrytobójstwa polityczne - wymagało to dość sporo wiedzy i umiejętnego wplecenia w narrację.
Wątek kryminalny dość ciekawy, w sumie morderca i jego motyw dość niezwykły.
Niestety sama bohaterka Konstancja, jej rozmyślania, jej infantylność - niestety zepsuło mi cały odbiór - dlatego gwiazdka mniej :-( Nie mogłam przyzwyczaić się do jej zachowania.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Bibliotecznie
2021-06-12
5 /10
Przeczytane

- "Mon Dieu - jęknęła Eleanor. - Co za plątanina".

To chyba idealny opis trzeciego tomu serii o Janie Morawskim, który tym razem nie pojawia się osobiście w powieści, co uważam za bardzo, bardzo zły pomysł. W "Zobaczyć Sorrento i umrzeć" główne skrzypce gra Konstancja. Kiedy w jej otoczeniu zostaje popełniona zbrodnia, kobieta postanawia udowodnić Janowi, że potrafiłaby być detektywem i rozwiązywać zagadki kryminalne.

Fabuła jest tak naszpikowana dodatkowymi opisami włoskich krajobrazów i różnych działań bohaterów, przemyśleniami Konstancji, posiłkami, strojami, wystrojem wnętrz i innymi elementami, że sama intryga jest mało widoczna. Mamy zabójstwo jednej z kobiet z towarzystwa, później pojawia się wątek skradzionych obrazów, którego meandrów nie udało mi się ogarnąć wyobraźnią, a z czasem pojawia się jeszcze jedna ofiara. Konstancja miota się między poszczególnymi bohaterami, analizując kto mógł się czego dopuścić, a swoje spostrzeżenia zdradza Amerykaninowi, który również pracuje nad rozwiązaniem tej zagadki i pewnych innych tajemniczych spraw. Ich rozmowy są długie i podsumowują to, co udało im się odkryć, jednak niewiele pomogły mi te dialogi w uporządkowaniu informacji.

Intryga zostaje wyjaśniona na kilkudziesięciu ostatnich stronach powieści. Wyjaśnienie zaś jest tak samo rozwleczone, jak cała ta historia. Mnogość bohaterów i mnóstwo przypisanych im określeń potęguje chaos i przeszkadza w samodzi...

× 1 | link |
@Vemona
2019-11-17
5 /10
Przeczytane 2015 Kryminał Proza polska Mam

Ocena niższa niż przy poprzednich książkach autorki, z uwagi na zbędny moim zdaniem pewnien opis związany z Pompejami, jak i na fakt, że kwestia skradzionych obrazów została rozwiązana, moim zdaniem, bardzo po macoszemu i jakby na siłę.
W dodatku bohaterka nie pociągała w żaden sposób, zdecydowanie preferuję Jana Morawskiego.

× 1 | link |
@Danuta_Chodkowska
2022-09-24
6 /10
Przeczytane
@dorotab
2021-09-20
3 /10
Przeczytane nie polecam
@jorja
2021-03-11
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zobaczyć Sorrento i umrzeć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zbrodnia w błękicie
Zbrodnia w błękicie
Katarzyna Kwiatkowska
6.4/10
Młody podróżnik i detektyw hobbysta, Jan Morawski, przybywa w śnieżną zadymkę do pałacu w Tarnowicac...
Abel i Kain
Abel i Kain
Katarzyna Kwiatkowska
7.2/10
Jest lipiec 1900 roku. Europa żyje drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z paryską Wystawą Świ...
Zbrodnia w szkarłacie
Zbrodnia w szkarłacie
Katarzyna Kwiatkowska
7.4/10
Każdy miał motyw. Każdy ma alibi. Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przyg...
Zgubna trucizna
Zgubna trucizna
Katarzyna Kwiatkowska
7/10
Poznań, luty 1901 roku. Jan Morawski poszukuje znanego fałszerza banknotów, ale gdy dochodzi do mord...
Dziedzictwo
Dziedzictwo
Katarzyna Kwiatkowska
7.5/10
Intrygujący kryminał retro w stylowej oprawie Jan Morawski przyjeżdża do Jankowic, podpoznańskiego ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl