Pokazucha. Na gruzińskich zasadach recenzja

Cała prawda o Gruzji

Autor: @asach1 ·2 minuty
2020-01-11
Skomentuj
9 Polubień
 "Gruzini nie żyją dla siebie, nasze życie koncentruje się na tym, by inni o nas mówili. Najlepiej dobrze. Do tego potrzebujemy blichtru i z tego też, w jakimś stopniu wynika nasza gościnność". (str. 168)

Autorka zabiera nas w podróż do Gruzji i przedstawia smutne realia życia w tym kraju, jakże odmiennie do naszego wyobrażenia.
Zaczyna od historii pobicia, zbiorowego gwałtu i okradzenia nieletniej, później przytacza dane statystyczne (co czyni wielokrotnie) w temacie ilości gwałtów, karanych od 6 do 8 lat więzienia. Wiele gwałtów nie było zgłaszanych, gdyż stanowiły hańbę dla rodziny. Terapia psychologiczna nie wchodzi w grę.

"Tutaj zgwałcona kobieta ma dwa wyjścia: milczenie albo samobójstwo" (str.12)

Dużo miejsca poświęca rodzinie, priorytetom, kryteriom doboru małżonków, stereotypom nim rządzących. Czystość przedmałżeńska dotyczy tylko kobiet, które żyją w Gruzji pod wielką presją ze strony rodziny i społeczeństwa. Młody wiek dziewcząt wychodzących za mąż. Przytacza dane na temat zmniejszającej się liczby zawieranych małżeństw,a wzrastającej ilości rozwodów. Różne traktowanie rozwódek i rozwodników.

Odmienne sposoby wychowywania dzieci,gdzie priorytetem są chłopcy.
"Córkę wychowuje się dla kogoś innego, a syn zostaje w domu". (str.33)
Silne więzi matki z synem, za którego wykonuje się wszystkie prace domowe, wychowując go na nieporadnego, leniwego pasożyta.

Wysoki procent molestowania seksualnego w miejscach publicznych i pracy, które nie są ścigane prawem. Głośna sprawa dziennikarki telewizyjnej i aktorki, wniesiona do sądu o molestowanie seksualne w pracy rozpoczęła kampanię na rzecz ochrony kobiet i zaowocowała przyjęciem ustawy w tym temacie i karami za nie. Przedstawiony został rozwój edukacji seksualnej od czasów Stalina do współczesnych. Gruzja jest krajem konserwatywnym, w którym nie rozmawia się o seksie, a próby wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół spełzły na niczym. Prostytucja jest zakazana, lecz rozwija się w najlepsze. Funkcjonują organizacje pozarządowe wspierające osoby pracujące w najstarszym zawodzie świata.

Autorka przytacza wiele smutnych historii, w których kobiety traktowane były jak służące, poniżane, bite, ze zdaniem których nikt się nie liczył.
Przytacza wywiady z więźniami opowiadającymi koleje swojego życia.
Przedstawia krótką historię Gruzji i zmian jakie w niej zachodziły pod różnymi rządami, z niekwestionowaną rolą Cerkwi Prawosławnej w życiu politycznym.

Opis gruzińskich domów, zwyczajów, ceremonii i znanej na cały świat gościnności, lecz wiele mitów o Gruzinach zostaje obalonych.
"Nasze życie to ciągłe udawanie: że jesteśmy szczęśliwi, że wiedzie nam się dobrze i że nas stać. A prawda jest taka, że wszystko jest na kredyt". (str 173). Gruzini żyją na pokaz kupują drogi samochód , ale nie mają na benzynę, telefon z wyższej półki, ale nie mają na doładowanie, to tylko dwa z licznych przykładów przytoczonych w książce.

Opisana jest trudna sytuacja osób niepełnosprawnych w Gruzji i negatywny stosunek społeczeństwa do nich, dotyczy to również osób o odmiennej orientacji seksualnej, które w opinii publicznej są zagrożeniem dla kraju. Niby środowiska LGBT mają przyznane prawa, lecz nie są one respektowane. 

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-01-11
× 9 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Pokazucha. Na gruzińskich zasadach
Pokazucha. Na gruzińskich zasadach
Stasia Budzisz
7.7/10
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego

Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścia...

Komentarze
Pokazucha. Na gruzińskich zasadach
Pokazucha. Na gruzińskich zasadach
Stasia Budzisz
7.7/10
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścia...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @asach1

Rosyjskie róże
Rosyjskie róże

„ Podróżujemy po świecie, żeby szukać piękna, ale nigdy go nie znajdziemy, jeśli nie mamy go w sobie.” (str.68) Jest to przepiękna powieść o trzech kobietach. Elizie ...

Recenzja książki Rosyjskie róże
Kresowe nadzieje
Kresowe nadzieje

„ Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, i pozostaje nam tylko je przyjąć, ale na wiele innych możemy coś poradzić.” (str.153) Dalsze losy bohaterów „ Kresowej miłości”...

Recenzja książki Kresowe nadzieje

Nowe recenzje

Sekret Tamary
Warto przeczytać
@Izzi.79:

Nie lubię stawać przed trudnymi wyborami, które zmuszają mnie do podjęcia właściwej decyzji, a właśnie to spotkało głów...

Recenzja książki Sekret Tamary
Czas milczenia
Fascynujące średniowieczne klasztory
@Remma:

Patrick Leigh Fermor jest miłośnikiem podróży, zwiedzania i opisywania. Fascynują go średniowieczne klasztory, które pr...

Recenzja książki Czas milczenia
Noc Upadku
Mieszanka dark fantasy i romansu
@maitiri_boo...:

W przepięknie wydanej "Nocy upadku" Magdalena Szponar zanurza czytelnika w mrocznym, pełnym tajemnic świecie, gdzie pot...

Recenzja książki Noc Upadku
© 2007 - 2024 nakanapie.pl