ŻYRARDÓW

Przemysław Lis-Markiewicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
ŻYRARDÓW
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka dostępna tylko w wersji e-book.

Powieść o pierwszym w historii Europy Strajku Kobiet, który wybuchł w Żyrardowie w 1883 roku.
„Naszym kochanym siłaczkom, wojowniczkom o prawa człowieka i obywatela, dzielnym, nieustraszonym, wspaniałym kobietom. Bo tylko kobiety mogą uratować ten świat przed zagładą”
Historia się powtarza.
Co rano parowa świstawka ogłaszała początek zmiany. Jedna pensja nie wystarczała na utrzymanie rodziny, dlatego pracowali nie tylko mężczyźni, ale również kobiety i dzieci, które wykonywały najcięższe prace i zarabiały najpodlej. Kobiety rodziły dzieci, niańczyły je, czuwały nad nimi po nocach, kładły jedno za drugim do grobu i wreszcie szły za nimi. Ciężka praca, poronienia, krwotoki, suchoty i śmierć na czterdzieści lat przed kresem, w wieku trzydziestu paru lat.
Wiosną 1883 r., kiedy stanowiły już ponad połowę spośród 8 tys. zatrudnionych, coś się zmieniło. Gdy połowa z 250 szpularek nie podjęła pracy był to niespotykany akt solidarności.
Szantażowano je wyrzuceniem z pracy i z fabrycznych mieszkań, ale one się nie ugięły, w kilka dni zatrzymały całą fabrykę.
To jest prawdziwa historia walki o równość, wolność i prawa, która szczególnie tu i teraz, w Polsce drugiej połowie XXI wieku, jest niezwykle aktualna i warta ciągłego przypominania.


Data wydania: 2020-02-14
ISBN: 978-83-8119-908-7, 9788381199087
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Psychoskok
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 314
dodana przez: agnieszka3211

Autor

Przemysław Lis-Markiewicz Przemysław Lis-Markiewicz Założyciel a także prezes zarządu Poznańskiego Towarzystwa im. Iwana Franki. Ukończył w Polsce i na Ukrainie prawo a dodatkowo filologię angielską, filologię ukraińską oraz handel międzynarodowy. Jest autorem książki Bitcoin. Przyszłość inwestowania...

Pozostałe książki:

Bitcoin. Przyszłość inwestowania Uszwock Spowiedź Ducha ЕНДЕК Mariupol
Wszystkie książki Przemysław Lis-Markiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niebywała perełka literatury

WYBÓR REDAKCJI
16.08.2022

„ŻYRARDÓW” Przemysław Lis-Markiewicz / Strajk kobiet, żydowski strajk Szpularek / Struktura tej powieści przypomina rozpiętą pajęczynę. Idealna, misterna praca tkacza – pająka, na wzór szwaczek, o których pisze Przemysław Lis-Markiewicz. Ta precyzyjna konstrukcja ma swój punkt, początek, ma centrum, od którego promieniście rozchodzą się łączen... Recenzja książki ŻYRARDÓW

Moja opinia o książce

Opinie

@aga.kusi_poczta.fm
2022-08-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka ŻYRARDÓW. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl