Recenzja książki Córeczka

Córeczka

@kalio @kalio · 2010-06-08 17:15:56
Czytało się tę książkę rewelacyjnie, ale widzę, że było to granie na emocjach czytelnika.
Po kolei:
Córka musi opiekować się swoją zniedołężniałą matką. Powieść zaczyna się niejako od końca, potem są wymieszane wspomnienia córki z czasem obecnym. Często bez ostrzeżenia. Taki strumień myśli, gdy w czasie wykonywania jakiejś czynności kobiecie coś się przypomina i to jest tak po prostu opisane.

Powieść jest wstrząsająca, ponieważ pokazuje, jak bardzo rodzice mogą wpłynąć na swoje dziecko. I to nie jest zaskakujące, czytałyśmy wszystkie o tym wielokrotnie w różnych książkach, więc podsumowując - autorka Ameryki nie odkryła. Ale jak ona to przedstawiła! W tym tkwi piękno tej książki. Opisane uczucia dojrzewającej dziewczyny wobec matki, która ciągle tylko ją krytykuje, poprawia, mówi, co źle robi i jak powinna postąpić... nie dziwiłam się, że budziło to w nastolatce mordercze instynkty. W dodatku dziewczyna jeszcze wtedy nie wiedziała, że matka jest psychicznie chora. Ale nic tej matki nie usprawiedliwia. Dziwię się, że ojciec nie pomógł własnemu dziecku, tylko zostawiał ją tak z tą nieżyczliwą matką.
Książka jest poruszająca, warto ją przeczytać, ale nie spodziewajmy się jakichś rewelacji. Jest dobra, obnaża rodzinne tajemnice, rodziców zajętych sobą, a nie dzieckiem, pozory zachowywane za wszelką cenę. Żeby tylko ludzie nie gadali.
Czytając tę książkę zastanawiałam się, czy rzeczywiście ważne, gdzie ludzie żyją? Czy na naszym polskim podwórku nie znajdziemy takich klimatów?
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Córeczka
Córeczka 6 /10
Alice Sebold, Zofia Uhrynowska-Hanasz (tłum.)
Nowa powieść autorki przejmującej „Nostalgii anioła”. Czy zabicie własnej matki jest aż tak trudne?...
Komentarze

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się