Pomoc

W formie FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

Książki

 1. Jakie mam do dyspozycji funkcjonalności związane z moimi książkami?

  Zaczynając od początku, możesz dodać książkę lub odnaleźć ją w naszej bazie. Następnie możesz zaznaczyć, że chcesz ją przeczytać albo właśnie czytasz. Przy zaznaczeniu, że czytasz warto dodatkowo wybrać datę rozpoczęcia. A gdy już przeczytasz? Również to zaznacz, wybierając datę zakończenia. System stworzy automatycznie dla Ciebie listę przeczytanych książek z podziałem na lata i miesiące, a w niedalekiej przyszłości pokaże Ci statystyki Twojego czytelnictwa. Następnie możesz napisać recenzję lub wyrazić swoją opinię o książce. Dodatkowo możesz sam tworzyć różnego rodzaju listy, np. książki, które Cię zawiodły lub takie, do których będziesz wracać jeszcze wiele razy.

 2. Nie dodaje mi się książka, co mogę zrobić?

  Z każdym problemem, również takim, możesz zwrócić się bezpośrednio do nas na adres kontakt@nakanapie.pl

 3. Informacje o autorze są nieaktualne, co mogę z tym zrobić?

  Ten serwis jest tworzony właśnie przez takie osoby jak Ty. Jeśli gdzieś znajdziesz nieaktualne informacje, śmiało, uaktualnij je.

 4. Jak mogę dodać recenzję?

  To proste, wystarczy wejść na stronę recenzji i kliknąć przycisk „Dodaj swoją recenzję”.

 5. Co to jest opinia?

  Opinia to Twoje subiektywne zdanie na temat książki lub jej fragmentu. Opinię możesz dodać bezpośrednio na stronie danej książki.

Grupy dyskusyjne

 1. Co to są grupy dyskusyjne?

  Grupy dyskusyjne to nasze nakanapowe forum.

 2. Czy mogę założyć własną grupę?

  Oczywiście. Wystarczy na stronie Grupy dyskusyjne kliknąć przycisk „Załóż nową grupę”.

 3. Czy mogę pisać o rzeczach nie związanych z książkami?

  Nasze forum jest przede wszystkim dla Ciebie. Ma Ci pomagać w poznaniu innych wielbicieli książek, wciągnąć w ciekawą dyskusję, pomóc rozwiązać problem. Korzystaj z niego tak, jak potrzebujesz, zakładaj wątki, które Cię interesują, włączaj się w te, które Cię zaciekawiły.

Listy

 1. Co to są listy?

  Listy to Twoje autorskie spisy książek. Łączy je wspólny mianownik, a ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia. Jest to narzędzie do katalogowania, które możesz wykorzystać według własnych potrzeb. Lista prezentów, spis swojej biblioteki, lista ukochanych książek z dzieciństwa – cokolwiek potrzebujesz.

 2. Co mogę z nimi dalej zrobić?

  Wracaj do nich, aktualizuj, dodawaj kolejne, a następnie udostępniaj je innym. Nigdy więcej nietrafionych prezentów urodzinowych!

 3. Co to są wyróżnione listy?

  Są to ciekawe listy różnych użytkowników, które polecamy do obejrzenia i zainspirowania się.

Klub recenzenta

 1. Co to jest?

  Klub Recenzenta to jedna z naszych nowości. To miejsce stworzone dla osób, które nie tylko kochają czytać, ale i lubią pisać. My dajemy Ci książkę, a Ty ją recenzujesz.

 2. Jak się do niego dostać?

  Na tę chwilę Klub jest otwarty dla każdego. Nie musisz się nigdzie zapisywać, deklarować czy wypełniać tony formularzy. Wystarczy, że jesteś i że chcesz.

 3. Jak wybrać książkę?

  Aktualna lista książek znajduje się na stronie https://nakanapie.pl/klub-recenzenta. Nie musisz jednak wybierać jedynie po okładce, możesz kliknąć na wybraną pozycję i przeczytać jej opis. Następnie trzeba wysłać maila na adres kontakt@nakanapie.pl w temacie wpisując „Klub Recenzenta”, a w treści tytuł książki i kilka słów uzasadnienia, dlaczego jesteś najlepszym recenzentem na świecie (bo na pewno jesteś!). Następnie dostaniesz od nas maila zwrotnego z akceptacją i prośbą o adres do wysyłki.

 4. Czy mogę wybrać tylko jedną książkę?

  Możesz wybrać maksymalnie dwa tytuły za jednym razem, ale preferujemy wysyłanie po jednej książce, aby każdy miał okazję wybrać coś dla siebie. Po dodaniu recenzji, możesz ponownie wybrać sobie książkę z katalogu.

 5. Czy muszę za każdym razem udowadniać, że jestem dobrym recenzentem?

  Nie, wystarczy, że zrobisz to pierwszy raz. Potem dajesz nam już tylko znać, którą kolejną książkę chcesz zrecenzować.

 6. Kiedy dostanę książkę?

  Książkę wysyłamy w ciągu kilku dni od momentu, kiedy wyślesz nam swój adres.

