Drugi podejrzany

Recenzja książki Drugi podejrzany

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

„Perwersyjny seks, korupcja na wysokim szczeblu i morderstwo” – po przeczytaniu takiego opisu na okładce książki nie można po nią nie sięgnąć. Ręce same wyciągają czytadło z bibliotecznej półki, oczy niecierpliwie próbują przewiercić na wylot okładkę i dostać się do tekstu... I wreszcie nadchodzi ten upragniony moment, siadamy wygodnie w fotelu z kubkiem ciepłej herbaty w jednej ręce i książką w drugiej. I oto rozwiewają się nadzieje.
Ingrid Santerre ma dość. Gdy podczas jednej z erotycznych zabaw jej okrutnego męża ginie prostytutka, małżonka dzwoni po policję i zgłasza morderstwo. Dzięki majątkowi i układom Gabriela Santerre'a on sam pozostaje na wolności, Ingrid natomiast zostaje aresztowana. Śledztwo ma poprowadzić policjantka Reese, która jest przekonana o niewinności pani Santerre. Sama zainteresowana jest przestraszona, niechętna do współpracy, na przemian milczy lub wyrzuca z siebie chaotyczne potoki słów. Jej mąż w tym czasie nie próżnuje; szybko i skutecznie przeciąga na swoją stronę policjantów i urzędników. Już tylko Reese wierzy w niewinność żony skorumpowanego Santerre'a, który, jak wykazuje śledztwo, może być sprawcą więcej niż jednego morderstwa... Sama policjantka musi zmierzyć się z nieprzyjaznymi jej ludźmi, zachowując przy tym szczególną ostrożność, gdyż pewnym osobom może bardzo zależeć aby i jej niechlubna przeszłość wyszła na jaw.
Całość zaczyna się sceną w łazience: Ingrid szamocze się z ciałem martwej dziewczyny, później podejmuje nieudaną próbę zawiadomienia policji, następnie ostatkiem sił jeszcze raz podnosi słuchawkę telefonu i dzwoni na komisariat.
Kolejny raz spotykamy bohaterów już w siedzibie policji. Wszyscy zachowują się bardzo dziwnie, ich reakcje są trudne do zrozumienia i logicznego wyjaśnienia. Na przemian krzyczą i milczą, złoszczą się i cieszą. Gabriel Santerre samą swoją obecnością peszy policjantów, którzy po prostu uciekają, jakby nie byli twardymi przedstawicielami prawa, lecz małymi, wystraszonymi dziećmi.
Autorka skupiła się na akcji, całkowicie przy tym zapominając o jakichkolwiek opisach. Nie nadała postaciom wyglądu ani wieku, przez co wszyscy są bezbarwni i tacy sami. Nikt nie ma określonych cech charakteru, czytelnik sam musi wyciągnąć je z zupełnie nieprzewidywalnego zachowania bohaterów. Ciężko jest stanąć po czyjejś stronie, gdyż wszystkie postacie wydają się sfrustrowanymi furiatami, lub znudzonymi życiem ignorantami. W całej powieści brakuje głębszych uczuć i emocji.
Dodatkowo irytują zbędne wątki, które mają na celu urozmaicić akcję, ale niepotrzebnie tylko ją rozwlekają.
W książce, wbrew zapowiedziom, nie ma ani perwersyjnego seksu, ani korupcji na wysokim szczeblu, a morderstwo jest zupełnie nieciekawe, mało intrygujące, zamordowana prostytutka niewiele obchodzi czytelnika. Jest za to błyskawiczna akcja, która pozwala zapomnieć o większości wad powieści i sprawia, że czyta się całkiem miło. Dzieje się dużo, wydarzenia następują natychmiast, jedno po drugim, nie dając czasu na wytchnienie. Książka wciąga, jest w stanie zainteresować mało wymagającego czytelnika i zająć mu trochę czasu.
Widać, że autorka chciała stworzyć wstrząsający thriller psychologiczny, ale nie podołała wyzwaniu i napisała przeciętną powieść, jakich wiele. Żal jest jedynie zmarnowanego pomysłu i starań autorki, które na pewno były o wiele większe niż efekt końcowy. Polecam osobom niewymagającym i nastawionym na szybką akcję.
Drugi podejrzany
Drugi podejrzany
Heather Lewis
{}5/10
Seria: Mocna Seria
Perwersyjny seks, korupcja na wysokich szczeblach i morderestwo. Drugi podejerzany to jeden z najgłośniejszych thrillerów ostatnich lat !.
Komentarze
Drugi podejrzany
Drugi podejrzany
Heather Lewis
{}5/10
Seria: Mocna Seria
Perwersyjny seks, korupcja na wysokich szczeblach i morderestwo. Drugi podejerzany to jeden z najgłośniejszych thrillerów ostatnich lat !.

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Zew Cthulhu
ZEW CTHULHU

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardziej dla siebie aniżeli dla innych. Jest to z pewnoś...

{} Recenzja książki Zew Cthulhu
Zdradzieckie serce
ZDRADZIECKIE SERCE

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zwiastunem jej była krew; czerwona, okropna krew. Ch...

{} Recenzja książki Zdradzieckie serce

Nowe recenzje

Mr Addicted Miss Independent tom 2
"Mr Addicted"
@agnieszkawa1:

Życie jakie prowadzi Sophie od momentu wypadku wydaje się być sielankowe. Wraz ze swoim chłopakiem i synkiem tworzą na...

{} Recenzja książki Mr Addicted Miss Independent tom 2
Dziewczyny ocalałe
Wspomnienia z piekła
@karolina92:

Są takie książki po lekturze których kłębi się we mnie tyle różnorodnych emocji, że nie wiem jak je ubrać w słowa i prz...

{} Recenzja książki Dziewczyny ocalałe
Rzeczy, które spadają z nieba
O tym jak zrządzenie losu potrafi namącić w życiu.
@maitiri_boo...:

Selja Ahava to jedna z najbardziej lubianych fińskich powieściopisarek. Jest również autorką scenariuszy radiowych, tel...

{} Recenzja książki Rzeczy, które spadają z nieba
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe