Baczyński i inni. Strofy wojenne

Jan Lechoń, Artur Międzyrzecki, Julian Tuwim, Ks. Jan Twardowski ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Baczyński i inni. Strofy wojenne
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powstanie Warszawskie było wyrazem ducha, przede wszystkim pokolenia, które nie pamiętało pierwszej wojny światowej; młodzieży wychowanej w Polsce wolnej, w kulcie umiłowania Ojczyzny i pielęgnowania tradycji patriotycznych, czego świadectwem są choćby wiersze Baczyńskiego i jego kolegów - poetów czasów wojny, urodzonych u progu niepodległości. Wiersze i piosenki żołnierskie mobilizowały, dodawały otuchy, były częścią walki i przez to były groźne dla okupanta. Wybór ten zaledwie jest cząstką tego, co w czasach okupacji napisano i cząstką ocalałego z pożogi wojennej. Całość tej, okupionej krwią spuścizny, złożyłaby się na kilka tomów. Są tu wiersze tworzone w różnych miejscach i czasie, od Syberii po Londyn; w powstańczej Warszawie i pod Monte Cassino; na wychodźstwie, jak Lechoń i Wittlin, na wygnaniu - Broniewski, albo w ogniu walki - Baczyński; w obozie - Broniewski; lub z dystansu - po wojnie - Różewicz, Świrczyńska, Wierzyński, którego konfiskowała komunistyczna cenzura. Wiesław Budzyński
Data wydania: 1994
ISBN: 83-85950-02-8, 8385950028
Wydawnictwo: Pavo i KNT
Kategoria: Poezja
Stron: 165

Autor

Jan Lechoń Jan Lechoń
Urodzony 13 marca 1899 roku w Polsce (Warszawa)
Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.

Pozostałe książki:

Poezja naszego wieku Poezje Anioł polskiej doli Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Złota księga wierszy polskich Baczyński i inni. Strofy wojenne Bal u senatora : fragmenty nie ukończonej powieści Kasandra się myli Moje życie miało imię dziewczęce... Muzyka płynąca z wierszy Antologia Aut Caesar aut nihil Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dziennik. Tom 1 Jan Lechoń Kazimierz Wierzyński Listy 1941-1956 Liryki Lechoń Liryki najpiękniejsze Listy 1923-1956 Tom 1/2 Pieśń o Stefanie Starzyńskim Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Poezje Popiół i kwiat Szopki polityczne 1922-1931. Pikadora i Cyrulika Warszawskiego Zofia i Rafał Malczewscy
Wszystkie książki Jan Lechoń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Baczyński i inni. Strofy wojenne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2020-01-06
7 /10
Przeczytane ✿ Antologie / Zbiory Liryka Polscy autorzy Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust

Cytaty z książki

O nie! Książka Baczyński i inni. Strofy wojenne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl