WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS

Recenzja książki Anioł polskiej doli

Drugie spojrzenie na poezję Jana Lechonia

Autor: @Remma ·1 minuta
2022-05-14 3 komentarze 19 Polubień
Odkryłam Lechonia. Ja, stary belfer z trzydziestoletnim stażem, jestem zachwycona jego poezją. Do tej pory doświadczałam jej tylko w pojedynczych dawkach w podręczniku. Nie spodziewałam się tak głębokiej, autentycznej miłości do Ojczyzny bijącej z niemal każdego wersu. Oczywiście biorę pod uwagę, że Waldemar Smaszcz dokonał tematycznego wyboru utworów, ale to nie umniejsza ich wartości. Lechoń przedziera się przez historię Polski, tę piękną natchnioną, pełną sukcesów i chwały, ale też dotyka jej bolesnych doświadczeń.

Nawiązuje do ważnych postaci historycznych : polityków, artystów, pisarzy. Piłsudskiego, Malczewskiego, Norwida. Z czułością pisze o Mickiewiczu w wierszach „Mickiewicz zmęczony” czy ”Śmierć Mickiewicza”.

W poezji Lechonia możemy prześledzić losy Polski. Najpierw tęsknota i nadzieja na odzyskanie niepodległości w „Polonia resurrecta” :

„Da Bóg nam kiedyś zasiąść w Polsce wolnej,
Od żyta złotej od lasów szumiącej(…)
Więc, gdy wiosennym oglądam wieczorem
W mgły otuloną zagonów szarzyznę,
Ktoś w moim sercu wykuwa toporem
Moją Ojczyznę.”

O zaborach i trudnych powstaniach wspomina w wierszu pt. ”Duch na seansie” oraz wielu innych np. „Mochnacki”, „Sejm”, Polonez artyleryjski”.

O czasie międzywojennym, kiedy Polska odbudowywała się pisze w cyklu „Srebrne i czarne”. Nie ma tu opisów ani bezpośrednich sugestii. Są refleksje i przemyślenia, i nie wyrażają zachwytu wolną Polską. Możemy tylko domyślać się dlaczego. Potem pojawia się cykl wierszy pt. :”Siedem grzechów głównych”. Te nieco rozjaśniają nam kierunek myśli poety.

II wojna światowa i związana z nią „Pieśń o Stefanie Starzyńskim” to najbardziej znany wiersz ze szkolnych podręczników. Znajdziemy również w tym niewielkim zbiorku opis cierpiącej w czasie wojny Warszawy. Kilka utworów nawiązuje do walk Polaków na różnych frontach Europy np. ”Monte Cassino”. Przychodzi rok 1945 i wspomnienia powojenne.

Na wszystkich etapach życiowych poety został wyraźnie podkreślony kult Matki Bożej np. „Matka Boska Częstochowska”, „Do wielkiej Osoby”. Często łączy on przeżycia religijne z przeżyciami wojennymi.

Po wojnie, człowiek, który tak ukochał ojczyznę i pięknie o niej pisał, został człowiekiem bez ojczyzny. Może dlatego nieustanna tęsknota.

Zazwyczaj nie wypowiadam się na temat poezji, ponieważ każdy odczuwa inaczej, ale obok tego tomiku Lechonia nie mogłam przejść obojętnie.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-04-05

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Anioł polskiej doli
Anioł polskiej doli
Jan Lechoń
9.5/10
Od początku biografia poetycka Lechonia naznaczona była tragicznym piętnem osobistych doświadczeń. Poeta, od którego oczekiwano tak wiele, pisał w ogromnym trudzie, zmagając się przez całe życie z gr...
Komentarze
@Anna30
@Anna30 · 13 dni temu
Ujęła mnie Twoja szczera prawda wyrażona pod koniec.
Nie każdy lubi czytać literaturę należącą do poezji.
Trzeba mieć to na uwadze, że są takie dogłębne osobiste teksty zawarte w poezji, które trwają do nas. To się wówczas liczy.
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · 14 dni temu
Lechoń nie należy do często czytanych przeze mnie poetów, ale Twoja recenzja sprawia, że postanawiam dokładniej mu się przyjrzeć.
× 1
@jorja
@jorja · 13 dni temu
Nie znam się na poezji, ale z ciekawości pożyczyłam kiedyś od mamy i... chwycił mnie za serce.
× 1
Anioł polskiej doli
Anioł polskiej doli
Jan Lechoń
9.5/10
Od początku biografia poetycka Lechonia naznaczona była tragicznym piętnem osobistych doświadczeń. Poeta, od którego oczekiwano tak wiele, pisał w ogromnym trudzie, zmagając się przez całe życie z gr...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Remma

Angole
Blaski i cienie emigracji

Angole Ewy Winnickiej to kolejna już książka o emigracji, która wpadła mi w ręce. Nie powinniśmy się jednak dziwić, skoro od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejsk...

Recenzja książki Angole
Walka o oddech
Kulisy pandemii

Książka zarówno dla medyków jak i dla przeciętnego zjadacza chleba. Swoisty dziennik lekarza walczącego na pierwszej linii frontu z pandemią. Wszyscy krytykujący system ...

Recenzja książki Walka o oddech

Nowe recenzje

Autakra. Historia pewnej włóczęgi
Warto marzyć i szaleć
@Aleksandra_99:

Leon Pirs w swojej książce Autakra Historia pewniej włóczęgi przedstawia podróż autostopem polskich studentów w 1990 ro...

Recenzja książki Autakra. Historia pewnej włóczęgi
Za kulisami
Za kulisami - recenzja
@zaczytana.a...:

Fani kryminałów, jednoczmy się! Mam dla Was książkę, którą na pewno przypadnie Wam od gustu! „Za kulisami” autorstwa J...

Recenzja książki Za kulisami
Mnogość rzeczy
Teatr życia
@Angela_czyta:

"Największa miłość nigdy nie jest spełniona" Ona i on - dwie tak bardzo od siebie różne osoby. On fizyk, naukowiec. On...

Recenzja książki Mnogość rzeczy
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl