Ursynów. Dzielnica Warszawy, która położona jest po lewej stronie królowej rzek, Wisły. Do dzielnicy położonej w południowej części stolicy Polski można dotrzeć najszybciej metrem. Oczywiście od strony centrum, czy położonych na przeciwległym biegunie (czytaj: północy) Młocin. Oczywiście nie będzie to opowieść jak w innych Sekretach miast. Większość historii opowiedzianych przez pana Mariusza Pawlaka związanych jest z czasami PRL-u i budowy osiedla z betonu, choć autor zebrał też ciekawe historie sięgające XIX wieku, a dotyczące takich miejsc jak Dąbrówka, Pyry, Natolin czy Służew.
Mariusz Pawlak, współwłaściciel klubokawiarni na Ursynowie, mieszczącej się przy Alei Komisji Edukacji Narodowej 54, jest również przewodnikiem warszawskim z grupy Praska Ferajna. W czasie pandemii prowadzenie biznesu i zatrzymanie prężnie działającego lokalu spowodowało, że postanowił przelać na karty niniejszej publikacji historie swojej dzielnicy.
Co może zainteresować potencjalnego czytelnika w książce o Ursynowie? Niewątpliwie wszystkie historie są bardzo ciekawe i dla osób, które nigdy nie były w Warszawie, są mało znane. Jednak są pewne wydarzenia, pewne fakty, które kojarzy praktycznie każdy. A już na pewno osoby, które żyły za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O czym mowa?
Alternatywy 4. Każdy fan polskich seriali kojarzy serial, dzieło autorstwa Stanisława Barei. W książce dowiecie się o tym, jak nagrywano film na Ursynowie i w jakich miejscach. Cenzurowany film przez komunistyczne władze musiał trochę poczekać na 3 lata, by zezwolono na jego publikację w telewizji. Przyznajcie się, ile razy oglądaliście serial?
Ciekawą historią jest pojedynek na pistolety dwóch krewkich malarzy - Wojciecha Kossaka i Juliana Fałata, który odbył się terenie Ursynowa w parku Przy Bażantarni. Kto wyszedł z niego zwycięsko? Czy doszło do tragedii?
To tylko dwie historie spośród z 35 ciekawostek, które zaprezentował pan Mariusz. Jak każdą pozycję z Sekretów miast, lekturę uzupełniają czarno-białe ilustracje oraz faksymilia, co dodaje... kolorytu tej serii.
Mnie zaciekawiły rozdziały związane z Kopą Cwila (Kopcem Cwila), gdzie miałem możliwość wziąć udział pierwszy razy w biegu górskim, a także ten z budową metra. I jeszcze jeden rozdział, w którym dowiemy się jak Pierwsza Polska Zimowa Ekspedycja "Korona Warszawy" zdobywała Kazurkę zwaną również Wzgórzem Trzech Szczytów, mierzącą 133,9 m n.p.m. O tej jakże dramatycznej historii znajdziecie informacje w jednym z rozdziałów.
Serdecznie polecam Sekrety Ursynowa, jak i inne historie miast. To na pewno interesująca lektura dla wszystkich lubiących historię.