Zamieszczone w niniejszym tomie dwie monografie są wynikiem empirycznych badań Autora. Badania te wyznaczają początki nowoczesnej antropologii społecznej.
„Głębsza znajomość [...] tzw. dzikich – czytamy w „Zwyczaju i zbrodni” – ujawniła, że [...] są bardziej wytworem [...] prawa i rygorystycznej tradycji [...] aniżeli produktem nieskrępowanej namiętności i nieokiełznanych wybryków. Prawo i porządek przenikają zwyczaje plemienne [...]: rządzą one chaotycznym biegiem codziennego bytowania w tym samym stopniu, co najważniejszymi wydarzeniami życia publicznego – niezależnie od tego, czy są one dziwaczne i sensacyjne, czy tez ważne i dostojne [...]”.
Podobnie w „Życiu seksualnym” zwraca Malinowski uwagę na społeczny charakter zwyczajów kierujących życiem seksualnym Trobriandczyków. „Płeć dla pierwotnego mieszkańca wysp południowych nie jest bynajmniej w większym niż dla nas stopniu aktem czysto fizjologicznym; zawiera w sobie miłość i grę miłosną; staje się zarodnikiem tak ważnych i godnych uznania instytucji, jak małżeństwo i rodzina; przenika sztukę i stwarza własną magię [...]”.