Charlie Hernández i Liga Cieni recenzja

CHARLIE HERNÁNDEZ I LIGA CIENI

Autor: ·2 minuty
2020-01-17
"Istnienie tego świata wisi na włosku, pequeńo. Jeden nieostrożny krok z naszej strony może rozpętać koniec świata (...) Ciemność zaczęła nadciągać z zapadłych zakątków planety, pradawne zło motywowane wiecznie nienasyconą żądzą władzy."

Ocena może i zaniżona o jeden punkcik - z powodu lekkiego rozczarowania.
Spodziewałam się po tej przepięknej okładce bardziej klimatycznej przygody.
I w sumie klimat był, ale nie do końca mój.
To powieść dla młodzieży, która - jeśli byłaby zekranizowana - należałaby może najbardziej do kategorii komedia przygodowa.
No właśnie.
Spodziewałam się klimatów obiecanych w opisie - Stranger Things. I ich nie dostałam - kolejna "przysługa" opisów okładkowych.
Nie ma tu kompletnie niczego ze ST.
Jest za to bardzo wiele z Księgi życia - powieść aż tętni kolorem, kulturą i tradycją. Czytając, miałam przed oczami urywki z tej bajki.
Wszystkiego jest mnóstwo, a najwięcej różnego rodzaju żywych legendarnych stworów, postaci złych i dobrych.
Do narracji także dość długo się przyzwyczajałam, potem już było lepiej.

A oto niektóre tylko z istot i zjawisk, które występują w tej opowieści - cała plejada:)
"calaca – nieumarły szkielet, przedstawiany niekiedy jako przewoźnik dusz.
chullachaqui – krasnal z dżungli, który potrafi przybierać postać zarówno ludzką, jak i zwierzęcą. Te istoty uchodzą za strażników Amazonii. Można je poznać po zwróconych do tyłu stopach.
El Cadejo – istota nadprzyrodzona powołana przez Boga do ochrony ludzkości. Przybiera postać wielkiego, białego psa.
El Sombrerón – groźny zły duch, w Gwatemali i Meksyku słynie z zaplatania warkoczyków (ludziom i zwierzętom); nosi karykaturalnie duży kapelusz i zaleca się do młodych dziewcząt grą na słynnej srebrnej gitarze.
La Cuca – legendarna wiedźma i strzyga znana pod wieloma imionami (Coco, Cuco, Coca, Cucuy). Od stuleci opowiada się o niej w Portugalii i Galicji, opisując ją jako ziejącego ogniem smoka.
La Liga de Sombras (Liga Cieni) – koalicja dobrych sombras, które od tysięcy lat toczą walkę z La Mano Peludą.
La Llorona (Płacząca Kobieta) – duch onegdaj młodej i pięknej kobiety, która w szale zazdrości utopiła dwoje dzieci, żeby zemścić się na zdradzającym ją mężu.
La Luz Mala (Złe Światło) – magiczne świetliste kuleczki, które sprowadzają wędrowców na manowce. Najczęściej spotykane na bagnach i mokradłach Urugwaju i Argentyny.
La Mano Peluda (Włochata Ręka) – sprzysiężenie złych sombras na rzecz przejęcia przez Świat Zmarłych władzy nad Światem Żywych; przeciwieństwo La Liga de Sombras.
La Sihuanaba – zmiennokształtna demonica o końskim pysku. Jej ofiarą padają najczęściej niegrzeczne dzieci i niewierni mężczyźni.
morfant – zmiennokształtna istota obdarzona zdolnością częściowego przybierania postaci każdego gatunku zwierząt, jaki występuje na świecie.
muki – podobne do goblina stworzenie spotykane w całej Ameryce Południowej. Potrafi zamieniać skały w szlachetne kruszce. Ponoć muki zawierają z górnikami umowy, często niekorzystne dla górników.
sombras – cienie. Nazwa, jakiej używają istoty mityczne w odniesieniu do siebie.
pasillos - przejścia ze Świata Żywych do Świata Zmarłych."

Przeczytane z ciekawością, ale czy sięgnę po drugi tom, który sam się zapowiada?
Może jednym okiem.
Powieść dobra, ale myślałam, że będzie lepsza.

Ryan Calejo
6.5/10
Cykl: Charlie Hernandez, tom 1

Co byś zrobił, gdyby nagle zaczęły ci rosnąć rogi i pióra? Jeśli lubisz książki o pędzącej jak burza akcji, pełne niezwykłych istot, nawiązujące do mitologii, przesiąknięte magią – jak opowieści o P...

Ryan Calejo
6.5/10
Cykl: Charlie Hernandez, tom 1

Uwielbiam poznawać książki, w których mogę znaleźć elementy nieznanej mi wcześniej mitologii lub danych wierzeń. To właśnie udało mi się znaleźć w powieści Ryana Calejo. Czy Charlie Hernandez oprócz ...

@Natalia_Swietonowska @Natalia_Swietonowska

Wstęp i opis: Wielu z nas pamięta takie historie i opowieści, które opowiadali nam w dzieciństwie dziadkowie. Tak samo jest z Charliem, który jest głównym bohaterem opowiadania. Jego abuela* opowiad...

@Possi @Possi

Szkarłatna ćma
Szkarłatna ćma
@magicznatyn...:

Długo myślałam nad oceną tej książki Serduszkiem byłam zachwycona, ale rozum ostudził mój zachwyt wskazując m.in. na pe...

Recenzja książki Szkarłatna ćma
Reputacja niegrzecznej dziewczyny
Reputacja niegrzecznej dziewczyny
@agawastag:

Znacie twórczość Elle Kennedy? „Reputacja niegrzecznej dziewczyny” to drugi tom cyklu „Avalon Bay”. Główna bohaterka – ...

Recenzja książki Reputacja niegrzecznej dziewczyny
Złe dziecko
Złe dziecko
@kamilawalota:

Recenzja przedpremierowa (Premiera już 24.04.2024) Camilla Way zaskoczyła mnie genialnym thrillerem psychologicznym. A...

Recenzja książki Złe dziecko