Żółty ptak śpiewa

Jennifer Rossner
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Żółty ptak śpiewa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

 Lato 1941 roku, trwa druga wojna światowa. Gdy w jednej z polskich wsi nazistowscy żołnierze organizują obławę na Żydów, Róża i jej pięcioletnia córka Szira ukrywają się w stodole. Nie mogą stamtąd wychodzić i cały czas muszą być bardzo cicho, by nie zdradzić swojej kryjówki. Zafascynowana muzyką dziewczynka nie rozumie, dlaczego nie może jak inne dzieci bawić się, tańczyć, śpiewać. Wtedy Róża opowiada córce o zaczarowanym ogrodzie, w którym żółty ptak wyśpiewuje wszystkie melodie, jakie dziewczynka sobie wymarzy. Nadchodzi jednak dzień, gdy muszą opuścić kryjówkę w stodole. Róża staje wówczas przed najgorszym dla matki wyborem: aby chronić córeczkę, musi ją opuścić...
Poruszająca do głębi i przejmująca do bólu opowieść o miłości matki do córki, której nie jest w stanie zniszczyć nawet największe okrucieństwo

Tytuł oryginalny: The yellow bird sings
Data wydania: 2020-03-11
ISBN: 978-83-8135-034-1, 9788381350341
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 368
dodana przez: Justyna_K

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Muzyka łączy na zawsze

{} WYBÓR REDAKCJI
4.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Niepozorna książka z żółtym akcentem kolorystycznym kryje w sobie bogactwo treści. Jest piękna i wzruszająca. „Żółty ptak śpiewa” to debiutancka powieść Jennifer Rosner, wydana przez @Link. Książka opowiada o losach Róży i jej córki, Sziry. Gdy zaczynają się wojenne prześladowania, matka nieustannie ucieka i stara się ochronić swoje dziecko. N... {} Recenzja książki Żółty ptak śpiewa

@Zaneta@Zaneta {}× 9

Niezwykła historia matki i córki

19.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

" W oczach Boga twoje dziecko nie różni się niczym od moich. Zasługuje na to, żeby przeżyć." 11 marca będzie miała premierę niezwykłą książka Żółty ptak śpiewa. To książka, której czytanie normalnie boli i ściska coś w gardle. Wiecie doskonale,że czytam w zasadzie wszystko jeśli tylko akcja dzieje się podczas II wojny światowej,a jak już bohat... {} Recenzja książki Żółty ptak śpiewa

@rudemysli71@rudemysli71 {}× 4

Doskonała do wyciszenia!

9.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy w pierwszym rzucie zobaczyłam ową książkę byłam sprzeczna wrażeń. Z jednej strony okładka nawoływała mnie całą sobą, z drugiej zaś chowała w sobie historię wojenną. Rozdarcie jednak przeważyło na korzyść czytania i chodź pełna rezerwy zabrałam się za książkę, której okładkę zdobi pocztówka z żółtym ptakiem. Historia, z którą się tutaj zderz... {} Recenzja książki Żółty ptak śpiewa

Nuty pełne miłości

13.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wojna to nie czas na muzykę. Nuty nie są w stanie zagłuszyć odgłosów wybuchających bomb czy salwy z karabinu. Są jednak takie melodie, które na zawsze pozostają w głowie. Nucone cichutko niosą pociechę w trudnych chwilach. Dziewczynka i jej mały przyjaciel, żółty ptaszek, w muzyce potrafili znaleźć spokój i hart ducha, potrzebne, żeby wytrwać i do... {} Recenzja książki Żółty ptak śpiewa

Moja opinia o książce

Opinie

@esclavo
2020-03-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Po ostatnich "tworach" zagranicznych autorów na temat wojny, obozów zagłady czy losów Żydów, podchodzę sceptycznie do takich publikacji. Jennifer Rosner również była w tej grupie o ograniczonym zaufaniu, bo bałam się, że może nie udźwignie tematu polskich Żydów. Na szczęście moje obawy okazały się niesłuszne.

Róża i Szira, matka i córka, muszą się ukrywać. Pierwszym takim przystankiem jest stodoła, gdzie dziewczynka musi być całkowicie cicho. Każdy szept, szelest może zwrócić uwagę nieprzychylnych ludzi. Jest 1941 rok, a do końca wojny jeszcze daleko.

Powieść wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Historia tak oszczędna w słowach, troszkę poetycka i napisana pięknym językiem to świadectwo życia wielu ludzi żyjących pod okupacją. Autorka zaznacza, że jest to fikcja literacka, jednak powieść jest realna i bazująca na prawdziwych losach. Nie ma tutaj suchych faktów z podręcznika do historii, wiele rzeczy zostało nie wypowiedzianych, jednak pozostały one w domyśle. Jest to ciekawy zabieg, mocno działający na emocje, bo to, co zakryte zostało najmocniej podkreślone.
Ta wspaniała historia pokazująca miłość matki do dziecka, którego bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Przejmująca i smutna, trudna i mocna, nieoczywista, a równocześnie opowieść znana choćby z historii. Pokazująca jak silna potrafi być miłość i wola życia. Warta każdej minuty spędzonej na czytaniu i dająca mocno do myślenia. Bardzo polecam.

{}× 1 | link |
@milosnikksiazkowy
2020-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

"W jej piersi trzepocze słaba nadzieja, jak żółty ptak, który odnalazł drogę do domu".

Jest to jedna z niewielu książek, która opisuje nie tyle co temat obozów koncentracyjnych, a skupia się na tym jak Żydzi musieli chować się podczas II wojny światowej aby nie trafić do obozów.

Młoda Żydówka wraz ze swoją córeczką znajdują schron w stodole. Są one zdane na 'gościnność' gospodarzy i muszą uwierzyć, że prawda o ich schronie nie wyjdzie na jaw.
Róża - mama małej Sziry, robi wszystko aby jej córeczka była bezpieczna przez co sama musi się godzić na warunki zapodane przez gospodarza, który z łatwością wykorzystuje fakt, że obie są bezbronne i są zdane na Niego.
Ta pozycja zdecydowanie pokazuje mam ile matka jest w stanie znieść dla dobra swojego dziecka, że miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystkie niedogodności.


Obiecywałam sobie, że będę się wzbraniać od tej tematyki ponieważ kilka razy już się zawiodłam.
Ale nie mogłam przejść koło tej pozycji obojętnie.
Miała to byś opowieść jedyna w swoim rodzaju - i taka właśnie była.
Była piękna, była prawdziwa pomimo, że historia ta nie zdarzyła się naprawdę.
Autorka umiejętnie zabrała nas na podróż tych dwóch kobiet, które łączy miłość matki do córki i córki do matki, która jeśli raz zerwana - zawsze znajdzie drogę powrotną.

{} | link |
@pola841
2021-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
HZ
2021-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
OL
2021-07-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@howyoureadin
2021-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Zaczytana_martuska
2020-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@zakaz_czytaAnia
2020-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@mxkne
2020-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@angell15
2020-08-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@zaczytany.bebenek
2020-06-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@ainerbooks
2020-05-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane KWIECIEŃ 2020
NA
2020-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2020-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@Monika_Bocwinska
2020-03-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Żółty ptak śpiewa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl