Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Edith Hahn
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Edith Hahn była młodą, niezależną studentką prawa, gdy gestapo zamknęło ją wraz z matką w wiedeńskim getcie i wydało im dokumenty oznaczone literą „J”. Niedługo później Edith została wywieziona do obozu pracy. Choć udało się jej uprosić nazistowskich funkcjonariuszy, by oszczędzili jej matkę, gdy wróciła do domu, dowiedziała się, że matka została deportowana. Edith zdarła z ubrań żółte gwiazdy i zeszła do podziemia, choć wiedziała, że skazuje się na los poszukiwanej. Żywiła się tym, co udało się jej znaleźć, każdej nocy szukała bezpiecznego noclegu. Jej chłopak, Pepi, za bardzo się bał, by jej pomóc, ale pewna chrześcijańska przyjaciółka znalazła w sobie dość odwagi: podarowała Edith własne dokumenty, dzięki którym ta przedostała się do Monachium. Tam poznała członka Partii Nazistowskiej Wernera Vettera, który się w niej zakochał. Choć protestowała, choć w końcu wyznała mu, że jest Żydówką, Werner ożenił się z nią i zachował jej tożsamość w tajemnicy.
Edith niezwykle szczegółowo wspomina swoje wypełnione nieprzemijającym, paraliżującym strachem życie. Opowiada o niemieckich urzędnikach, którzy, niejako od niechcenia, wypytywali o pochodzenie jej rodziców; o tym, jak rodząc córkę, odmówiła przyjęcia środków przeciwbólowych, ponieważ bała się, że straci jasność rozumowania i ujawni swoją przeszłość; o tym, jak jej mąż dostał się do rosyjskiej niewoli i trafił na Syberię, a ona z córką, po zbombardowaniu ich domu, musiała ukrywać się w szafie, podczas gdy pijani czerwonoarmiści gwałcili kobiety na ulicach.
Na przekór zagrożeniu, jakie stwarzało to dla jej życia, Edith Hahn stworzyła niezrównany rejestr historii swojego przetrwania: ocaliła wszystkie prawdziwe i fałszywe dokumenty, listy od straconej miłości, Pepiego, a nawet zdjęcia, które udało się jej zrobić w obozach pracy.
Setki dokumentów zaprezentowane na wystawie w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu składają się na iście heroiczną opowieść – to skomplikowana i dająca do myślenia historia. Historia zwycięstwa.
Tytuł oryginalny: The Nazi Officer's Wife: How One Jewish Woman Survived the Holocaust
Data wydania: 2019-01-30
ISBN: 978-83-7889-869-6, 9788378898696
Wydawnictwo: NieZwykłe
Kategoria: Historia
Stron: 280
dodana przez: Amanda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdzieś w czeluściach piekła.

14.06.2024

Książa absolutnie powalająca i jednocześnie szokująca. Nie jest to zwyczajna bajka o zakazanej miłości żydówki i niemieckiego oficera SS. Jest to historia napisana przez życie. Zdarzenia opisane w książce wydarzyły się naprawdę. Bohaterowie przedstawieni w opowieści to autentyczne osoby, które były nie tyle naocznymi świadkami okrucieństwa drugiej... Recenzja książki Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Żona Nazisty

9.01.2023

Wiedziałam, że biorąc tą książkę do ręki, nie znajdę tu żadnych miłych rzeczy. Lubię tematykę wojenną, owszem jest ona bolesna, ale przypomina mi o tym, że to naprawdę się stało, że ci ludzie przeżyli piekło, którego my sami nie doświadczyliśmy. Wiele jest historii, które opowiadają o obozach koncentracyjnych czy inaczej obozach śmierci, lecz tego... Recenzja książki Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

@ksiazkowywirek@ksiazkowywirek × 2

Prawdziwa historia pewnej młodej Żydówki

15.11.2019

Autorka - Edith Hahn, austriacka Żydówka, kończyła studia prawnicze gdy Hitler doszedł do władzy i zaczęły się prześladowania ludności żydowskiej. Siostry Edith wyjechały z Austrii, ona została z matką. Udało jej się uratować matkę przed wywiezieniem do obozu pracy, pojechała sama by ciężko pracować w polu u boku innych więźniarek. Wyniszczona ... Recenzja książki Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kadynkaczyta
2024-02-12
10 /10
Przeczytane

Edith została wraz z matką zamknięta w wiedeńskim getcie. Niedługo potem zostaje wysłana do obozu pracy, a jej matka deportowana. Dziewczyna wchodzi do podziemia skazując się na los poszukiwanej. Z pomocą przyjaciółki udaje jej się przedostać do Monachium, gdzie poznaje niejakiego Wernera Vettera, członka Partii Nazistowskiej. Obydwoje zakochują się w sobie. Mężczyzna po poznaniu prawdziwego pochodzenia Edith, żeni się z nią i chowa w tajemnicy to czego się dowiedział. Jak potoczą się losy Edith?

Ta książka to reportaż, więc czytelnik musi zdawać sobie sprawę, że czeka go masa ciągłego tekstu, choć od czasu do czasu pojawiają się również dialogi. Tematy, które są tu poruszane są trudne. Ciężko się czyta o strachu, jaki czuła bohaterka, mając świadomość, że był prawdziwy. Wciągnęłam się w historię kobiety i z zapartym tchem śledziłam jej losy.

Nie mam co dużo pisać o tym dziele, żeby za wiele nie zdradzić. Jeśli ktoś lubi tego typu książki to bardzo gorąco polecam ją przeczytać. Mi osobiście bardzo się spodobała. Nie wystawię jej jednak oceny, bo czułabym się jakbym oceniała życie Edith, a nie na takiej zasadzie to działa. Jednym słowem. Polecam!

× 3 | link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
6 /10
Przeczytane

Kolejna pozycja dot. nazizmu. Nie jest to pozycja wybitna, bardziej określiłabym jako nietypowa, ponieważ ukazuje okres wojenny na obszarach III Rzeszy. Mimo wszystko polecam.

× 2 | link |
@zetbasia27
2019-11-15
8 /10
Przeczytane

Książka oparta na faktach, niezwykle poruszająca historia młodej Żydówki.

× 2 | link |
@klaudiamatera
2024-06-14
10 /10
Przeczytane
@ksiazkowywirek
@ksiazkowywirek
2023-01-09
10 /10
Przeczytane
@justyna8166
2021-01-12
6 /10
Przeczytane
@oliwa
2020-07-15
7 /10
Przeczytane Żydowskie motywy
@z_glowawksiazkach
2020-06-18
7 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2020-03-24
10 /10
Przeczytane
@Amanda
@Amanda
2019-04-21
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat