Anioł polskiej doli

Jan Lechoń
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Anioł polskiej doli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Od początku biografia poetycka Lechonia naznaczona była tragicznym piętnem osobistych doświadczeń. Poeta, od którego oczekiwano tak wiele, pisał w ogromnym trudzie, zmagając się przez całe życie z groźnymi obsesjami, niemocą twórczą, po wojnie zaś z tragicznym losem człowieka bez ojczyzny. Wiersze, powstające często na samym dnie rozpaczy, nieodmiennie były najwyższej próby i tylko najbliżsi wiedzieli, jaka jest ich cena. Dzisiaj już możemy powiedzieć, że należą do kanonu poezji polskiej. Okazały się niepodatne na działanie czasu, zmieniających się gustów czytelniczych czy przemian historycznych i społecznych. Niewielu znajdziemy poetów tak spełnionych w swojej sztuce słowa jak Lechoń.
Data wydania: 1996
ISBN: 83-211-1594-2, 8321115942
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Stron: 168
dodana przez: Remma

Autor

Jan Lechoń Jan Lechoń
Urodzony 13 marca 1899 roku w Polsce (Warszawa)
Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.

Pozostałe książki:

Poezje Złota księga wierszy polskich Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Baczyński i inni. Strofy wojenne Poezja naszego wieku
Wszystkie książki Jan Lechoń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Drugie spojrzenie na poezję Jana Lechonia

WYBÓR REDAKCJI
14.05.2022

Odkryłam Lechonia. Ja, stary belfer z trzydziestoletnim stażem, jestem zachwycona jego poezją. Do tej pory doświadczałam jej tylko w pojedynczych dawkach w podręczniku. Nie spodziewałam się tak głębokiej, autentycznej miłości do Ojczyzny bijącej z niemal każdego wersu. Oczywiście biorę pod uwagę, że Waldemar Smaszcz dokonał tematycznego wyboru utw... Recenzja książki Anioł polskiej doli

@Remma@Remma × 19

Moja opinia o książce

Opinie

@jorja
2022-05-15
9 /10
Przeczytane
@Remma
2022-04-05
10 /10
Przeczytane poezja

Cytaty z książki

O nie! Książka Anioł polskiej doli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl