Delirium

autor: Oliver Lauren
Delirium
4.43
Ocena 4.43 na 5 możliwych
Na podstawie 68 ocen kanapowiczów
Mówili, że bez [miłości] będę szczęśliwa. Mówili, że bez miłości będę bezpiec...
Mówili, że bez [miłości] będę szczęśliwa. Mówili, że bez miłości będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie. Dawniej wierzono, że [miłość] jest najważniejszą rzeczą pod sło...
Pełny opis
Data wydania: 2012
ISBN: 9788375151565
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte

Recenzje

[Delirium] - Lauren Oliver
„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa. Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”. Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejs...
"Wolę zachorować i kochać chociażby przez sekundę"
Ze stylem pisania autorki zapoznałam się już przy lekturze „7 razy dziś”. Byłam kompletnie oczarowana. Z ogromną ciekawością wyczekiwałam polskiej premiery „Delirium”. Pierwszego tomu trylogii pióra tej samej pisarki. Chociaż jest to kompletnie inna historia oraz są to całkowicie odmienni bohater...
Napisz swoją opinię

Opinie

AN
@Aniolec 2012-08-09
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć? Czy wyobrażasz sobie, że twoi rodzice Cię nie kochają i wychowują tylko z przymusu? Czy wyobrażasz sobie życie w którym nie mogłabyś (mógłbyś) się śmiać bo to oznaczałoby, że jesteś chora, życie w którym nie możesz przed osiemnastką rozmawiać z rówieśnikiem przeciwnej płci? W takich to realiach, żyje Lena Haloway z tym, że gdy jej ojciec zmarł, matka na skutek deliri postanowiła odebrać sobie życie. Po tym wydarzeniu Lena trafia do domu swojej ciotki Carol, odliczając dni do zabiegu który usunie z jej życia uczucie miłości. Bohaterka jest zdeterminowana i chętna zabiegu, do czasu aż na swej drodze napotyka chłopaka który uświadamia jej, że przez całe swoje życie wierzyła w kłamstwa. Narratorką tej książki jest nie kto inny jak główna bohaterka, co jest moim zdaniem świetnym wyborem gdyż nie wyobrażam sobie czytania tej lektury z perspektywy narratora trzecioosobowego. Historia widziana oczami Leny jest smutna, ale też niesamowicie wciągająca. Dodatkowym atutem są świetnie dobrane cytaty poprzedzające każdy rozdział. Oto jeden z moich ulubionych "Ze wszystkich chorób najgorsze są te, które pozwalają człowiekowi wierzyć, że ma się dobrze. Lekki język jakim posługuje się autorka powoduje, że nie sposób się oderwać od tej książki. Pokłony należą się również tłumaczowi, Monice Bukowskiej, za tak nienaganny przekład treści. Lena Haloway, nieśmiała dziewczyna o przeciętnym typie urody zdecydowanie dołącza do listy moich ulubionych bohaterek. Mamy przyjemność zaobserwować w tej lekturze przemianę tej skromnej, nieśmiałej dziewczyny zawsze pilnującej godziny policyjnej, trzymającej się zasad, słuchającej poleceń, w postać o twardszym charakterze, walczącej o to czego pragnie. A to wszystko przez miłość, której wcześniej tak chciała się pozbyć. Lauren Oliver poza narratorką książki wykreowała również kilka innych ciekawych postaci, lecz niestety za mało ich historii by móc się nad nimi bardziej rozpisać, lecz moją uwagę przykuła kuzynka Leny - Gracie, dziewczynka która wszyscy mają za niemowę, a jedynie panna Haloway znała sekret jej niechęci do odzywania się. Okładka Delirium moim zdaniem nie należy do najbrzydszych, aczkolwiek gdybym miała się kierować wyborem książki tylko patrząc na oprawę graficzną, raczej bym nie sięgnęła po ta pozycję. Zdecydowanie bardziej podoba mi się okładka oryginalna, jakoś według mnie bardziej oddaje ten klimat książki. Delirium to kolejna pozycja która zaczyna zmieniać moje zdanie co do antyutopi i dystopi. Po książce nie spodziewałam się czegoś aż tak dobrego. Jeśli jesteś fanem Igrzysk Śmierci to koniecznie musisz sięgnąć też i po tą trylogię ponieważ jest ona zdecydowanie warta poznania. Teraz pozostaje mi tylko czekać aż wyjdzie w Polsce kontynuacja tej niesamowitej książki.
@Kasbeel
@Kasbeel 2012-04-21
Przeczytane (2012-04-21)
"Delirium" jest piękną historią o sile miłości, która rodzi się w świecie, gdzie miłość jest zakazana. Oto alternatywna rzeczywistość. Taka, w której z pewnością nie chcielibyśmy się znaleźć... Być może jest to wizja przyszłości, lecz niezbyt odległej - wszystko równie dobrze mogłoby by dziać się za rok, lub za dziesięć lat. Świat w którym żyje główna bohaterka, osiemnastoletnia Lena, niewiele różni się od naszego. Przynajmniej na pierwszy rzut oka wszystko jest zwyczajne... Lecz to tylko pozory i kartka za kartką, poznajemy okrutną prawdę. Przekonujemy się, jak może wyglądać rzeczywistość, w której miłość traktuje się jak chorobę i jednocześnie ciężkie przestępstwo, zaś wszystkich pełnoletnich obywateli poddaje się zabiegowi przypominającemu lobotomię, po którym ich życie zamienia się w pustą wegetację. W USA powieść ukazała się w styczniu 2011, została przyjęta bardzo entuzjastycznie i szybko wspięła się na szczyty list bestsellerów. Chociaż Amerykanie lubią przesadzać w nadawaniu książkom miana hitów, to akurat ta powieść, jak żadna inna zasługuje na owacje na stojąco. To historia jedyna w swoim rodzaju, i co koniecznie trzeba mocno podkreślić, opowiedziana w zachwycająco pięknym stylu. Doskonały warsztat Lauren Olivier nie wziął się znikąd: młoda autorka jest córką profesora literatury, pisarza Harolda Schechtera, oraz poetki i instruktorki poezji Kimiko Hahn. Zdecydowanie profesje utalentowanych rodziców, znajdują swoje odbicie w prozie pani Oliver. „Delirium” jest doskonałą i najpiękniej napisaną książką, jaką przeczytałam w ciągu ostatnich lat. Po prostu mistrzostwo! Wielką radością napawa mnie myśl, że mamy tu do czynienia z trylogią, a zatem będą jeszcze dwie części. Raczej nie tak prędko je zobaczymy, „Pandemonium” ukazała się w USA w lutym tego roku, natomiast „Requiem” jeszcze powstaje (spodziewany termin: 2013 rok), lecz warto czekać!
@cassandra9891
@cassandra9891 2012-04-02
Przeczytane (2012-01-01)
Lauren Oliver poznałam już wcześniej dzięki jej powieści "7 razy dziś" i wówczas urzekł mnie niezwykle poetyki i jakże trafny sposób prezentowania rzeczywistości, uczuć i skrajnych emocji w jej wykonaniu. Teraz, mając już za sobą pierwszy tom z jej antyutopijnej trylogii, bardzo chcę poznać dalsze losy bohaterów. Powieść czyta się niezwykle szybko i kartki zdają same się przewracać aż nagle znajdujemy się już na dramatycznym zakończeniu części pierwszej. Polecam serdecznie jeśli kochacie antyutopijne opowieści lub zachwyciła was powieść "7 razy dziś"
@Betsy
@Betsy 2012-04-10
Przeczytane (2012-04-10)
„Delirium” jest warte przeczytania. Przede wszystkim opowiada piękną historię o sile miłości, o tym, że nic nie jest w stanie jej przeszkodzić. Dodatkowo obraz zakłamanego społeczeństwa coś uświadamia, pokazuje, że ludzie są podatni na manipulacje władz. A tak być nie powinno. Takie lektury nie dość, że umilają nam wspaniale czas to dają do myślenia.
@dahlianoir
@dahlianoir 2013-02-13
Przeczytane (2013-02-13)
połączenie "roku 1984" i "igrzysk śmierci" zaserwowane w stylistyce "zmierzchu". przewidywalne, ale jednak wciągające. chwilami od patetycznych przemyśleń na temat miłości godnych paulo coelho lekko bolą zęby, ale generalnie to szybka i przyjemna lektura. nie spodziewałam się takiego zakończenia, więc pewnie sięgnę po kolejne części.
@Micki
@Micki 2013-02-10
Przeczytane (2013-02-10)
"Ale to nie dokładnie tak. to kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. Głęboki oddech, spojrzenie w niebo i westchnienie: dzięki Ci, Boże. Miłość - zabije cię i jednocześnie cię ocali" Książka jest piękna, a koniec przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Popłakałam się i wciąż czuję smutek. Wszystko przez miłość.
@loonafy
@loonafy 2012-09-18
Przeczytane (2012-09-18)
Na początku podeszłam do niej sceptycznie, jednak szybko mnie do siebie przekonała. Nie mogłam się doczekać tego, co będzie się działo na kolejnej stronie. Choć miejscami mnie denerwowała,zdecydowanie mogę ją polecić. Znalazłam w niej wiele sentencji, które mocno do mnie przemówiły. Piękne metafory i porównania.
@ivien
@ivien 2013-08-10
Przeczytane (2013-03-30)
Niezwykle smutna. Mimo że historia naprawdę silnie poruszyła moje serce, nie potrafię sięgnąć po kolejną część. Nie ma to nic wspólnego z tym, że książka jest zła - wręcz przeciwnie : jest genialna. I przykra. Po prostu nie mam ochoty poznawać dalszych losów tak przygnębiającej historii.
@bunia
@bunia 2014-08-25
Przeczytane (2014-08-25)
Fajne jedynie ujęcie miłości jako choroby, natomiast ta cała fabuła - on taki wspaniały, niesamowity, niedostępny, żyjący poza prawem, ona taka zwyczajna, grzeczna dziewczynka i ich miłość wbrew wszystkiemu - to już jest po raz któryś odgrzany i niesmaczny kotlet.
@Bujaczek
@Bujaczek 2012-07-23
Przeczytane (2012-07-23)
„Delirium” wywołało we mnie masę emocji. Wraz bohaterami odkrywałam tajemnice, obalałam mity i dowiadywałam się koszmarnej prawdy. Czułam to co czuli oni. Lauren Oliver tym razem udało się zagrać na moich emocjach i sprawić, że chcę więcej.
Autorzy
Oliver Lauren
Amerykańska pisarka, Lauren Oliver jest znana z powieści dla młodych osób.Absolwentka University of Chicago i programu MSZ na Uniwersytecie Nowojorskim. Lauren jest obecnie pełnoetatową pisarką i m...
Inne książki:
Książka Before I Fall
Książka 7 razy dziś
Książka Requiem
Książka Delirium Trylogia
Książka Panika
Współtworzący tą stronę
puchar @cassandra9891 @cassandra9891 pierwsza opinia