W sieci zła przyciąga do siebie swoją nowoczesnością. Po opisie wiemy, że będziemy mierzyć się z technologią XXI wieku i jej skutkami. Czy wiesz, z kim rozmawia twoje dziecko? Świetny thriller psychologiczny, ukazujący skutki szerzącej się nienawiści.
Beth wiedzie pozornie idealne, szczęśliwe życie. Ma dwie córki, Lucy i Charlotte, męża i prowadzi blog, w którym dzieli się z czytelnikami opowieściami o rodzinie i codzienności, występując pod imieniem Lizzy. Pewnego dnia na Charlotte pada podejrzenie o nękanie szkolnej koleżanki. Mnożą się oskarżenia i wersje wydarzeń. Dziewczyna nie chce przyznać się do winy… Dwie rodziny uwikłane w konflikt będą musiały poradzić sobie z okrutnym światem selfies, egoizmu i cyberprzemocy oraz faktem, że w rodzicielstwie nic nie jest pewne. Czy to możliwe, że dziecko jest z natury złe? Co się stało, kto jest za to odpowiedzialny?
Przemoc widzimy tu z różnych perspektyw: ofiary, oprawcy i ich rodzin. Jej obraz dopełniają wpisy w mediach społecznościowych.
Kto jest winien i czy da się wybrnąć z trudnej sytuacji? Beth jest zmuszona ogromnym kosztem wziąć pod lupę życie swojej córki. Czy często bezkrytyczna wobec swoich dzieci matka jest gotowa na konfrontację z rzeczywistością?
Twitter, Facebook, Instagram – w dobie Internetu nic nie wydaje się niemożliwe. Jednak niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw. Mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Ludzie bezmyślnie dodają informacje o sobie, zdjęcia i przemyślenia, które już na zawsze zostaną w sieci. Publikują każde wydarzenie ze swojego życia, nieświadomi tego, ile informacji o sobie udostępniają. W dobie Facebooka, Twittera i Instagrama możemy dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, których nawet nie znamy. Jednocześnie czujemy się bezkarni i zbyt pewni siebie, myśląc, że w Internecie wszystko wolno. Dlatego takie książki jak W sieci zła są potrzebne do uświadomienia sobie, z czym wiąże się Internet. Autorka podejmuje ważny temat, który dotyczy nas wszystkich. Ukazuje brutalną rzeczywistość i konsekwencje lekceważenia przez rodziców tego, co ich dziecko robi, czyta, ogląda i pisze w Internecie. Wendy James swoją historią chce pokazać, jak hejt może zniszczyć ludzi. Szczególnie nastolatków, którzy często nie radzą sobie z taką nienawiścią. Świat wirtualny nie ma litości, a pewna anonimowość daje poczucie bezpieczeństwa, które jednak bywa złudne, a nienawiść się szerzy.
Książka pokazuje, że w każdym drzemie ciemność, która tylko czeka na to, by się ujawnić. W sieci zła podejmuje temat cyberprzemocy, której na pewno nie raz doświadczyliście. Skłania do refleksji i mam nadzieję, że będzie przestroga zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Zachęcam do przeczytania i zapoznania się z tematem, który dotyka nas wszystkich i niebezpiecznie szybko stał się nieodłączną częścią Internetu. Wszystko, podobnie i media społecznościowe, ma swoją ciemną stronę, w której są oprawcy i ofiary. W sieci zła idealnie pokazuje to, jak wielki wpływ na nasze życie mają media społecznościowe.
Scooby-Doo nauczył nas, że prawdziwymi potworami są ludzie. Świat wirtualny jest tylko kolejnym polem do popisu. Nienawiść jest stale obecna w naszym życiu i powinno się dużo więcej o niej mówić i działać przeciwko niej. Człowiek człowiekowi wilkiem – to przysłowie idealnie tutaj pasuje.