Czym jest miłość?
To pytanie nad którym głowią się miliardy ludzi na całym świecie i nikt nie potrafi dać na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Dla jednych to najlepsza z rzeczy jaka spotkała ich w życiu, dla innych to pasmo bólu, cierpienia i udręki.
A jak wyglądałby świat bez miłości?
Na to pytanie stara się odpowiedzieć Lauren Olivier w swojej najnowszej książce "Delirium".
Niedaleka przyszłość, Portland w USA.
Amor deliria nervosa - miłość - uznawana jest za niebezpieczną chorobę, która pozbawia logicznego myślenia, ogłupia, w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.
Każdy obywatel tego nadmorskiego miasteczka w wieku osiemnastu lat poddawany jest zabiegowi mającemu na celu zapobiec rozprzestrzeniania się zarazy jaką jest miłość. Do dnia przyjęcia remedium, każdy małoletni mieszkaniec miasta poddawany jest ścisłej kontroli otoczenia i rządu, nie może kontaktować się z niewyleczonymi osobami odmiennej płci, nie można przebywać poza domem po godzinie 21, nie może rozmawiać o miłości i ludziach zakażonych, nie może okazywać zbytniego entuzjazmu i radości z dnia codziennego. Każde odstępstwo od normy jest surowo karane i grozi przyśpieszeniem wykonania zabiegu co dla młodego organizmu może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Siedemnastoletnia Lena odlicza dni jakie pozostały jej do zabiegu. Nie może doczekać się tego wielkiego wydarzenia, chwili w której stanie się wolna. Rodzina dziewczyny została splamiona hańbą jaką niesie za sobą miłość. Matka Leny, mimo wielokrotnego poddawania zabiegowi nie została wyleczona, w rezultacie popełniła samobójstwo.
Świat Leny gwałtownie się zmienia gdy podczas egzaminu ewaluacyjnego poznaje Alexa, cały jej system wartości ulega przeobrażeniu, dziewczyna zapada na delirię.
Miłość otwiera nastolatce oczy na otaczającą rzeczywistość, zaczyna dostrzegać brutalność rządu, ich manipulacje i kłamstwa. Staje się jedną z sympatyczek walczących o prawo do kochania, a jedynym jej marzeniem jest przedostanie się przez granicę i ucieczka do Głuszy, miejsca, w którym miłość nie jest przestępstwem.
Czy Alexowi i Lenie uda się pokonać wszystkie przeciwności?
Czy dwójka zakochanych nastolatków zdoła przechytrzyć bezlitosne prawo?
"Delirium" to książka wzbudzająca skrajne emocje. Wizja przyszłości przedstawiona przez autorkę przeraża, z drugiej strony, nauczona własnym doświadczeniem, zastanawiam się czy gdyby remedium było dostępne w rzeczywistości nie poddałabym się zabiegowi.
Historia Leny i Alexa wciąga, książkę czyta się jednym tchem i aż ciężko się od niej oderwać. Dodatkowy plus stanowi lekki styl i przystępny język. Plastyczne opisy sprawiają, że czytelnik przenosi się do wykreowanego świata i staje się bezpośrednim świadkiem wydarzeń.
"Delirium" nie jest tylko bezsensownym zlepkiem zdań na papierze, to książka która porywa, czaruje i urzeka.
Chciałabym móc kiedyś obejrzeć ekranizację tej książki, może okazać się ona wielkim hitem, która tak samo jak książka porwie rzesze wielbicieli. Z niecierpliwością czekam na kontynuację, mam nadzieję, że kolejny tom będzie równie porywający.