Baczyński i inni. Strofy wojenne

Jan Lechoń, Artur Międzyrzecki, Julian Tuwim, Ks. Jan Twardowski ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Baczyński i inni. Strofy wojenne
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powstanie Warszawskie było wyrazem ducha, przede wszystkim pokolenia, które nie pamiętało pierwszej wojny światowej; młodzieży wychowanej w Polsce wolnej, w kulcie umiłowania Ojczyzny i pielęgnowania tradycji patriotycznych, czego świadectwem są choćby wiersze Baczyńskiego i jego kolegów - poetów czasów wojny, urodzonych u progu niepodległości. Wiersze i piosenki żołnierskie mobilizowały, dodawały otuchy, były częścią walki i przez to były groźne dla okupanta. Wybór ten zaledwie jest cząstką tego, co w czasach okupacji napisano i cząstką ocalałego z pożogi wojennej. Całość tej, okupionej krwią spuścizny, złożyłaby się na kilka tomów. Są tu wiersze tworzone w różnych miejscach i czasie, od Syberii po Londyn; w powstańczej Warszawie i pod Monte Cassino; na wychodźstwie, jak Lechoń i Wittlin, na wygnaniu - Broniewski, albo w ogniu walki - Baczyński; w obozie - Broniewski; lub z dystansu - po wojnie - Różewicz, Świrczyńska, Wierzyński, którego konfiskowała komunistyczna cenzura. Wiesław Budzyński
Data wydania: 1994
ISBN: 83-85950-02-8, 8385950028
Wydawnictwo: Pavo i KNT
Kategoria: Poezja
Stron: 165

Autor

Jan Lechoń Jan Lechoń
Urodzony 13 marca 1899 roku w Polsce (Warszawa)
Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.

Pozostałe książki:

Poezje Złota księga wierszy polskich Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Poezja naszego wieku Anioł polskiej doli
Wszystkie książki Jan Lechoń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Baczyński i inni. Strofy wojenne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-01-06
7 /10
Przeczytane ✿ Antologie / Zbiory Liryka Polscy autorzy Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust

Cytaty z książki

O nie! Książka Baczyński i inni. Strofy wojenne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl