Wszechświat jest bardzo rozległy. Jeszcze wiele rzeczy jest niezbadanych i nieodkrytych co rodzi mnóstwo pytań. Jednym z nich jest to, czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy może istnieją inne rozwinięte cywilizacje. Ta dyskusja rozgorzała jeszcze mocniej po incydencie w Roswell w 1947 roku. To wydarzenie stało się głównym tematem najnowszej powieści Lincolna Childa i Douglasa Prestona "Diabelska góra". Czy pod Roswell rzeczywiście rozbił się statek obcej cywilizacji?
Nora Kelly jest cenioną archeolożką. Pewnego dnia dostaje zlecenie rozpoczęcia wykopalisk pod Roswell, gdzie podobno wiele lat temu rozbił się statek kosmiczny, a wokół tego wydarzenia narosło wiele teorii spiskowych. Nora nie wierząc w te pomówienia, uważając te wykopaliska za kpinę i podważenie jej autorytetu stanowczo odmawia udziału w nich rezygnując tym samym z pracy. Wkrótce jednak spotyka Lucasa Tappana - miliardera, który chce zasponsorować całą akcję, pełna wątpliwości zmienia zdanie. Wraz z bratem Skipem i czworonożnym towarzyszem Mittym leci do Roswell. Wkrótce rozpoczynają się wykopaliska, jednak pierwszym odkryciem jest nie statek obcych, a dwa ciała z tajemniczym przedmiotem. Śledztwo przejmuje FBI na czele z Corrie Swanson. Co jeszcze skrywają piaski Roswell?
Głównymi bohaterkami powieści są: Nora Kelly i Corrie Swanson. Obie te bohaterki to inteligentne i wyraziste postacie, które od razu zdobywają sympatię czytelnika. Pozostali bohaterowie również są bardzo dobrze wykreowani dzięki czemu książkę czyta się z przyjemnością.
"Diabelska góra" to ciekawie i zgrabnie napisana powieść sensacyjna z wątkiem kryminalnym. Akcja powieści toczy się dwutorowo. Jednocześnie obserwujemy postępy wykopaliska archeologicznego oraz śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa. Oba wątki pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, by później ciekawie się połączyć i uzupełniać. Książkę czyta się bardzo szybko. Język jest lekki, chociaż mamy tu trochę bardziej specjalistycznego słownictwa. Z rozdziału na rozdział akcja co raz bardziej przyspiesza, a napięcie rośnie, by w końcowej scenie te emocje wybuchły, w przenośnym i dosłownym znaczeniu. Finałowe sceny przywodzą na myśl amerykańskie filmy akcji, gdzie główni bohaterowie uciekają w gradzie kul. Zakończenie jest na prawdę ciekawe i zaskakujące.
"Diabelska góra" jest trzecią częścią serii o Norze Kelly, jednak śmiało możemy ją przeczytać nie znając wcześniejszych. Oprócz postaci głównych bohaterek Kelly i Swanson, które są wspólne dla tej serii jest to całkiem autonomiczna historia. Jednak jej przeczytanie sprawia, że mamy ochotę bliżej przyjrzeć się temu cyklowi i poznać pozostałe części. Na pochwałę zasługuje szata graficzna okładki, która przyciąga uwagę i zaciekawia czytelnika.
Książka Prestona i Childa to nie tylko opowieść o UFO, ale przede wszystkim o tym jak strach przed nieznanym i niepewność mogą doprowadzić do radykalizacji poglądów, złych decyzji i bezwzględności działań. Pokazuje jak niebezpieczne mogą być tajemnice i tajne układy.
Najnowsza powieść Douglasa Prestona i Lincolna Childa "Diabelska góra" to pozycja warta uwagi. Znajdziemy w niej niecodzienną fabułę przedstawioną w ciekawy i intrygujący sposób. Postacie są dobrze wykreowane, a akcja bardzo dynamiczna. To powieść która przypadnie go gustu nie tylko fanom powieści sensacyjnych czy kryminalnych ale również wszystkim zainteresowanym tematami cywilizacji pozaziemskich.