 7. Ile to kosztuje?

  Kosztuje to Twój czas, który poświęcisz na przeczytanie książki i napisanie recenzji. To wszystko. Nie pobieramy od Ciebie żadnych opłat za książkę czy wysyłkę.

 8. Ile mam czasu na dodanie recenzji?

  Rozumiemy, że możesz być bardzo zajęty, dlatego byłoby idealnie, gdyby recenzja pojawiła się na naszym serwisie w ciągu miesiąca od momentu wysłania przez nas do Ciebie książki.

 9. Gdzie mam dodać recenzję?

  Recenzję dodajesz bezpośrednio w serwisie poprzez formularz https://nakanapie.pl/recenzje/dodaj

Blogi

 1. Co to są blogi?

  Blogi to miejsce, w którym każdy Użytkownik może dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami. Mogą to być posty na temat książek, przemyślenia na temat codzienności czy uchylenie rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia.

 2. Czemu mam prowadzić bloga tutaj, a nie jako osobna strona?

  Blog nakanapie to idealne miejsce dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają, którzy chcieliby się sprawdzić w takiej formule. Oferujemy Ci gotowe narzędzie, które w łatwy sposób pozwoli Ci rozpocząć przygodę z blogowaniem. W niedługim czasie uruchomimy również cały wachlarz możliwości personalizacji. Dodatkowo nie musisz zakładać osobnej strony, płacić za serwer czy zastanawiać się, jak dotrzeć do czytelników. Wszystko to bierzemy na siebie, a Ty możesz się skupić na pisaniu.

 3. Kto że prowadzić bloga?

  Każdy, kto chce spróbować. Po prostu wejdź na stronę https://nakanapie.pl/blogi i dodaj pierwszy wpis. Prościej się nie da

 4. Kto widzi moje wpisy?

  Twoje wpisy są publiczne, co oznacza, że są widoczne dla wszystkich użytkowników, a także osób, które nie mają konta w serwisie.

 5. Czy mogę przeglądać inne blogi?

  Jak najbardziej. Aby Ci to ułatwić prezentujemy na stronie głównej, a także na stronie blogów najciekawsze posty. Być może któryś z nich zainteresuje Cię na tyle, by regularnie czytać któregoś bloga albo wręcz założyć swojego.

 6. Czy mogę zmieniać wygląd bloga?

  Aktualnie jeszcze nie ma takiej możliwości, ale pracujemy nad tym.

Rekomendacje

 1. Co to są rekomendacje?

  Rekomendacje to nasze propozycje książek dla Ciebie.

 2. Jak one działają?

  Nasz autorski algorytm proponuje Ci nowe książki do przeczytania na podstawie tych, które podobały Ci się do tej pory.

 3. Co mogę zrobić, żeby działały lepiej?

  Oceniaj, oceniaj, oceniaj. Im więcej książek w serwisie ocenisz, tym lepiej będziemy w stanie dopasować rekomendowaną książkę do Twojego gustu.

Zmiany w nowej wersji serwisu

 1. Dlaczego serwis się zmienił?

  Serwis nakanapie.pl powstał 10 lat temu i w zasadzie większość funkcjonalności i zastosowanych rozwiązań technicznych, nie wspominając już o wyglądzie, pozostała niezmieniona od tych 10 lat. Czas biegnie nieubłaganie, technologie się zmieniają, co spowodowało, że dostępne funkcjonalności, jedna po drugiej, odmawiały posłuszeństwa. Dlatego właśnie przyszedł czas na zmianę – przeprojektowanie zarówno części technicznej, by wyeliminować pojawiające się błędy, jak i części funkcjonalno-wizualnej. Dzięki temu możemy zaprosić Cię w nowe, a jednak znajome i przyjazne miejsce, które (mamy nadzieję) spełni Twoje oczekiwania.

 2. Gdzie są moje kolekcje?

  Kolekcje są jednym z elementów, które zmienił się w nowej wersji serwisu. Aktualnie zamiast „kolekcji” możesz znaleźć „listy”, na które przenieśliśmy większość Twoich książek. Listy otrzymały te same nazwy, co wcześniej kolekcje, np. wcześniejsza kolekcja „prezenty dla Basi” jest teraz listą „prezenty dla Basi”. Jedynie kolekcje książek przeczytanych i do przeczytania zniknęły i zamieniły się w książki „aktualnie czytam” i „przeczytane”. Czemu taka zmiana? Teraz już nie musisz tworzyć osobnych kolekcji dla książek, które chcesz przeczytać, czy właśnie czytasz. Wystarczy jedno kliknięcie przy książce, a nasz system sam utworzy dla Ciebie taką listę, a w zasadzie nada taki status książce. Dodatkowo możesz zaznaczyć datę rozpoczęcia, a później zakończenia czytania i cieszyć się generowanymi dla siebie statystykami, np. szybkości czytania czy liczby przeczytanych stron.

 3. Jakie są nowości w serwisie?

  Na tę chwilę nowości jest kilka, ale z pewnością będzie jeszcze więcej. Każdego miesiąca będziemy poszerzać serwis o nowe funkcjonalności lub ulepszać te już istniejące. Póki co zapraszamy Was do zapoznania się z naszym Klubem Recenzenta, zmianą statusu książki (chcę przeczytać, czytam, przeczytane) oraz blogami.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się